• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Stulecie w bieli i czerwieni

Wyjątkowa data, wyjątkowe obchody

Na Śląsku o stuleciu niepodległości naszego kraju przypomina m.in. Krzyż-Pomnik przy kopalni Wujek - symbol jednego z ważnych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny.
Autor: Bartłomiej Szopa
Na Śląsku o stuleciu niepodległości naszego kraju przypomina m.in. Krzyż-Pomnik przy kopalni Wujek - symbol jednego z ważnych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny.
Utworzono: piątek, 09 listopada 2018
Autor: Bartłomiej Szopa
Źródło: Trybuna Górnicza

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to święto zawsze obchodzone hucznie. W tym roku jednak – co podkreśla Śląski Urząd Wojewódzki, uroczystości będą wyjątkowe. Wyjątkowa jest bowiem data.

- Sto lat temu, po 123 latach niewoli, nasza Ojczyzna wróciła na mapy Europy. Niezwykle ważnym i trudnym zadaniem był proces budowy nowoczesnego państwa, odbudowy państwowości, kiedy to istotną rolę odgrywała pamięć regionalna związana z różnymi drogami obranymi przez poszczególne dzielnice kraju, które prowadziły do niepodległości. Szczególnie na naszej śląskiej Ziemi, wiernej Polsce - podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Obchody pn. „W bieli i czerwieni” rozpoczną się już 10 listopada wczesnym popołudniem na placu Bolesława Chrobrego piknikiem militarnym z pokazami sprzętu wojskowego.

O godz. 17.00 gmach Sejmu Śląskiego, dzięki spółce Tauron, zapłonie widowiskiem świetlnym o odzyskaniu niepodległości połączonym z występem Teatru Ognia Nam-Tara z Chorzowa. Wieczorem chętni będą mogli w murach Urzędu spędzić „Noc Niepodległości”.

- Dowiemy się, ile waży kandelabr w westybulu, gdzie pracował wojewoda Grażyński, ile sztabek złota jest w skarbcu oraz jakie filmy kręcono w Sali Marmurowej urzędu. Będzie też można m.in. obejrzeć oryginalny akt objęcia Górnego Śląska przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej, podpisany 16 lipca 1922 r. w Katowicach – informuje ŚUW.

11 listopada tradycyjnie w archikatedrze katowickiej odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, w oprawie artystycznej Chóru Filharmonii Śląskiej. Uczestnicy uroczystości przejdą z placu przed archikatedrą pod pomnik Józefa Piłsudskiego na placu Chrobrego, a z placu Sejmu Śląskiego przemaszeruje 3. Pułk Ułanów Śląskich.

Pełny program obchodów dostępny jest na stronie internetowej Urzędu pod adresem www.katowice.uw.gov.pl.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Mury budynków na Jasnej Górze zostały podświetlone na biało i czerwono. Sponsorem i pomysłodawcą tej patriotycznej iluminacji z okazji 100-lecia niepodległości Polski była firma Tauron.

Wizja i sprawne państwo polskie

Dyskusja o polskiej doktrynie energetycznej, rozwoju gospodarki i gospodarce innowacyjnej...
O książce w siedzibie PGG opowiadały autorki oraz prezes spółki Tomasz Rogala

Górniczy fach w książce dla dzieci

Wizyty górników w przedszkolach i szkołach w związku z Barbórką...
Wieża szybu Karol była ostatnią, którą zlikwidowano w kopalni Kazimierz-Juliusz

Ostatnia zburzona wieża

W sobotę, 27 października, do historii przeszła wieża szybu Karol...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!