• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

W czasie uroczystości i barbórkowych w Bytomiu uhonorowano pracowników CSRG

Podziękowania dla środowiska ratowniczego

Prezes Piotr Buchwald wręczył wybranym osobom m.in. kordziki górnicze. Były to wyróżnienia przyznane przez bytomską jednostkę
Autor: Maciej Dorosiński
Prezes Piotr Buchwald wręczył wybranym osobom m.in. kordziki górnicze. Były to wyróżnienia przyznane przez bytomską jednostkę
Utworzono: czwartek, 29 listopada 2018
Autor: Maciej Dorosiński
Źródło: Trybuna Górnicza

„Z okazji zbliżającego się dnia św. Barbary – górniczej patronki – składam najlepsze życzenia oraz wyrazy uznania i wdzięczności całemu środowisku ratowników górniczych w naszym kraju” - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości barbórkowych w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

Odbyły się one w piątek, 23 listopada i zgromadziły wielu gości. Przybyli na nie przedstawiciele Ministerstwa Energii, instytucji branżowych, spółek wydobywczych, świata akademickiego, strony społecznej oraz samorządowcy. List do kierownictwa i pracowników Stacji skierował także wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Uroczystości rozpoczęły się na placu przed siedzibą CSRG, gdzie znajduje się pomnik ku czci Poległych na Służbie Ratowników Górniczych. Delegacje złożyły pod nim kwiaty oraz zapalono znicze. Potem obchody święta górniczego stanu przeniosły się do auli. Tam przybyłych gości przywitał prezes CSRG dr inż. Piotr Buchwald. Zanim jednak to się stało, minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy odeszli na wieczną szychtę.

Zanim rozpoczęły się uroczystości licznie przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poległych ratowników.

Prezes Buchwald przedstawił dotychczasowe działania prowadzone przez CSRG. Wspomniał o tym, że w planach jest stworzenie okręgowej stacji ratownictwa górniczego na terenie Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Odniósł się także do katastrofy w ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie.

- Zastaliśmy tam ogromne zniszczenia. Nie widziałem takich zniszczeń nigdy, przy moim 37-letnim doświadczeniu w branży górniczej. Państwo też mogli to obejrzeć dzięki naszym kamerom i zdjęciom, które były publikowane w internecie. Praktycznie wszystko zostało tam sprasowane. Były jedynie prześwity od 40 do 60 cm. Dlatego chylę czoła przed wszystkimi ratownikami - ratownikami przedsiębiorcy i ratownikami z CSRG – powiedział prezes stacji.

W czasie uroczystości wręczono także odznaczenia resortowe oraz nadane przez CSRG. W imieniu Ministerstwa Energii wręczały je dyrektor Departamentu Górnictwa Anna Margis oraz radca ministra energii Bożena Kita. Wyróżnienie przyznane przez CSRG przekazywał uhonorowanym prezes Buchwald.

Dyrektor Margis odczytała także list od wiceministra Tobiszowskiego.

„Węgiel jest i będzie podstawowym źródłem energii w naszym kraju, zapewniającym Polsce niezależność energetyczną. Największą wartością sektora węglowego są jego pracownicy, a przede wszystkim ci, którzy dbają o bezpieczeństwo górników. Dlatego dziś w szczególny sposób dziękuję wam, drodzy ratownicy. Dziękuję za zaangażowanie i nieustanną gotowość do niesienia pomocy, a w krytycznych sytuacjach ogromne poświęcenie z narażeniem własnego zdrowia i życia” – napisał wiceminister Grzegorz Tobiszowski.

Na zakończenie życzenia i gratulacje dla kierownictwa CSRG i jej pracowników składali przybyli goście.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!