• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Stulecie w bieli i czerwieni

Wyjątkowa data, wyjątkowe obchody

Na Śląsku o stuleciu niepodległości naszego kraju przypomina m.in. Krzyż-Pomnik przy kopalni Wujek - symbol jednego z ważnych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny.
Autor: Bartłomiej Szopa
Na Śląsku o stuleciu niepodległości naszego kraju przypomina m.in. Krzyż-Pomnik przy kopalni Wujek - symbol jednego z ważnych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny.
Utworzono: piątek, 09 listopada 2018
Autor: Bartłomiej Szopa
Źródło: Trybuna Górnicza

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to święto zawsze obchodzone hucznie. W tym roku jednak – co podkreśla Śląski Urząd Wojewódzki, uroczystości będą wyjątkowe. Wyjątkowa jest bowiem data.

- Sto lat temu, po 123 latach niewoli, nasza Ojczyzna wróciła na mapy Europy. Niezwykle ważnym i trudnym zadaniem był proces budowy nowoczesnego państwa, odbudowy państwowości, kiedy to istotną rolę odgrywała pamięć regionalna związana z różnymi drogami obranymi przez poszczególne dzielnice kraju, które prowadziły do niepodległości. Szczególnie na naszej śląskiej Ziemi, wiernej Polsce - podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Obchody pn. „W bieli i czerwieni” rozpoczną się już 10 listopada wczesnym popołudniem na placu Bolesława Chrobrego piknikiem militarnym z pokazami sprzętu wojskowego.

O godz. 17.00 gmach Sejmu Śląskiego, dzięki spółce Tauron, zapłonie widowiskiem świetlnym o odzyskaniu niepodległości połączonym z występem Teatru Ognia Nam-Tara z Chorzowa. Wieczorem chętni będą mogli w murach Urzędu spędzić „Noc Niepodległości”.

- Dowiemy się, ile waży kandelabr w westybulu, gdzie pracował wojewoda Grażyński, ile sztabek złota jest w skarbcu oraz jakie filmy kręcono w Sali Marmurowej urzędu. Będzie też można m.in. obejrzeć oryginalny akt objęcia Górnego Śląska przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej, podpisany 16 lipca 1922 r. w Katowicach – informuje ŚUW.

11 listopada tradycyjnie w archikatedrze katowickiej odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, w oprawie artystycznej Chóru Filharmonii Śląskiej. Uczestnicy uroczystości przejdą z placu przed archikatedrą pod pomnik Józefa Piłsudskiego na placu Chrobrego, a z placu Sejmu Śląskiego przemaszeruje 3. Pułk Ułanów Śląskich.

Pełny program obchodów dostępny jest na stronie internetowej Urzędu pod adresem www.katowice.uw.gov.pl.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Puchar Ministra Energii – wręczony zwycięzcom przez Grzegorza Tobiszowskiego - wywalczyła drużyna kopalni ROW w PGG, tuż za nią uplasowali się narciarze z kopalni Knurów-Szczygłowice w JSW

Puchar dla narciarzy z ROW

W Wiśle Cieńkowie rozegrano doroczne zawody górników w slalomie gigancie...
Laureaci Turnieju Wiedzy Górniczej 2019. Od lewej: Tomasz Draga, Łukasz Dubel, Adam Jankowski.

Zwyciężyła solidna wiedza

Emocji jak zwykle nie brakowało, ale wiedzy wystarczyło, żeby godnie...
W sztolni najlepiej zachował się dworzec, skąd kolejka zabierała przyszłych górników do chodnika

Oxford kryje się pod ziemią

Mówiliśmy o niej „Oxford” - tak swoją Zasadniczą Szkołę Górniczą...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!