• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Górniczy fach w książce dla dzieci

O książce w siedzibie PGG opowiadały autorki oraz prezes spółki Tomasz Rogala
Autor: Maciej Dorosiński
O książce w siedzibie PGG opowiadały autorki oraz prezes spółki Tomasz Rogala
Utworzono: środa, 31 października 2018
Źródło: Trybuna Górnicza

Wizyty górników w przedszkolach i szkołach w związku z Barbórką nie są niczym nowym, ale zawsze wzbudzają ciekawość najmłodszych. Okazuje się, że mogą być także inspiracją do przedstawienia kopalni i górniczego fachu w literacki sposób. Na bazie takich właśnie doświadczeń powstała książka „Barbórka Tosi, czyli opowieść o tym, jak mała dziewczynka zwiedza podziemia kopalni”.

Jej autorką jest Joanna Bulek, która pracuje w zakładzie przeróbczym w ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit. Ilustracje do przygód Tosi stworzyła Aleksandra Kuźmicka. Książka została wydana przez Polską Grupę Górniczą i jej pierwszy nakład rozszedł się wśród pracowników spółki błyskawicznie.

O książce w piątek, 26 października, w siedzibie PGG opowiadały autorki oraz prezes spółki Tomasz Rogala.

- Na początek wydaliśmy 10 tys. egzemplarzy, które rozeszły się natychmiast. Dlatego planujemy dodrukować kolejny nakład wynoszący także 10 tys. Liczę, że panie będą z nami współpracować przy kolejnych edycjach, tym bardziej że ta pierwsza okazała się tak dużym sukcesem. Chcę paniom serdecznie podziękować, bo ta książka pokazuje, że ludzie górnictwa mają pasję nie tylko w swoim zawodzie, ale także w innych dziedzinach – powiedział prezes Rogala, który przyznał, że jest już po lekturze „Barbórki Tosi”.

Joanna Bulek, która przez rok pracowała jako sztygar pod ziemią, zdradziła, że inspiracją do napisania tej książki była jej wizyta w przedszkolu w okresie barbórkowym. Ubrana w górniczy mundur rozmawiała wówczas z dziećmi, jak wyobrażają sobie pracę górnika. Po tym spotkaniu sprawdziła w internecie, czy podobna książka już kiedyś powstała. Okazało się, że była taka pozycja sprzed kilkudziesięciu lat, ale miała ona charakter bardziej encyklopedyczny, a jej bohaterami byli chłopcy. Joanna Bulek bohaterką swojej historii uczyniła swoją bratanicę Tosię.

Książkę zilustrowała Aleksandra Kuźmicka, absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, która przyznaje, że nigdy nie była w kopalni i ilustracje powstały na bazie zdjęć oraz fragmentów tekstu.
Obie autorki planują kontynuację książki. Tym razem Tosia ma odwiedzić zakład przeróbczy.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Mury budynków na Jasnej Górze zostały podświetlone na biało i czerwono. Sponsorem i pomysłodawcą tej patriotycznej iluminacji z okazji 100-lecia niepodległości Polski była firma Tauron.

Wizja i sprawne państwo polskie

Dyskusja o polskiej doktrynie energetycznej, rozwoju gospodarki i gospodarce innowacyjnej...
O książce w siedzibie PGG opowiadały autorki oraz prezes spółki Tomasz Rogala

Górniczy fach w książce dla dzieci

Wizyty górników w przedszkolach i szkołach w związku z Barbórką...
Wieża szybu Karol była ostatnią, którą zlikwidowano w kopalni Kazimierz-Juliusz

Ostatnia zburzona wieża

W sobotę, 27 października, do historii przeszła wieża szybu Karol...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!