• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Barbórka nadzoru górniczego w Filharmonii Śląskiej

Szpady, odznaczenia. wyrazy uznania

Podczas akademii w Filharmonii Śląskiej przyznano szereg odznaczeń. Uhonorowani z dumą pozowali do pamiątkowych zdjęć
Autor: Bartłomiej Szopa
Podczas akademii w Filharmonii Śląskiej przyznano szereg odznaczeń. Uhonorowani z dumą pozowali do pamiątkowych zdjęć
Utworzono: czwartek, 29 listopada 2018
Autor: Bartłomiej Szopa
Źródło: Trybuna Górnicza

Parlamentarzyści, szefowie i pracownicy spółek górniczych i okołogórniczych, naukowcy i liderzy związkowi świętowali wspólnie Barbórkę na gali zorganizowanej w miniony czwartek przez Wyższy Urząd Górniczy. Akademię w Filharmonii Śląskiej poprzedziła poranna msza św. odprawiona pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej Adama Wodarczyka w kościele p. w. św. Piotra i Pawła.

„(…) Przesyłam gratulacje i słowa uznania dla kadry zarządczej i wszystkich pracowników polskiego nadzoru górniczego. Dziękuję państwu za zaangażowanie i profesjonalizm w wykonywaniu trudnych i odpowiedzialnych zadań na rzecz tysięcy zatrudnionych w polskim przemyśle wydobywczym” - napisał do uczestników Barbórki prezydent RP Andrzej Duda. Jego list odczytał sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Błażej Spychalski.

W imieniu głowy państwa sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Błażej Spychalski wręczył złote, srebrne i brązowe krzyże zasługi

Prezydent zapewnił, że „przemysł wydobywczy i energetyka oparta na węglu są i w dającej się przewidzieć perspektywie pozostaną fundamentem bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego naszego kraju”.

Po odczytaniu listu Błażej Spychalski w imieniu głowy państwa wręczył Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi. Później wręczono medale za długoletnią służbę, a zwieńczeniem uroczystości była ceremonia przyznania honorowych szpad górniczych.

Prezes WUG wręczył szpadę szefowi czeskiego nadzoru górniczego Martinowi Štemberce. Prezydent Katowic Marcin Krupa został z kolei uhonorowany poprzez nadanie mu stopnia generalnego dyrektora górniczego III Stopnia.

Podczas uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich, którzy zginęli, wykonując górniczą pracę - od początku tego roku życie straciło w kopalniach 20 górników, wobec 15 w całym ubiegłym roku. Jak mówił prezes WUG Adam Mirek, statystyki wskazują na wyraźny, malejący trend wypadkowości w ostatnim ćwierćwieczu, choć w różnych latach obserwuje się - czasem znaczne - wahania liczby wypadków.

Odznaką Zasłużonego dla Bezpieczeństwa w Górnictwie zostali uhonorowani m.in. prezes JSW Daniel Ozon i dyrektor GIG Stanisław Prusek

- Zdajemy sobie sprawę, że prawidłowy ruch zakładu górniczego, w tym również bezpieczeństwo pracy, zależy od różnych przyczyn: naturalnych, technicznych czy ludzkich. Wiele jednak zależy - co nadzór górniczy musi dobitnie podnosić - od jakości uregulowań prawnych, warunkujących prowadzenie robót górniczych - mówił prezes.

Podczas uroczystości kilka razy przypominano, że najtragiczniejszym wydarzeniem w branży górniczej było bez wątpienia majowe tąpnięcie w jastrzębskiej kopalni Zofiówka, gdzie zginęło pięciu górników. Trzech ratowników uczestniczących w akcji Fundacja „Bezpieczne Górnictwo” nagrodziła tytułem „dzielnych górników”. Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon znalazł się natomiast obok m.in. dyrektora GIG prof. Stanisława Pruska w gronie osób uhonorowanych odznaką Zasłużonego dla Bezpieczeństwa w Górnictwie.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!