• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Pielgrzymowali, by podziękować oraz prosić o wsparcie i bezpieczną pracę

Gwarkowie u Czarnej Madonny

To już tradycja – sztandary i galowe mundury przed Barbórką pojawiają się na Jasnej Górze, gdy polscy górnicy pielgrzymują do Matki Boskiej Częstochowskiej
Autor: Maciej Dorosiński
To już tradycja – sztandary i galowe mundury przed Barbórką pojawiają się na Jasnej Górze, gdy polscy górnicy pielgrzymują do Matki Boskiej Częstochowskiej
Utworzono: czwartek, 29 listopada 2018
Autor: Maciej Dorosiński
Źródło: Trybuna Górnicza

Zielone, białe, czarne i czerwone pióropusze można było zobaczyć w niedzielę, 25 listopada, pod Jasną Górą. Był to znak, że tuż przed Barbórką do Czarnej Madonny pielgrzymują górnicy. W tym roku do częstochowskiego sanktuarium przybyło ponad 5 tys. osób reprezentujących branżę wydobywczą oraz zaproszeni goście.

Obecni byli m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, zarządy spółek węglowych oraz przedstawiciele związków zawodowych. Organizatorem pielgrzymki, która odbyła się już po raz 28., był Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

W nabożeństwie w Kaplicy Cudownego Obrazu MB udział wzięli m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski

Jak przyznał w rozmowie z TG wiceminister Tobiszowski, tegoroczna wizyta górniczego stanu na Jasnej Górze była wyjątkowa, bo wśród pątników znaleźli się przedstawiciele szeroko rozumianego przemysłu wydobywczego z różnych regionów naszego kraju. Byli ci, którzy na co dzień wydobywają węgiel kamienny i brunatny, jak i ci, którzy eksploatują rudy, siarkę czy ropę naftową.

- Jak co roku modlimy się o bezpieczną pracę dla górników, modlimy się o dobre rzeczy dla naszych rodzin, modlimy się o to, by nasze żony, matki i dzieci zawsze doczekały się powrotu ojców do domu – wyjaśnił intencje pielgrzymki Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

Przemarsz górniczych pielgrzymów rozpoczął się sprzed kościoła św. Barbary, który znajduje się w pobliżu Jasnej Góry. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. Potem na Wałach Jasnogórskich odbyła się droga krzyżowa, a po niej nabożeństwo w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Mszy św. przewodniczył ordynariusz opolski bp Andrzej Czaja. Eucharystię koncelebrowali m.in.: kapelan KSGiE ks. prał. Bernard Czernecki, kapelan górników wydobywających ropę naftową ks. Grzegorz Stolczyk, kapelan górników węgla brunatnego ks. prał. Jan Żak, kapelan górników rud cynku i ołowiu ks. Grzegorz Dymek, kapelan Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność przy KWK Bobrek-Centrum ks. Dariusz Pietraś i o. Jan Zinówko.

Mszę świętą zakończyło odczytanie przez przewodniczącego Jarosława Grzesika „Aktu zawierzenia Matce Najświętszej polskich górników”.

„Przynosimy tutaj cały trud naszej pracy - codzienne radości, troski i kłopoty - wierząc, że Ty, Matko i Królowo, znając nas wszystkich, przygarniesz nas do swojego serca i z Twoją pomocą chcemy dojść do Chrystusa Miłosiernego. Postanawiamy sobie mocno i przyrzekamy trwać przy wierze, którą nasi ojcowie przekazali nam ponad tysiąc lat temu, a codzienność naszą budować w oparciu o tę wiarę oraz nasze obowiązki realizować na fundamencie miłości i sprawiedliwości społecznej. (...) Mario Jasnogórska, bądź z nami w każdy czas” - napisano w uroczystej deklaracji.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!