• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Na Jasnej Górze o polskiej gospodarce w 100-lecie odzyskania niepodległości

Wizja i sprawne państwo polskie

Mury budynków na Jasnej Górze zostały podświetlone na biało i czerwono. Sponsorem i pomysłodawcą tej patriotycznej iluminacji z okazji 100-lecia niepodległości Polski była firma Tauron.
Autor: Maciej Dorosiński
Mury budynków na Jasnej Górze zostały podświetlone na biało i czerwono. Sponsorem i pomysłodawcą tej patriotycznej iluminacji z okazji 100-lecia niepodległości Polski była firma Tauron.
Utworzono: piątek, 09 listopada 2018
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Źródło: Trybuna Górnicza

Dyskusja o polskiej doktrynie energetycznej, rozwoju gospodarki i gospodarce innowacyjnej zdominowała tematykę konferencji z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, jaką 3 listopada zorganizowano na Jasnej Górze w Częstochowie. Jednym z jej elementów była także iluminacja murów sanktuarium. Wieczorem zabłysnęły narodowymi barwami.

- Cały cykl zdarzeń organizowanych w tym roku przez Ministerstwo Energii domyka się właśnie na Jasnej Górze. To rok szczególny, bo związany z rocznicą odzyskania niepodległości. Nasi przodkowie pokazali determinację i umiejętność podejmowania śmiałych decyzji. W ciągu krótkich 21 lat powstały założenia polskiego przemysłu – mówił Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

Podkreślił, że Jasna Góra nie tylko jest stolicą duchową Polski, ale też inicjatorem spotkań gospodarczych, jak wielka wystawa z 1909 r., zorganizowana przez środowiska gospodarcze trzech zaborów.

- Z Jasnej Góry popłynie diagnoza oraz informacje o tym, co chcemy robić w przyszłości. W grudniu czeka nas kolejne ważne wydarzenie, na którym będziemy mówili o naszym przemyśle, czyli COP24 w Katowicach – przypomniał wiceminister.

Dodał, że aby mieć wizję gospodarki, trzeba mieć sprawne państwo, które właśnie jest budowane.

- Polska zaczyna być aktywna. Nowoczesne państwo, innowacje w przemyśle. W pewnych obszarach stajemy się liderami w Europie – mówił Tobiszowski podczas otwarcia konferencji.

Wśród poruszanych tematów znalazły się: polityka klimatyczna, nowoczesne wykorzystywanie węgla, przyszłość sektora surowcowo-energetycznego.

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski zapewnił, że Kościołowi nie są obojętne sprawy gospodarcze.

- Musimy być silni gospodarczo, by nie uzależniać się od sąsiadów. Energetyka jest nerwem gospodarki. Stoi ona przed wielkimi wyzwaniami, które stawiają współczesne czasy – mówił metropolita wrocławski.

Z kolei przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra podkreślił: - Uświadamiamy sobie, że Jasna Góra była i jest takim miejscem, które jednoczy Polaków w różnych momentach historii.

Udział w konferencji wzięli m.in.: Krzysztof Tchórzewski, minister energii, Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, Jadwiga Wiśniewska, eurodeputowana oraz senator Artur Warzecha i liczni posłowie. Wśród gości byli także członkowie zarządów Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Tauronu i Węglokoksu, przedstawiciele świata nauki: prof. Władysław Mielczarski i prof. Stanisław Prusek, związkowcy: Jarosław Grzesik, Kazimierz Grajcarek, Dariusz Trzcionka i Dariusz Potyrała.

Konferencja została zorganizowana przez: Ministerstwo Energii, Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menedżerów „Nostra Res”, Instytut Prymasa Wyszyńskiego oraz Fundację Czas to Miłość.
Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!