• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości w Katowicach

Uczciliśmy Niepodległą

W niedzielne południe, 11 listopada, na plac Chrobrego w Katowicach wkroczyły tłumy osób świętujących 100-lecie polskiej niepodległości. Przemarszowi przewodzili kawalerzyści i reprezentacje służb mundurowych
Autor: Bartłomiej Szopa
W niedzielne południe, 11 listopada, na plac Chrobrego w Katowicach wkroczyły tłumy osób świętujących 100-lecie polskiej niepodległości. Przemarszowi przewodzili kawalerzyści i reprezentacje służb mundurowych
Utworzono: czwartek, 15 listopada 2018
Autor: Bartłomiej Szopa
Źródło: Trybuna Górnicza

Za nami tegoroczne obchody święta niepodległości, które w Katowicach przyciągnęły tysiące uczestników. Rozpoczęły się one w niedzielę przed południem w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla od mszy świętej pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca.

Towarzyszyła jej muzyczna oprawa w wykonaniu artystów Filharmonii Śląskiej. Tradycyjnie już mszę świętą poprzedził występ Orkiestry Dętej KWK Katowice-Kleofas oraz chóru uczniów z X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego J. Paderewskiego z Katowic, którzy zaprezentowali najbardziej znane pieśni patriotyczne.

Po mszy nastąpił przemarsz spod archikatedry pod pomnik Józefa Piłsudskiego na placu Chrobrego. Tam część oficjalną otworzyło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego i podniesienie polskiej flagi na maszt.

– Równo 100 lat po tym, gdy Polska wróciła na mapy Europy, słowa „ojczyzna” i „niepodległość” w dalszym ciągu, tak jak dla walczących i oddających życie naszych przodków, winny mieć szczególne znaczenie. Byli bohaterowie, którzy oddali ofiarę z własnej krwi dla powstania odrodzonej Rzeczypospolitej, ale nie możemy również zapominać o tych, którzy o zachowanie mowy i wiary ojców walczyli bezkrwawo codziennie: słowem i mozolną pracą – podkreślił w swoim wystąpieniu pod pomnikiem wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Po uroczystym apelu pamięci i salwie honorowej, delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty. Uroczystości zakończyły się efektowną defiladą służb mundurowych i m.in. 3. Pułku Ułanów Śląskich.

Warto wspomnieć, że świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości zaczęło się już w sobotę, 10 listopada. Na placu Chrobrego zorganizowano piknik wojskowy, punktualnie o godzinie 17. gmach Sejmu Śląskiego zapłonął widowiskiem świetlnym, zorganizowanym dzięki spółce Tauron, w nocy natomiast można było zwiedzić gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Specjaliści PBSz budują m.in. nowy szyb Bzie-Dębina dla JSW

Jest zgoda na zakup PBSz

Akcjonariusze Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyrazili zgodę na ustanowienie zabezpieczeń majątkowych....
Moment zawarcia umowy pomiędzy Muzeum Górnictwa Węglowego a Browarem Zabrze. Od lewej: Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza, Bartłomiej Szewczyk, dyrektor MGW w Zabrzu, Jarosław Rzepka, dyrektor Browaru Zabrze oraz Renata Błądzińska, szefowa marketingu browaru

Chmielenie na zimno

Piwo zawsze było częścią górniczej tradycji. Tam, gdzie fedrowały kopalnie,...
Rybniccy żużlowcy na meczu Północ-Południe w Łodzi pod koniec marca 2019 r.

„Czarny sport” w górniczych barwach

Żużlowcy Klubu Sportowego ROW Rybnik będą ścigać się pod barwami...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!