• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zorganizowało Barbórkę

Podwójna okazja do świętowania

Kopię wpisu Barbórki na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego otrzymał m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski
Autor: Bartłomiej Szopa
Kopię wpisu Barbórki na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego otrzymał m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski
Utworzono: czwartek, 15 listopada 2018
Autor: Bartłomiej Szopa
Źródło: Trybuna Górnicza

Obchody święta górników zaczęły się w tym roku wcześnie. Pierwsza instytucja, która zorganizowała uroczystości z okazji Barbórki 2018, to Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Włodarze placówki zaprosili do wspólnego świętowania, w piątek, 9 listopada, setki osób.

Barbórka w Zabrzu była wyjątkowo huczna, bo połączono ją z absolutnie wyjątkowym wydarzeniem, a mianowicie z uczczeniem wpisania Barbórki na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Piątkowe świętowanie rozpoczęło się wczesnym popołudniem. Podczas mszy św. odprawionej w podziemnej kaplicy kopalni zabytkowej Guido poświęcono sztandar zabrzańskiego muzeum, który z dumą niesiony przez poczet sztandarowy podziwiali wieczorem wszyscy przybyli na biesiadę w hali sportowej przy pobliskiej Sztolni Królowa Luiza.

Pośród gości znaleźli się m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, samorządowcy, szefowie spółek węglowych, reprezentanci związków zawodowych i środowisk naukowych.

- Barbórka wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a niewykluczone, że wkrótce także na światową listę UNESCO. To duże wyróżnienie dla naszego regionu. Jak przypomniano dziś, wniosek o wpisanie Barbórki na tę listę został sporządzony właśnie w Zabrzu – stwierdził w piątek minister Tobiszowski.

Podczas oficjalnej części uroczystości na scenę zaproszono przedstawicieli wszystkich depozytariuszy zaangażowanych w proces, którego zwieńczeniem było wpisanie Barbórki na wspomniana listę. Otrzymali oni kopie wpisu, a za ich zaangażowanie dziękowali prezydent Zabrza oraz dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego Bartłomiej Szewczyk.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!