• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zorganizowało Barbórkę

Podwójna okazja do świętowania

Kopię wpisu Barbórki na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego otrzymał m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski
Autor: Bartłomiej Szopa
Kopię wpisu Barbórki na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego otrzymał m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski
Utworzono: czwartek, 15 listopada 2018
Autor: Bartłomiej Szopa
Źródło: Trybuna Górnicza

Obchody święta górników zaczęły się w tym roku wcześnie. Pierwsza instytucja, która zorganizowała uroczystości z okazji Barbórki 2018, to Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Włodarze placówki zaprosili do wspólnego świętowania, w piątek, 9 listopada, setki osób.

Barbórka w Zabrzu była wyjątkowo huczna, bo połączono ją z absolutnie wyjątkowym wydarzeniem, a mianowicie z uczczeniem wpisania Barbórki na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Piątkowe świętowanie rozpoczęło się wczesnym popołudniem. Podczas mszy św. odprawionej w podziemnej kaplicy kopalni zabytkowej Guido poświęcono sztandar zabrzańskiego muzeum, który z dumą niesiony przez poczet sztandarowy podziwiali wieczorem wszyscy przybyli na biesiadę w hali sportowej przy pobliskiej Sztolni Królowa Luiza.

Pośród gości znaleźli się m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, samorządowcy, szefowie spółek węglowych, reprezentanci związków zawodowych i środowisk naukowych.

- Barbórka wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a niewykluczone, że wkrótce także na światową listę UNESCO. To duże wyróżnienie dla naszego regionu. Jak przypomniano dziś, wniosek o wpisanie Barbórki na tę listę został sporządzony właśnie w Zabrzu – stwierdził w piątek minister Tobiszowski.

Podczas oficjalnej części uroczystości na scenę zaproszono przedstawicieli wszystkich depozytariuszy zaangażowanych w proces, którego zwieńczeniem było wpisanie Barbórki na wspomniana listę. Otrzymali oni kopie wpisu, a za ich zaangażowanie dziękowali prezydent Zabrza oraz dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego Bartłomiej Szewczyk.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Specjaliści PBSz budują m.in. nowy szyb Bzie-Dębina dla JSW

Jest zgoda na zakup PBSz

Akcjonariusze Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyrazili zgodę na ustanowienie zabezpieczeń majątkowych....
Moment zawarcia umowy pomiędzy Muzeum Górnictwa Węglowego a Browarem Zabrze. Od lewej: Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza, Bartłomiej Szewczyk, dyrektor MGW w Zabrzu, Jarosław Rzepka, dyrektor Browaru Zabrze oraz Renata Błądzińska, szefowa marketingu browaru

Chmielenie na zimno

Piwo zawsze było częścią górniczej tradycji. Tam, gdzie fedrowały kopalnie,...
Rybniccy żużlowcy na meczu Północ-Południe w Łodzi pod koniec marca 2019 r.

„Czarny sport” w górniczych barwach

Żużlowcy Klubu Sportowego ROW Rybnik będą ścigać się pod barwami...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!