• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Jastrzębska Spółka Węglowa świętowała w kopalni Pniówek

Ze łzami i dumą

Po raz pierwszy w historii spółki odznaczeniem Za Zasługi dla JSW szczególnie uhonorowano 18 osób
Autor: Witold Gałązka
Po raz pierwszy w historii spółki odznaczeniem Za Zasługi dla JSW szczególnie uhonorowano 18 osób
Utworzono: czwartek, 06 grudnia 2018
Autor: Witold Gałązka
Źródło: Trybuna Górnicza

Uroczystą akademią uczcili Barbórkę górnicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej we wtorek w południe, 4 grudnia, w kopalni Pniówek w Pawłowicach. „Dziękuję pracownikom i zarządowi Jastrzębskiej Spółki Węglowej za wszystko co robicie dla Polski!” - napisał premier górnikom JSW.

Specjalne życzenia dla zarządu i załogi spółki nadesłał też m.in. minister energii Krzysztof Tchórzewski. Barbórka 2018 w JSW nawiązywała do dwóch ważnych rocznic: stulecia odzyskania niepodległości, w który wplata się jubileusz ćwierćwiecza jastrzębskiej spółki. O dumie z 25-lecia wspominał Józef Jaszczyk, dyrektor Pniówka. Prezes Daniel Ozon akcentował doskonałą kondycję JSW i międzynarodowy prestiż marki polskiego węgla koksowego na rynkach Europy i świata, potwierdzone aprobatą inwestorów.

Podczas Barbórki JSW w Pniówku wręczono honorowe szpady górnicze, stopnie, odznaczenia państwowe i resortowe

Najpierw jednak - minutą milczenia - akademię zdominowała pamięć majowej tragedii w Zofiówce, gdzie zginęło pięciu górników, a dwóch cudem przeżyło odnalezionych przez ratowników przy lutniociągu z powietrzem. 11 dni akcji, jednej z najtrudniejszych w dziejach polskiego górnictwa, przywołał prezes Ozon:

- To dla nas wielki ból, który trudno wyrazić słowami. Ogromny szacunek należy się ratownikom górniczym, którzy z narażeniem życia ratowali kolegów - dziękował.

O tajemnicy górniczej grozy i bólu przy pracy pod ziemią mówił do górników ich sędziwy duszpasterz, kapelan i bohater "Solidarności", kawaler Orderu Orła Białego, kanonik i prałat, ks. Bernard Czernecki:

- Jesteście nie tylko w mojej pamięci, jesteście w moim sercu i modlitwach. Kopalnia to żywicielka górniczych rodzin. Ale przecież wiecie doskonale, że kopalnia potrafi wyciskać także łzy. Bo kopalnia to świątynia żywiołów, gazu, wody, ciemności, ognia. Dlatego górnicy powinni wchodzić do kopalni tak, jak do kościoła: z czystą duszą. Bo czasem trzeba tę duszę kopalni zostawić na zawsze – mówił wzruszony duszpasterz. I życzył:

- Niech każda szychta będzie szczęśliwa, niech na waszych stołach nigdy chleba nie zabraknie, niech Święta Barbara otacza was opieką i wasze rodziny. Gratuluję jubilatom, kłaniam się sztandarom i orkiestrze. Szczęść Wam Boże!

Z nadzieją o przyszłości mówił też lider JSW:

- Staliśmy się firmą nowoczesną i ambitną. Mamy ogromny potencjał, przodujemy w innowacyjnych technologiach i stawiamy na ciągły rozwój - mówił Daniel Ozon i dziękował górnikom, bez których - jak zaznaczył - niemożliwa byłaby radość z dokonań i planów. - Jastrzębska Spółka Węglowa myśli perspektywicznie i mamy świadomość, że zasoby węgla koksowego stanowią o naszym być albo nie być – zapewnił o wysiłkach udostępnienia nowych rezerw surowca, modernizacji zakładów przeróbki, inwestycjach w jakość produktu i bezpieczeństwo. Wreszcie o misji górniczego giganta dla społeczności na ziemi jastrzębskiej.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!