• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Pielgrzymowali, by podziękować oraz prosić o wsparcie i bezpieczną pracę

Gwarkowie u Czarnej Madonny

To już tradycja – sztandary i galowe mundury przed Barbórką pojawiają się na Jasnej Górze, gdy polscy górnicy pielgrzymują do Matki Boskiej Częstochowskiej
Autor: Maciej Dorosiński
To już tradycja – sztandary i galowe mundury przed Barbórką pojawiają się na Jasnej Górze, gdy polscy górnicy pielgrzymują do Matki Boskiej Częstochowskiej
Utworzono: czwartek, 29 listopada 2018
Autor: Maciej Dorosiński
Źródło: Trybuna Górnicza

Zielone, białe, czarne i czerwone pióropusze można było zobaczyć w niedzielę, 25 listopada, pod Jasną Górą. Był to znak, że tuż przed Barbórką do Czarnej Madonny pielgrzymują górnicy. W tym roku do częstochowskiego sanktuarium przybyło ponad 5 tys. osób reprezentujących branżę wydobywczą oraz zaproszeni goście.

Obecni byli m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, zarządy spółek węglowych oraz przedstawiciele związków zawodowych. Organizatorem pielgrzymki, która odbyła się już po raz 28., był Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

W nabożeństwie w Kaplicy Cudownego Obrazu MB udział wzięli m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski

Jak przyznał w rozmowie z TG wiceminister Tobiszowski, tegoroczna wizyta górniczego stanu na Jasnej Górze była wyjątkowa, bo wśród pątników znaleźli się przedstawiciele szeroko rozumianego przemysłu wydobywczego z różnych regionów naszego kraju. Byli ci, którzy na co dzień wydobywają węgiel kamienny i brunatny, jak i ci, którzy eksploatują rudy, siarkę czy ropę naftową.

- Jak co roku modlimy się o bezpieczną pracę dla górników, modlimy się o dobre rzeczy dla naszych rodzin, modlimy się o to, by nasze żony, matki i dzieci zawsze doczekały się powrotu ojców do domu – wyjaśnił intencje pielgrzymki Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

Przemarsz górniczych pielgrzymów rozpoczął się sprzed kościoła św. Barbary, który znajduje się w pobliżu Jasnej Góry. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. Potem na Wałach Jasnogórskich odbyła się droga krzyżowa, a po niej nabożeństwo w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Mszy św. przewodniczył ordynariusz opolski bp Andrzej Czaja. Eucharystię koncelebrowali m.in.: kapelan KSGiE ks. prał. Bernard Czernecki, kapelan górników wydobywających ropę naftową ks. Grzegorz Stolczyk, kapelan górników węgla brunatnego ks. prał. Jan Żak, kapelan górników rud cynku i ołowiu ks. Grzegorz Dymek, kapelan Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność przy KWK Bobrek-Centrum ks. Dariusz Pietraś i o. Jan Zinówko.

Mszę świętą zakończyło odczytanie przez przewodniczącego Jarosława Grzesika „Aktu zawierzenia Matce Najświętszej polskich górników”.

„Przynosimy tutaj cały trud naszej pracy - codzienne radości, troski i kłopoty - wierząc, że Ty, Matko i Królowo, znając nas wszystkich, przygarniesz nas do swojego serca i z Twoją pomocą chcemy dojść do Chrystusa Miłosiernego. Postanawiamy sobie mocno i przyrzekamy trwać przy wierze, którą nasi ojcowie przekazali nam ponad tysiąc lat temu, a codzienność naszą budować w oparciu o tę wiarę oraz nasze obowiązki realizować na fundamencie miłości i sprawiedliwości społecznej. (...) Mario Jasnogórska, bądź z nami w każdy czas” - napisano w uroczystej deklaracji.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes Piotr Buchwald wręczył wybranym osobom m.in. kordziki górnicze. Były to wyróżnienia przyznane przez bytomską jednostkę

Podziękowania dla środowiska ratowniczego

Z okazji zbliżającego się dnia św. Barbary - górniczej patronki...
W konkursie „Pracuję bezpiecznie” zwyciężył Łukasz Nowak z kopalni Murcki-Staszic (trzeci od lewej). Drugie miejsce zajął Krzysztof Grzebieniowski reprezentujący kopalnię Bolesław Śmiały (pierwszy z lewej), a ostatnie miejsce na podium wywalczył Mariusz Gonsior z ruchu Rydułtowy kopalni ROW (pierwszy od prawej). Nagrody wręczyli im: wiceprezes PGG Piotr Bojarski (drugi od lewej), dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek (trzeci od prawej) oraz wiceprezes WUG Piotr Wojtacha (drugi od prawej).

Wiedza budząca wielki podziw

Łukasz Nowak z Działu Wentylacji kopalni Murcki-Staszic na pewno będzie...
W imieniu organizatorów karczmy gości uroczystości przywitali Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj oraz Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

Sezon karczem rozpoczęty!

Hucznie i w doborowym gronie w sobotni wieczór, 17 listopada,...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!