• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości w Katowicach

Uczciliśmy Niepodległą

W niedzielne południe, 11 listopada, na plac Chrobrego w Katowicach wkroczyły tłumy osób świętujących 100-lecie polskiej niepodległości. Przemarszowi przewodzili kawalerzyści i reprezentacje służb mundurowych
Autor: Bartłomiej Szopa
W niedzielne południe, 11 listopada, na plac Chrobrego w Katowicach wkroczyły tłumy osób świętujących 100-lecie polskiej niepodległości. Przemarszowi przewodzili kawalerzyści i reprezentacje służb mundurowych
Utworzono: czwartek, 15 listopada 2018
Autor: Bartłomiej Szopa
Źródło: Trybuna Górnicza

Za nami tegoroczne obchody święta niepodległości, które w Katowicach przyciągnęły tysiące uczestników. Rozpoczęły się one w niedzielę przed południem w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla od mszy świętej pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca.

Towarzyszyła jej muzyczna oprawa w wykonaniu artystów Filharmonii Śląskiej. Tradycyjnie już mszę świętą poprzedził występ Orkiestry Dętej KWK Katowice-Kleofas oraz chóru uczniów z X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego J. Paderewskiego z Katowic, którzy zaprezentowali najbardziej znane pieśni patriotyczne.

Po mszy nastąpił przemarsz spod archikatedry pod pomnik Józefa Piłsudskiego na placu Chrobrego. Tam część oficjalną otworzyło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego i podniesienie polskiej flagi na maszt.

– Równo 100 lat po tym, gdy Polska wróciła na mapy Europy, słowa „ojczyzna” i „niepodległość” w dalszym ciągu, tak jak dla walczących i oddających życie naszych przodków, winny mieć szczególne znaczenie. Byli bohaterowie, którzy oddali ofiarę z własnej krwi dla powstania odrodzonej Rzeczypospolitej, ale nie możemy również zapominać o tych, którzy o zachowanie mowy i wiary ojców walczyli bezkrwawo codziennie: słowem i mozolną pracą – podkreślił w swoim wystąpieniu pod pomnikiem wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Po uroczystym apelu pamięci i salwie honorowej, delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty. Uroczystości zakończyły się efektowną defiladą służb mundurowych i m.in. 3. Pułku Ułanów Śląskich.

Warto wspomnieć, że świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości zaczęło się już w sobotę, 10 listopada. Na placu Chrobrego zorganizowano piknik wojskowy, punktualnie o godzinie 17. gmach Sejmu Śląskiego zapłonął widowiskiem świetlnym, zorganizowanym dzięki spółce Tauron, w nocy natomiast można było zwiedzić gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!