• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Zakończyła się inwestycja, która kosztowała blisko 600 mln zł i zaopatrzy miasto oraz kopalnię w prąd i ciepło

Nowy blok w Zofiówce

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali - od lewej: Jarosław Głowacki, prezes PGNiG Termika, Piotr Woźniak, prezes PGNiG oraz Marek Rusakiewicz, prezes zarządu PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa
Autor: Jacek Madeja
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali - od lewej: Jarosław Głowacki, prezes PGNiG Termika, Piotr Woźniak, prezes PGNiG oraz Marek Rusakiewicz, prezes zarządu PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa
Utworzono: czwartek, 15 listopada 2018
Autor: Jacek Madeja
Źródło: Trybuna Górnicza

W elektrociepłowni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju w środę, 7 listopada, odbyły się uroczystości otwarcia nowego wielopaliwowego bloku energetycznego. Jednostka, której budowa kosztowała niespełna 600 mln zł, zaspokoi zapotrzebowanie na ciepło i prąd dla mieszkańców miasta oraz kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowy blok został po raz pierwszy uruchomiony we wrześniu, ale w środę odbyła się oficjalna uroczystość oddania nowej jednostki do eksploatacji. To blok CFB z cyrkulacyjnym złożem fluidalnym, który ma moc brutto 81 MWe (elektrycznych) i 125 MWt (cieplnych).

- Dzięki temu ten blok stał się najważniejszym źródłem energii elektrycznej i ciepła na terenie Jastrzębia-Zdroju - mówił podczas uroczystości Marek Rusakiewicz, prezes zarządu PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa.

Uroczyście otwarty blok fluidalny daje możliwość spalania wielu rodzajów paliw – węgla (ok. 200 tys. t rocznie), mułów węglowych (170 tys. t) oraz gazu pochodzącego z odmetanowania kopalń (ponad 20 mln m sześc.). W nowym bloku można spalać również biomasę.

Ostatecznie koszt inwestycji wyniósł 587 mln zł, a budowa, m.in. z powodu pożaru, który wybuchł w grudniu 2014 r. w elektrociepłowni, trwała dwa lata dłużej, niż pierwotnie zaplanowano. Głównym wykonawcą była firma Energoinstal z Katowic.

- Cała inwestycja była prowadzona w trakcie ruchu zakładu, który nie przerwał pracy ani na moment. Mimo to zachowano ciągłość inwestycji. Przypominało to prowadzenie remontu w mieszkaniu z cyklinowaniem podłóg, malowaniem ścian i wymianą hydrauliki pod obecność wszystkich mieszkańców. To jest wyjątkowe osiągnięcie – przekonywał Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Jak podkreślił Woźniak, nowy blok oprócz prądu i ciepła, którego odbiorcami są mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju oraz kopalnie JSW, dostarcza również sprężone powietrze na potrzeby górniczej spółki.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!