• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Barbórka Polskiej Grupy Górniczej okazją do podsumowań i rozmów o przyszłości

Dobre wiadomości i ambitne plany

Prezes PGG Tomasz Rogala w wystąpieniu inaugurującym piątkową akademię sporo mówił o planowanych inwestycjach. Podkreślił też, że spółka spodziewa się w tym roku wyjątkowo dużego zysku na każdej tonie sprzedanego węgla
Autor: Maciej Dorosiński
Prezes PGG Tomasz Rogala w wystąpieniu inaugurującym piątkową akademię sporo mówił o planowanych inwestycjach. Podkreślił też, że spółka spodziewa się w tym roku wyjątkowo dużego zysku na każdej tonie sprzedanego węgla
Utworzono: czwartek, 06 grudnia 2018
Autor: Bartłomiej Szopa
Źródło: Trybuna Górnicza

Z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów Krzysztofa Tchórzewskiego i Grzegorza Tobiszowskiego, europosłów, parlamentarzystów i władz samorządowych świętowała Barbórkę Polska Grupa Górnicza.

Uroczystą akademię spółka zorganizowała w piątek, 30 listopada, w siedzibie Akademii Muzycznej w Katowicach.

- Górnictwo i górnicy stanowią podstawę polskiej gospodarki i będą kluczową częścią polskiej gospodarki w przyszłości. (…) Nie byłoby tej transformacji gospodarczej, w której dziś jesteśmy, bez was – mówił Mateusz Morawiecki. Premier przyznał, że ludziom, którzy nie pracują pod ziemią, trudno zrozumieć wielki wysiłek i poświęcenie górników.

Potrzeba więcej węgla
Minister energii Krzysztof Tchórzewski w swoim wystąpieniu mówił sporo o przyszłości polskiego węgla i opartej na nim energetyki. Podkreślał, jak bardzo potrzebny jest rozwój sektora, aby możliwe było utrzymanie wydobycia na obecnym poziomie.

- Więcej węgla nam potrzeba. Pomyślmy o tym, gdzie na Śląsku zbudować nową kopalnię. (…) Komisja Europejska zgodziła się na to, że podpisujemy kontrakty w ramach rynku mocy, a nowe elektrownie węglowe budowane w tej chwili w Polsce mają pewność działania na 20 lat. Tej pewności nie było nigdy wcześniej. Mamy możliwość spokojnego funkcjonowania, tylko trzeba się dobrze zorganizować; trzeba patrzeć na to, żebyśmy nie musieli tego węgla z zagranicy przywozić – mówił szef resortu energii.

Władze spółki, wyróżniając zasłużonych pracowników, nie zapomniały o paniach, pracujących w strukturach PGG (fot.: Maciej Dorosiński)

Zysk i inwestycje
Jak zaznaczył Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, wartość tegorocznych inwestycji w spółce sięgnie 2,5 mld zł.

- Nowe ściany wydobywcze, nowoczesne maszyny i urządzenia, systemy kontroli ciśnień w obudowach w trybie on-line, informatyzacja większości procesów administracyjnych, takich jak obieg dokumentów, elektroniczne postępowania zakupowe, składają się na innowacyjność naszej spółki – wymieniał.

Jak poinformował, spółka spodziewa się w tym roku najwyższego od kilkunastu lat zysku na każdej tonie produkowanego węgla.

Uczestnicy piątkowej akademii wielokrotnie zaznaczali, że tegoroczne obchody barbórkowe są wyjątkowe, bo w tym roku Polska obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości.

- Na Górnym Śląsku 100 lat temu tak naprawdę dopiero rozpoczęła się batalia, która przez kolejne powstania śląskie ostatecznie doprowadziła do przyłączenia do Polski znacznych obszarów ziemi śląskiej z kopalniami i hutami. Ten bogaty przemysł w ogromnym stopniu przyczynił się do budowy II Rzeczypospolitej, zapewniając energię i stal niezbędne do budowy infrastruktury i przemysłu – przypomniał Tomasz Rogala.

Na ręce władz PGG z okazji górniczego święta wpłynęło wiele listów z życzeniami i gratulacjami. Wśród nich znalazł się list napisany przez prezydenta RP. Odczytała go Agnieszka Lenartowicz-Łysik, społeczny doradca prezydenta.

Część oficjalną barbórkowych uroczystości PGG zwieńczyła ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych, nadania stopni górniczych oraz wręczenia nagród prezesa PGG i odznak Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, które trafiły do trzech ratowników zaangażowanych w akcję ratunkową, która miała miejsce w kopalni Mysłowice-Wesoła przed trzema tygodniami. W części artystycznej zorganizowano koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!