• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zorganizowało Barbórkę

Podwójna okazja do świętowania

Kopię wpisu Barbórki na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego otrzymał m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski
Autor: Bartłomiej Szopa
Kopię wpisu Barbórki na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego otrzymał m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski
Utworzono: czwartek, 15 listopada 2018
Autor: Bartłomiej Szopa
Źródło: Trybuna Górnicza

Obchody święta górników zaczęły się w tym roku wcześnie. Pierwsza instytucja, która zorganizowała uroczystości z okazji Barbórki 2018, to Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Włodarze placówki zaprosili do wspólnego świętowania, w piątek, 9 listopada, setki osób.

Barbórka w Zabrzu była wyjątkowo huczna, bo połączono ją z absolutnie wyjątkowym wydarzeniem, a mianowicie z uczczeniem wpisania Barbórki na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Piątkowe świętowanie rozpoczęło się wczesnym popołudniem. Podczas mszy św. odprawionej w podziemnej kaplicy kopalni zabytkowej Guido poświęcono sztandar zabrzańskiego muzeum, który z dumą niesiony przez poczet sztandarowy podziwiali wieczorem wszyscy przybyli na biesiadę w hali sportowej przy pobliskiej Sztolni Królowa Luiza.

Pośród gości znaleźli się m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, samorządowcy, szefowie spółek węglowych, reprezentanci związków zawodowych i środowisk naukowych.

- Barbórka wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a niewykluczone, że wkrótce także na światową listę UNESCO. To duże wyróżnienie dla naszego regionu. Jak przypomniano dziś, wniosek o wpisanie Barbórki na tę listę został sporządzony właśnie w Zabrzu – stwierdził w piątek minister Tobiszowski.

Podczas oficjalnej części uroczystości na scenę zaproszono przedstawicieli wszystkich depozytariuszy zaangażowanych w proces, którego zwieńczeniem było wpisanie Barbórki na wspomniana listę. Otrzymali oni kopie wpisu, a za ich zaangażowanie dziękowali prezydent Zabrza oraz dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego Bartłomiej Szewczyk.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes Piotr Buchwald wręczył wybranym osobom m.in. kordziki górnicze. Były to wyróżnienia przyznane przez bytomską jednostkę

Podziękowania dla środowiska ratowniczego

Z okazji zbliżającego się dnia św. Barbary - górniczej patronki...
W konkursie „Pracuję bezpiecznie” zwyciężył Łukasz Nowak z kopalni Murcki-Staszic (trzeci od lewej). Drugie miejsce zajął Krzysztof Grzebieniowski reprezentujący kopalnię Bolesław Śmiały (pierwszy z lewej), a ostatnie miejsce na podium wywalczył Mariusz Gonsior z ruchu Rydułtowy kopalni ROW (pierwszy od prawej). Nagrody wręczyli im: wiceprezes PGG Piotr Bojarski (drugi od lewej), dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek (trzeci od prawej) oraz wiceprezes WUG Piotr Wojtacha (drugi od prawej).

Wiedza budząca wielki podziw

Łukasz Nowak z Działu Wentylacji kopalni Murcki-Staszic na pewno będzie...
W imieniu organizatorów karczmy gości uroczystości przywitali Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj oraz Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

Sezon karczem rozpoczęty!

Hucznie i w doborowym gronie w sobotni wieczór, 17 listopada,...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!