• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości w Katowicach

Uczciliśmy Niepodległą

W niedzielne południe, 11 listopada, na plac Chrobrego w Katowicach wkroczyły tłumy osób świętujących 100-lecie polskiej niepodległości. Przemarszowi przewodzili kawalerzyści i reprezentacje służb mundurowych
Autor: Bartłomiej Szopa
W niedzielne południe, 11 listopada, na plac Chrobrego w Katowicach wkroczyły tłumy osób świętujących 100-lecie polskiej niepodległości. Przemarszowi przewodzili kawalerzyści i reprezentacje służb mundurowych
Utworzono: czwartek, 15 listopada 2018
Autor: Bartłomiej Szopa
Źródło: Trybuna Górnicza

Za nami tegoroczne obchody święta niepodległości, które w Katowicach przyciągnęły tysiące uczestników. Rozpoczęły się one w niedzielę przed południem w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla od mszy świętej pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca.

Towarzyszyła jej muzyczna oprawa w wykonaniu artystów Filharmonii Śląskiej. Tradycyjnie już mszę świętą poprzedził występ Orkiestry Dętej KWK Katowice-Kleofas oraz chóru uczniów z X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego J. Paderewskiego z Katowic, którzy zaprezentowali najbardziej znane pieśni patriotyczne.

Po mszy nastąpił przemarsz spod archikatedry pod pomnik Józefa Piłsudskiego na placu Chrobrego. Tam część oficjalną otworzyło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego i podniesienie polskiej flagi na maszt.

– Równo 100 lat po tym, gdy Polska wróciła na mapy Europy, słowa „ojczyzna” i „niepodległość” w dalszym ciągu, tak jak dla walczących i oddających życie naszych przodków, winny mieć szczególne znaczenie. Byli bohaterowie, którzy oddali ofiarę z własnej krwi dla powstania odrodzonej Rzeczypospolitej, ale nie możemy również zapominać o tych, którzy o zachowanie mowy i wiary ojców walczyli bezkrwawo codziennie: słowem i mozolną pracą – podkreślił w swoim wystąpieniu pod pomnikiem wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Po uroczystym apelu pamięci i salwie honorowej, delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty. Uroczystości zakończyły się efektowną defiladą służb mundurowych i m.in. 3. Pułku Ułanów Śląskich.

Warto wspomnieć, że świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości zaczęło się już w sobotę, 10 listopada. Na placu Chrobrego zorganizowano piknik wojskowy, punktualnie o godzinie 17. gmach Sejmu Śląskiego zapłonął widowiskiem świetlnym, zorganizowanym dzięki spółce Tauron, w nocy natomiast można było zwiedzić gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes Piotr Buchwald wręczył wybranym osobom m.in. kordziki górnicze. Były to wyróżnienia przyznane przez bytomską jednostkę

Podziękowania dla środowiska ratowniczego

Z okazji zbliżającego się dnia św. Barbary - górniczej patronki...
W konkursie „Pracuję bezpiecznie” zwyciężył Łukasz Nowak z kopalni Murcki-Staszic (trzeci od lewej). Drugie miejsce zajął Krzysztof Grzebieniowski reprezentujący kopalnię Bolesław Śmiały (pierwszy z lewej), a ostatnie miejsce na podium wywalczył Mariusz Gonsior z ruchu Rydułtowy kopalni ROW (pierwszy od prawej). Nagrody wręczyli im: wiceprezes PGG Piotr Bojarski (drugi od lewej), dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek (trzeci od prawej) oraz wiceprezes WUG Piotr Wojtacha (drugi od prawej).

Wiedza budząca wielki podziw

Łukasz Nowak z Działu Wentylacji kopalni Murcki-Staszic na pewno będzie...
W imieniu organizatorów karczmy gości uroczystości przywitali Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj oraz Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

Sezon karczem rozpoczęty!

Hucznie i w doborowym gronie w sobotni wieczór, 17 listopada,...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!