• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

W stolicy Podbeskidzia akcji sadzenia drzewek towarzyszyło uruchomienie punktu konsultacyjnego WFOŚiGW

Drzewa w darze Niepodległej

Sadzenie drzew to prosty sposób na walkę ze skutkami zmian klimatu
Autor: Witold Gałązka
Sadzenie drzew to prosty sposób na walkę ze skutkami zmian klimatu
Utworzono: czwartek, 15 listopada 2018
Autor: Jacek Madeja
Źródło: Trybuna Górnicza

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach patronuje ogólnopolskiej akcji pod hasłem "100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018". Pierwsza jej odsłona miała miejsce we wrześniu tego roku, w Katowicach, przy współudziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Miasta Katowice. W październiku podobne wydarzenie miało miejsce w Bielsku-Białej.

Szesnasta już edycja Święta Drzewa, odbywała się w całym kraju pod hasłem "Każdy liść pochłania CO2". W stolicy Podbeskidzia akcji sadzenia drzewek towarzyszyło uruchomienie punktu konsultacyjnego WFOŚiGW. Tym razem członkowie Klubu Gaja wraz z nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych posadzili sto drzewek przy ul. Juliusza Słowackiego.

- To prosty i skuteczny sposób łagodzenia skutków zmian klimatu – zwrócili uwagę uczestnicy akcji.

Ochrona klimatu przed zmianami
- Ekologia, a w szczególności ochrona naszego klimatu przed jego zmianami, stała się częścią działań, które powinny przygotować obywateli do nadchodzących poważnych zmian w naszym sposobie życia. Jeśli jako społeczeństwo mamy przetrwać kolejne 100 lat w wolności i demokracji, to już dzisiaj, natychmiast, powinniśmy robić wszystko, aby spowolnić zmiany klimatu. Święto Drzewa inspiruje nas do podejmowania konkretnych działań - dodał Jacek Bożek z Klubu Gaja.

W Bielsku-Białej posadzono drzewa i krzewy, w tym pęcherznice kalinolistne, dobrze znoszące trudne warunki miejskie. Są odporne na susze i mróz. Zorganizowano również warsztaty budowy domków dla dzikich owadów zapylających, a także ptaków: sikorek, wróbli, kowalików i wiewiórek. Uczniowie bielskiego "mechanika" wykonali ich kilkanaście. Zostały już zamontowane na drzewach.

Akcja miała na celu uczczenie w sposób szczególny 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a przy okazji także zwrócenie uwagi Polaków na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne ojczyzny. Naukowcy są zdania, że pochłanianie przez lasy dwutlenku węgla powinno być traktowane na równi z innymi działaniami w zakresie redukcji emisji tego gazu. Dwutlenek węgla jest wychwytywany przez rośliny w naturalnym procesie fotosyntezy. Im dłużej drzewa rosną, tym więcej węgla będzie w nich składowane. Policzono, że hektar lasu sosnowego może wchłonąć aż 30 t dwutlenku węgla rocznie! To bardziej się opłaca niż stosowanie osławionego CCS – techniki wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla.

Nowoczesna forma patriotyzmu
- Uczestnictwo w akcji "100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018" to wyraz proekologicznej postawy. Stanowi jedną z form nowoczesnego patriotyzmu. Można do nich zaliczyć również codzienne czynności, takie jak segregacja i właściwa utylizacja odpadów oraz szacunek dla pięknej polskiej przyrody, otaczającej nas zieleni na ulicach, osiedlach, skwerach czy w parkach – zwracają uwagę organizatorzy sadzenia drzewek w Bielsku-Białej.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Miasta Bielska-Białej.

Warto przypomnieć, że akcja "100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018" objęta została honorowym patronatem prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i włączona do oficjalnych wydarzeń sygnowanych logotypem "Niepodległa". Jest wspólnym pomysłem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszy działających we wszystkich szesnastu województwach.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!