• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Barbórka Polskiej Grupy Górniczej okazją do podsumowań i rozmów o przyszłości

Dobre wiadomości i ambitne plany

Prezes PGG Tomasz Rogala w wystąpieniu inaugurującym piątkową akademię sporo mówił o planowanych inwestycjach. Podkreślił też, że spółka spodziewa się w tym roku wyjątkowo dużego zysku na każdej tonie sprzedanego węgla
Autor: Maciej Dorosiński
Prezes PGG Tomasz Rogala w wystąpieniu inaugurującym piątkową akademię sporo mówił o planowanych inwestycjach. Podkreślił też, że spółka spodziewa się w tym roku wyjątkowo dużego zysku na każdej tonie sprzedanego węgla
Utworzono: czwartek, 06 grudnia 2018
Autor: Bartłomiej Szopa
Źródło: Trybuna Górnicza

Z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów Krzysztofa Tchórzewskiego i Grzegorza Tobiszowskiego, europosłów, parlamentarzystów i władz samorządowych świętowała Barbórkę Polska Grupa Górnicza.

Uroczystą akademię spółka zorganizowała w piątek, 30 listopada, w siedzibie Akademii Muzycznej w Katowicach.

- Górnictwo i górnicy stanowią podstawę polskiej gospodarki i będą kluczową częścią polskiej gospodarki w przyszłości. (…) Nie byłoby tej transformacji gospodarczej, w której dziś jesteśmy, bez was – mówił Mateusz Morawiecki. Premier przyznał, że ludziom, którzy nie pracują pod ziemią, trudno zrozumieć wielki wysiłek i poświęcenie górników.

Potrzeba więcej węgla
Minister energii Krzysztof Tchórzewski w swoim wystąpieniu mówił sporo o przyszłości polskiego węgla i opartej na nim energetyki. Podkreślał, jak bardzo potrzebny jest rozwój sektora, aby możliwe było utrzymanie wydobycia na obecnym poziomie.

- Więcej węgla nam potrzeba. Pomyślmy o tym, gdzie na Śląsku zbudować nową kopalnię. (…) Komisja Europejska zgodziła się na to, że podpisujemy kontrakty w ramach rynku mocy, a nowe elektrownie węglowe budowane w tej chwili w Polsce mają pewność działania na 20 lat. Tej pewności nie było nigdy wcześniej. Mamy możliwość spokojnego funkcjonowania, tylko trzeba się dobrze zorganizować; trzeba patrzeć na to, żebyśmy nie musieli tego węgla z zagranicy przywozić – mówił szef resortu energii.

Władze spółki, wyróżniając zasłużonych pracowników, nie zapomniały o paniach, pracujących w strukturach PGG (fot.: Maciej Dorosiński)

Zysk i inwestycje
Jak zaznaczył Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, wartość tegorocznych inwestycji w spółce sięgnie 2,5 mld zł.

- Nowe ściany wydobywcze, nowoczesne maszyny i urządzenia, systemy kontroli ciśnień w obudowach w trybie on-line, informatyzacja większości procesów administracyjnych, takich jak obieg dokumentów, elektroniczne postępowania zakupowe, składają się na innowacyjność naszej spółki – wymieniał.

Jak poinformował, spółka spodziewa się w tym roku najwyższego od kilkunastu lat zysku na każdej tonie produkowanego węgla.

Uczestnicy piątkowej akademii wielokrotnie zaznaczali, że tegoroczne obchody barbórkowe są wyjątkowe, bo w tym roku Polska obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości.

- Na Górnym Śląsku 100 lat temu tak naprawdę dopiero rozpoczęła się batalia, która przez kolejne powstania śląskie ostatecznie doprowadziła do przyłączenia do Polski znacznych obszarów ziemi śląskiej z kopalniami i hutami. Ten bogaty przemysł w ogromnym stopniu przyczynił się do budowy II Rzeczypospolitej, zapewniając energię i stal niezbędne do budowy infrastruktury i przemysłu – przypomniał Tomasz Rogala.

Na ręce władz PGG z okazji górniczego święta wpłynęło wiele listów z życzeniami i gratulacjami. Wśród nich znalazł się list napisany przez prezydenta RP. Odczytała go Agnieszka Lenartowicz-Łysik, społeczny doradca prezydenta.

Część oficjalną barbórkowych uroczystości PGG zwieńczyła ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych, nadania stopni górniczych oraz wręczenia nagród prezesa PGG i odznak Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, które trafiły do trzech ratowników zaangażowanych w akcję ratunkową, która miała miejsce w kopalni Mysłowice-Wesoła przed trzema tygodniami. W części artystycznej zorganizowano koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!