• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Międzynarodowa Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych Wieliczka-Bochnia 2018

Światowe laboratorium dziedzictwa

Na tło pamiątkowej fotografii muzealnicy-goście konferencji wybrali jedno z najciekawszych wyrobisk Muzeum Żup Krakowskich – wysoką na 30 m komorę Saurau, wyeksploatowaną w latach 1820-1870 w wielkiej bryle soli zielonej, na głębokości ok. 110 m.
Autor: Witold Gałązka
Na tło pamiątkowej fotografii muzealnicy-goście konferencji wybrali jedno z najciekawszych wyrobisk Muzeum Żup Krakowskich – wysoką na 30 m komorę Saurau, wyeksploatowaną w latach 1820-1870 w wielkiej bryle soli zielonej, na głębokości ok. 110 m.
Utworzono: czwartek, 22 listopada 2018
Autor: Witold Gałązka
Źródło: Trybuna Górnicza

Specjaliści z 19 państw świata zjechali do Wieliczki, gdzie w poniedziałek, 19 listopada, rozpoczęła się czterodniowa Międzynarodowa Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych Wieliczka-Bochnia 2018.

Zgodnie z hasłem imprezy: „Spotkajmy się i wymieńmy doświadczeniami!”, służy ona zacieśnieniu więzów między muzealnikami, którzy na świecie chronią i udostępniają dziedzictwo górnicze.

Przez wszystkie sesje tematyczne, które odbywają się w podziemnych komorach kopalń w Wieliczce oraz w Bochni, przewija się problem zabezpieczania zabytków górniczych.

Szefowie międzynarodowych instytucji, eksperci UNESCO, TICCIH (Międzynarodowego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego), ICOMOS (Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków), naukowcy z polskich i zagranicznych uczelni, szefowie i pracownicy podziemnych muzeów i tras górniczych w kopalniach soli, węgla, srebra i złota, miedzi, żelaza, rtęci, cynku i ołowiu, łupka z Polski, Europy i USA rozważali m.in., czy nowoczesna masowa turystyka jest sprzymierzeńcem, czy raczej zagrożeniem dla przemysłowych zabytków oraz jaką optymalną formułę powinno mieć ich udostępnianie w XXI w.

Z okazji międzynarodowego spotkania w Zamku Żupnym w Wieliczce podziwiać można (do 2 grudnia) oryginał XV-wiecznego odpisu bezcennego Statutu Żup Krakowskich Kazimierza Wielkiego z 1368 r. oraz opis żup wielicko-bocheńskich z 1518 r.
Dla uczczenia stulecia Niepodległej Jan Godłowski, dyrektor wielickiego muzeum, i Zbigniew Zarębski, prezes państwowej Kopalni Soli Wieliczka, zaprosili gości na wernisaż wystawy „W drodze do niepodległości” - najnowszej w cyklu ekspozycji patriotycznych dla turystów odwiedzających kopalnię.
Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Specjaliści PBSz budują m.in. nowy szyb Bzie-Dębina dla JSW

Jest zgoda na zakup PBSz

Akcjonariusze Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyrazili zgodę na ustanowienie zabezpieczeń majątkowych....
Moment zawarcia umowy pomiędzy Muzeum Górnictwa Węglowego a Browarem Zabrze. Od lewej: Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza, Bartłomiej Szewczyk, dyrektor MGW w Zabrzu, Jarosław Rzepka, dyrektor Browaru Zabrze oraz Renata Błądzińska, szefowa marketingu browaru

Chmielenie na zimno

Piwo zawsze było częścią górniczej tradycji. Tam, gdzie fedrowały kopalnie,...
Rybniccy żużlowcy na meczu Północ-Południe w Łodzi pod koniec marca 2019 r.

„Czarny sport” w górniczych barwach

Żużlowcy Klubu Sportowego ROW Rybnik będą ścigać się pod barwami...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!