• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Barbórka nadzoru górniczego w Filharmonii Śląskiej

Szpady, odznaczenia. wyrazy uznania

Podczas akademii w Filharmonii Śląskiej przyznano szereg odznaczeń. Uhonorowani z dumą pozowali do pamiątkowych zdjęć
Autor: Bartłomiej Szopa
Podczas akademii w Filharmonii Śląskiej przyznano szereg odznaczeń. Uhonorowani z dumą pozowali do pamiątkowych zdjęć
Utworzono: czwartek, 29 listopada 2018
Autor: Bartłomiej Szopa
Źródło: Trybuna Górnicza

Parlamentarzyści, szefowie i pracownicy spółek górniczych i okołogórniczych, naukowcy i liderzy związkowi świętowali wspólnie Barbórkę na gali zorganizowanej w miniony czwartek przez Wyższy Urząd Górniczy. Akademię w Filharmonii Śląskiej poprzedziła poranna msza św. odprawiona pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej Adama Wodarczyka w kościele p. w. św. Piotra i Pawła.

„(…) Przesyłam gratulacje i słowa uznania dla kadry zarządczej i wszystkich pracowników polskiego nadzoru górniczego. Dziękuję państwu za zaangażowanie i profesjonalizm w wykonywaniu trudnych i odpowiedzialnych zadań na rzecz tysięcy zatrudnionych w polskim przemyśle wydobywczym” - napisał do uczestników Barbórki prezydent RP Andrzej Duda. Jego list odczytał sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Błażej Spychalski.

W imieniu głowy państwa sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Błażej Spychalski wręczył złote, srebrne i brązowe krzyże zasługi

Prezydent zapewnił, że „przemysł wydobywczy i energetyka oparta na węglu są i w dającej się przewidzieć perspektywie pozostaną fundamentem bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego naszego kraju”.

Po odczytaniu listu Błażej Spychalski w imieniu głowy państwa wręczył Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi. Później wręczono medale za długoletnią służbę, a zwieńczeniem uroczystości była ceremonia przyznania honorowych szpad górniczych.

Prezes WUG wręczył szpadę szefowi czeskiego nadzoru górniczego Martinowi Štemberce. Prezydent Katowic Marcin Krupa został z kolei uhonorowany poprzez nadanie mu stopnia generalnego dyrektora górniczego III Stopnia.

Podczas uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich, którzy zginęli, wykonując górniczą pracę - od początku tego roku życie straciło w kopalniach 20 górników, wobec 15 w całym ubiegłym roku. Jak mówił prezes WUG Adam Mirek, statystyki wskazują na wyraźny, malejący trend wypadkowości w ostatnim ćwierćwieczu, choć w różnych latach obserwuje się - czasem znaczne - wahania liczby wypadków.

Odznaką Zasłużonego dla Bezpieczeństwa w Górnictwie zostali uhonorowani m.in. prezes JSW Daniel Ozon i dyrektor GIG Stanisław Prusek

- Zdajemy sobie sprawę, że prawidłowy ruch zakładu górniczego, w tym również bezpieczeństwo pracy, zależy od różnych przyczyn: naturalnych, technicznych czy ludzkich. Wiele jednak zależy - co nadzór górniczy musi dobitnie podnosić - od jakości uregulowań prawnych, warunkujących prowadzenie robót górniczych - mówił prezes.

Podczas uroczystości kilka razy przypominano, że najtragiczniejszym wydarzeniem w branży górniczej było bez wątpienia majowe tąpnięcie w jastrzębskiej kopalni Zofiówka, gdzie zginęło pięciu górników. Trzech ratowników uczestniczących w akcji Fundacja „Bezpieczne Górnictwo” nagrodziła tytułem „dzielnych górników”. Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon znalazł się natomiast obok m.in. dyrektora GIG prof. Stanisława Pruska w gronie osób uhonorowanych odznaką Zasłużonego dla Bezpieczeństwa w Górnictwie.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!