• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Międzynarodowa Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych Wieliczka-Bochnia 2018

Światowe laboratorium dziedzictwa

Na tło pamiątkowej fotografii muzealnicy-goście konferencji wybrali jedno z najciekawszych wyrobisk Muzeum Żup Krakowskich – wysoką na 30 m komorę Saurau, wyeksploatowaną w latach 1820-1870 w wielkiej bryle soli zielonej, na głębokości ok. 110 m.
Autor: Witold Gałązka
Na tło pamiątkowej fotografii muzealnicy-goście konferencji wybrali jedno z najciekawszych wyrobisk Muzeum Żup Krakowskich – wysoką na 30 m komorę Saurau, wyeksploatowaną w latach 1820-1870 w wielkiej bryle soli zielonej, na głębokości ok. 110 m.
Utworzono: czwartek, 22 listopada 2018
Autor: Witold Gałązka
Źródło: Trybuna Górnicza

Specjaliści z 19 państw świata zjechali do Wieliczki, gdzie w poniedziałek, 19 listopada, rozpoczęła się czterodniowa Międzynarodowa Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych Wieliczka-Bochnia 2018.

Zgodnie z hasłem imprezy: „Spotkajmy się i wymieńmy doświadczeniami!”, służy ona zacieśnieniu więzów między muzealnikami, którzy na świecie chronią i udostępniają dziedzictwo górnicze.

Przez wszystkie sesje tematyczne, które odbywają się w podziemnych komorach kopalń w Wieliczce oraz w Bochni, przewija się problem zabezpieczania zabytków górniczych.

Szefowie międzynarodowych instytucji, eksperci UNESCO, TICCIH (Międzynarodowego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego), ICOMOS (Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków), naukowcy z polskich i zagranicznych uczelni, szefowie i pracownicy podziemnych muzeów i tras górniczych w kopalniach soli, węgla, srebra i złota, miedzi, żelaza, rtęci, cynku i ołowiu, łupka z Polski, Europy i USA rozważali m.in., czy nowoczesna masowa turystyka jest sprzymierzeńcem, czy raczej zagrożeniem dla przemysłowych zabytków oraz jaką optymalną formułę powinno mieć ich udostępnianie w XXI w.

Z okazji międzynarodowego spotkania w Zamku Żupnym w Wieliczce podziwiać można (do 2 grudnia) oryginał XV-wiecznego odpisu bezcennego Statutu Żup Krakowskich Kazimierza Wielkiego z 1368 r. oraz opis żup wielicko-bocheńskich z 1518 r.
Dla uczczenia stulecia Niepodległej Jan Godłowski, dyrektor wielickiego muzeum, i Zbigniew Zarębski, prezes państwowej Kopalni Soli Wieliczka, zaprosili gości na wernisaż wystawy „W drodze do niepodległości” - najnowszej w cyklu ekspozycji patriotycznych dla turystów odwiedzających kopalnię.
Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes Piotr Buchwald wręczył wybranym osobom m.in. kordziki górnicze. Były to wyróżnienia przyznane przez bytomską jednostkę

Podziękowania dla środowiska ratowniczego

Z okazji zbliżającego się dnia św. Barbary - górniczej patronki...
W konkursie „Pracuję bezpiecznie” zwyciężył Łukasz Nowak z kopalni Murcki-Staszic (trzeci od lewej). Drugie miejsce zajął Krzysztof Grzebieniowski reprezentujący kopalnię Bolesław Śmiały (pierwszy z lewej), a ostatnie miejsce na podium wywalczył Mariusz Gonsior z ruchu Rydułtowy kopalni ROW (pierwszy od prawej). Nagrody wręczyli im: wiceprezes PGG Piotr Bojarski (drugi od lewej), dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek (trzeci od prawej) oraz wiceprezes WUG Piotr Wojtacha (drugi od prawej).

Wiedza budząca wielki podziw

Łukasz Nowak z Działu Wentylacji kopalni Murcki-Staszic na pewno będzie...
W imieniu organizatorów karczmy gości uroczystości przywitali Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj oraz Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

Sezon karczem rozpoczęty!

Hucznie i w doborowym gronie w sobotni wieczór, 17 listopada,...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!