Dobre wiadomości i ambitne plany
Z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów Krzysztofa Tchórzewskiego i Grzegorza Tobiszowskiego, europosłów, parlamentarzystów i władz samorządowych świętowała Barbórkę Polska Grupa Górnicza.
Uroczystą akademię spółka zorganizowała w piątek, 30 listopada, w siedzibie Akademii Muzycznej w Katowicach.
- Górnictwo i górnicy stanowią podstawę polskiej gospodarki i będą kluczową częścią polskiej gospodarki w przyszłości. (…) Nie byłoby tej transformacji gospodarczej, w której dziś jesteśmy, bez was – mówił Mateusz Morawiecki. Premier przyznał, że ludziom, którzy nie pracują pod ziemią, trudno zrozumieć wielki wysiłek i poświęcenie górników.
Potrzeba więcej węgla
Minister energii Krzysztof Tchórzewski w swoim wystąpieniu mówił sporo o przyszłości polskiego węgla i opartej na nim energetyki. Podkreślał, jak bardzo potrzebny jest rozwój sektora, aby możliwe było utrzymanie wydobycia na obecnym poziomie.
- Więcej węgla nam potrzeba. Pomyślmy o tym, gdzie na Śląsku zbudować nową kopalnię. (…) Komisja Europejska zgodziła się na to, że podpisujemy kontrakty w ramach rynku mocy, a nowe elektrownie węglowe budowane w tej chwili w Polsce mają pewność działania na 20 lat. Tej pewności nie było nigdy wcześniej. Mamy możliwość spokojnego funkcjonowania, tylko trzeba się dobrze zorganizować; trzeba patrzeć na to, żebyśmy nie musieli tego węgla z zagranicy przywozić – mówił szef resortu energii.

Zysk i inwestycje
Jak zaznaczył Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, wartość tegorocznych inwestycji w spółce sięgnie 2,5 mld zł.
- Nowe ściany wydobywcze, nowoczesne maszyny i urządzenia, systemy kontroli ciśnień w obudowach w trybie on-line, informatyzacja większości procesów administracyjnych, takich jak obieg dokumentów, elektroniczne postępowania zakupowe, składają się na innowacyjność naszej spółki – wymieniał.
Jak poinformował, spółka spodziewa się w tym roku najwyższego od kilkunastu lat zysku na każdej tonie produkowanego węgla.
Uczestnicy piątkowej akademii wielokrotnie zaznaczali, że tegoroczne obchody barbórkowe są wyjątkowe, bo w tym roku Polska obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości.
- Na Górnym Śląsku 100 lat temu tak naprawdę dopiero rozpoczęła się batalia, która przez kolejne powstania śląskie ostatecznie doprowadziła do przyłączenia do Polski znacznych obszarów ziemi śląskiej z kopalniami i hutami. Ten bogaty przemysł w ogromnym stopniu przyczynił się do budowy II Rzeczypospolitej, zapewniając energię i stal niezbędne do budowy infrastruktury i przemysłu – przypomniał Tomasz Rogala.
Na ręce władz PGG z okazji górniczego święta wpłynęło wiele listów z życzeniami i gratulacjami. Wśród nich znalazł się list napisany przez prezydenta RP. Odczytała go Agnieszka Lenartowicz-Łysik, społeczny doradca prezydenta.
Część oficjalną barbórkowych uroczystości PGG zwieńczyła ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych, nadania stopni górniczych oraz wręczenia nagród prezesa PGG i odznak Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, które trafiły do trzech ratowników zaangażowanych w akcję ratunkową, która miała miejsce w kopalni Mysłowice-Wesoła przed trzema tygodniami. W części artystycznej zorganizowano koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.