• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Stare paleniska domowe należy wymienić. I nie trzeba wcale przechodzić na drogi gaz

Węgiel też może być „eko”

W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie na wymianę starych pieców i kotłów domowych na paliwo stałe, a także na termomodernizację budynków jednorodzinnych.
Autor: ARC/Andrzej Bęben
W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie na wymianę starych pieców i kotłów domowych na paliwo stałe, a także na termomodernizację budynków jednorodzinnych.
Utworzono: czwartek, 22 listopada 2018
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczna Ministerstwa Środowiska „Czyste powietrze - zdrowy wybór!”. Resort informuje o przyczynach smogu, proponując konkretne działania, które pomogą zahamować, a docelowo zlikwidować ten problem.

Według badań przeprowadzonych przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia, aż 94 proc. Polaków zauważa problem smogu w kraju. Niestety tylko 20 proc. badanych zmienia w związku z tym swoje zachowania. Należy to w szybkim tempie zmienić. Kampania Ministerstwa Środowiska ma na celu promocję programu priorytetowego „Czyste powietrze”, dzięki któremu właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie na wymianę starych pieców i kotłów domowych na paliwo stałe oraz termomodernizację budynków jednorodzinnych. Najważniejsze jest zrozumienie, że każdy pojedynczy wybór ma znaczenie, ponieważ pomaga wspólnymi siłami osiągnąć na trwałe zmianę służącą wszystkim.

Na co zatem zwraca uwagę kampania „Czyste powietrze”? Przede wszystkim przekonuje, że poszczególne wybory (np. rodzaju ogrzewania), codzienne indywidualne zachowania i nawyki warunkują stan jakości powietrza, od którego zależy nasze zdrowie i stan środowiska. Ponadto uświadamia faktyczną, potwierdzoną badaniami, przyczynę złej jakości powietrza w Polsce.

Węgiel też jest ekologiczny

Niska emisja, czyli spaliny z domowych kominów, to główna przyczyna smogu. Paleniska starego typu, szybko wychładzające się budynki, nieumiejętność dobrania elementów systemu centralnego ogrzewania oraz rodzaju opału tak, by powstające spaliny mieściły się w europejskich normach – wszystko to skutkuje fatalnym stanem powietrza. Tym zjawiskom da się jednak skutecznie przeciwdziałać. Należy na początek wymienić piec starej generacji na urządzenie nowszej technologii. Nie bez znaczenia jest rodzaj opału. Najgorsze w skutkach dla zdrowia i środowiska jest spalanie odpadów. Nie trzeba wcale przechodzić na drogi gaz. Ciepło uzyskiwane z węgla jest wciąż najtańsze, lecz pod warunkiem, że ma się dostęp do dobrej jakości ekogroszku, jego spalanie przebiega w kotle retortowym, a przewody wentylacyjne i kominowe są drożne. Podstawowe znaczenie dla efektywnej realizacji techniki „czystego spalania” ma jakość węgla. Najistotniejsze jego parametry to wartość opałowa, zawartość popiołu i spiekalność. Najlepiej zapoznać się z ofertą spółek węglowych oraz siecią dystrybucji. To daje gwarancję, że węgiel, którym zamierzamy grzać, będzie posiadał najlepsze parametry, a nasze domowe grzanie będzie rzeczywiście „eko”.

Katowicki WFOŚiGW był pierwszy
Należy również wspomnieć, że w Polsce straty energii sięgają 7 mld zł w skali roku, przy czym taniej jest wykonać remont domu i go ocieplić, niż zadbać tylko o termoizolację. W większości substancji mieszkaniowej należy więc wymienić okna i zmodernizować systemy grzewcze. To olbrzymie przedsięwzięcie, zważywszy na fakt, że 10 mln Polaków mieszka w nieszczelnych budynkach. W dziedzinie termomodernizacji prym wiedzie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Począwszy od 2011 r. - jako pierwszy w kraju - wspiera budowę energooszczędnych domów jednorodzinnych, a od 2014 r. także budowę obiektów użyteczności publicznej o niemal zerowym zużyciu energii. Na realizację zadań związanych z ochroną atmosfery katowicki WFOŚiGW przeznacza w ostatnich latach średnio ok. 200 mln zł rocznie.

Kampania „Czyste powietrze - zdrowy wybór!” – co ważne – przełamuje również barierę finansową. Wsparcie w ramach programu „Czyste powietrze” pozwala na wymianę pieców i termomodernizację budynków bez względu na sytuację finansową rodziny. Dzięki temu można zmniejszyć koszty eksploatacji pieców. Odpowiednia izolacja budynku pozwala na duże oszczędności.

Kampania zapoznaje również z warunkami rządowego programu. Przybliża bowiem zasady przyznawania środków pieniężnych, ich wysokość i kalendarz procedury. Określa grupę adresatów programu, a także niezbędną dokumentację.
Zadaniem kampanii jest ponadto propagowanie świadomości i aktywności ekologicznej. Biorąc pod uwagę, że zachowania szkodzące środowisku często wynikają z niewiedzy i poczucia zbiorowej bezkarności, kampania zwraca się do maksymalnie szerokiego grona odbiorców, sugeruje społeczne poszanowanie dla postaw proekologicznych.

- Stan środowiska wpływa bezpośrednio na zdrowie i funkcjonowanie człowieka. Szczególną rolę odgrywa wysokie stężenie zanieczyszczeń pochodzących z indywidualnych systemów grzewczych. Aby walczyć z tym problemem, nadrobić wieloletnie zapóźnienia cywilizacyjne oraz podnieść efektywność energetyczną całego zasobu mieszkaniowego, stworzyliśmy program „Czyste powietrze”. Jestem przekonany, że za dziesięć lat dzięki termomodernizacji i wymianie pieców w całej Polsce będziemy oddychać dobrej jakości powietrzem – wskazuje minister środowiska Henryk Kowalczyk.

 

 

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!