• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Międzynarodowa Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych Wieliczka-Bochnia 2018

Światowe laboratorium dziedzictwa

Na tło pamiątkowej fotografii muzealnicy-goście konferencji wybrali jedno z najciekawszych wyrobisk Muzeum Żup Krakowskich – wysoką na 30 m komorę Saurau, wyeksploatowaną w latach 1820-1870 w wielkiej bryle soli zielonej, na głębokości ok. 110 m.
Autor: Witold Gałązka
Na tło pamiątkowej fotografii muzealnicy-goście konferencji wybrali jedno z najciekawszych wyrobisk Muzeum Żup Krakowskich – wysoką na 30 m komorę Saurau, wyeksploatowaną w latach 1820-1870 w wielkiej bryle soli zielonej, na głębokości ok. 110 m.
Utworzono: czwartek, 22 listopada 2018
Autor: Witold Gałązka
Źródło: Trybuna Górnicza

Specjaliści z 19 państw świata zjechali do Wieliczki, gdzie w poniedziałek, 19 listopada, rozpoczęła się czterodniowa Międzynarodowa Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych Wieliczka-Bochnia 2018.

Zgodnie z hasłem imprezy: „Spotkajmy się i wymieńmy doświadczeniami!”, służy ona zacieśnieniu więzów między muzealnikami, którzy na świecie chronią i udostępniają dziedzictwo górnicze.

Przez wszystkie sesje tematyczne, które odbywają się w podziemnych komorach kopalń w Wieliczce oraz w Bochni, przewija się problem zabezpieczania zabytków górniczych.

Szefowie międzynarodowych instytucji, eksperci UNESCO, TICCIH (Międzynarodowego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego), ICOMOS (Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków), naukowcy z polskich i zagranicznych uczelni, szefowie i pracownicy podziemnych muzeów i tras górniczych w kopalniach soli, węgla, srebra i złota, miedzi, żelaza, rtęci, cynku i ołowiu, łupka z Polski, Europy i USA rozważali m.in., czy nowoczesna masowa turystyka jest sprzymierzeńcem, czy raczej zagrożeniem dla przemysłowych zabytków oraz jaką optymalną formułę powinno mieć ich udostępnianie w XXI w.

Z okazji międzynarodowego spotkania w Zamku Żupnym w Wieliczce podziwiać można (do 2 grudnia) oryginał XV-wiecznego odpisu bezcennego Statutu Żup Krakowskich Kazimierza Wielkiego z 1368 r. oraz opis żup wielicko-bocheńskich z 1518 r.
Dla uczczenia stulecia Niepodległej Jan Godłowski, dyrektor wielickiego muzeum, i Zbigniew Zarębski, prezes państwowej Kopalni Soli Wieliczka, zaprosili gości na wernisaż wystawy „W drodze do niepodległości” - najnowszej w cyklu ekspozycji patriotycznych dla turystów odwiedzających kopalnię.
Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!