• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

W stolicy Podbeskidzia akcji sadzenia drzewek towarzyszyło uruchomienie punktu konsultacyjnego WFOŚiGW

Drzewa w darze Niepodległej

Sadzenie drzew to prosty sposób na walkę ze skutkami zmian klimatu
Autor: Witold Gałązka
Sadzenie drzew to prosty sposób na walkę ze skutkami zmian klimatu
Utworzono: czwartek, 15 listopada 2018
Autor: Jacek Madeja
Źródło: Trybuna Górnicza

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach patronuje ogólnopolskiej akcji pod hasłem "100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018". Pierwsza jej odsłona miała miejsce we wrześniu tego roku, w Katowicach, przy współudziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Miasta Katowice. W październiku podobne wydarzenie miało miejsce w Bielsku-Białej.

Szesnasta już edycja Święta Drzewa, odbywała się w całym kraju pod hasłem "Każdy liść pochłania CO2". W stolicy Podbeskidzia akcji sadzenia drzewek towarzyszyło uruchomienie punktu konsultacyjnego WFOŚiGW. Tym razem członkowie Klubu Gaja wraz z nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych posadzili sto drzewek przy ul. Juliusza Słowackiego.

- To prosty i skuteczny sposób łagodzenia skutków zmian klimatu – zwrócili uwagę uczestnicy akcji.

Ochrona klimatu przed zmianami
- Ekologia, a w szczególności ochrona naszego klimatu przed jego zmianami, stała się częścią działań, które powinny przygotować obywateli do nadchodzących poważnych zmian w naszym sposobie życia. Jeśli jako społeczeństwo mamy przetrwać kolejne 100 lat w wolności i demokracji, to już dzisiaj, natychmiast, powinniśmy robić wszystko, aby spowolnić zmiany klimatu. Święto Drzewa inspiruje nas do podejmowania konkretnych działań - dodał Jacek Bożek z Klubu Gaja.

W Bielsku-Białej posadzono drzewa i krzewy, w tym pęcherznice kalinolistne, dobrze znoszące trudne warunki miejskie. Są odporne na susze i mróz. Zorganizowano również warsztaty budowy domków dla dzikich owadów zapylających, a także ptaków: sikorek, wróbli, kowalików i wiewiórek. Uczniowie bielskiego "mechanika" wykonali ich kilkanaście. Zostały już zamontowane na drzewach.

Akcja miała na celu uczczenie w sposób szczególny 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a przy okazji także zwrócenie uwagi Polaków na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne ojczyzny. Naukowcy są zdania, że pochłanianie przez lasy dwutlenku węgla powinno być traktowane na równi z innymi działaniami w zakresie redukcji emisji tego gazu. Dwutlenek węgla jest wychwytywany przez rośliny w naturalnym procesie fotosyntezy. Im dłużej drzewa rosną, tym więcej węgla będzie w nich składowane. Policzono, że hektar lasu sosnowego może wchłonąć aż 30 t dwutlenku węgla rocznie! To bardziej się opłaca niż stosowanie osławionego CCS – techniki wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla.

Nowoczesna forma patriotyzmu
- Uczestnictwo w akcji "100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018" to wyraz proekologicznej postawy. Stanowi jedną z form nowoczesnego patriotyzmu. Można do nich zaliczyć również codzienne czynności, takie jak segregacja i właściwa utylizacja odpadów oraz szacunek dla pięknej polskiej przyrody, otaczającej nas zieleni na ulicach, osiedlach, skwerach czy w parkach – zwracają uwagę organizatorzy sadzenia drzewek w Bielsku-Białej.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Miasta Bielska-Białej.

Warto przypomnieć, że akcja "100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018" objęta została honorowym patronatem prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i włączona do oficjalnych wydarzeń sygnowanych logotypem "Niepodległa". Jest wspólnym pomysłem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszy działających we wszystkich szesnastu województwach.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!