• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Andrzej Duda uczestniczył w uroczystościach barbórkowych spółki Tauron Wydobycie

Prezydent obrońcą węgla

Prezesi: Grupy Tauron – Filip Grzegorczyk i Tauron Wydobycie – Zdzisław Filip, wręczyli prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie szpadę górniczą
Autor: Kajetan Berezowski
Prezesi: Grupy Tauron – Filip Grzegorczyk i Tauron Wydobycie – Zdzisław Filip, wręczyli prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie szpadę górniczą
Utworzono: czwartek, 06 grudnia 2018
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Polski przemysł górniczy stanowi jeden z fundamentów naszej gospodarki, stanowi o naszym bezpieczeństwie energetycznym – te słowa prezydenta RP mocno wybrzmiały podczas tegorocznej uroczystości barbórkowej spółki Tauron Wydobycie. Górnicy nie pozostali głowie państwa dłużni. Andrzej Duda otrzymał od nich szpadę górniczą, wspaniałe górnicze insygnium.

W swym wystąpieniu podczas akademii barbórkowej 4 bm. w Brzeszczach prezydent bronił polskiego węgla. Nawiązał do odbywającej się w Katowicach konferencji klimatycznej COP24.

- Jesteśmy jej organizatorem, ale jesteśmy tam również po to, aby mówić prawdę w sposób wolny od poprawności politycznej, dyktowanej często przez obce, niepolskie interesy - kontynuował Duda.
Zaznaczył, że Polska zaproponowała w trakcie konferencji w Katowicach przyjęcie deklaracji o sprawiedliwym i solidarnym zmienianiu gospodarczym świata, żeby oszczędzić klimat.

- To oznacza przede wszystkim uwzględnianie interesów społecznych ludzi, miejsc pracy, dbałość o rodzinę, o to wszystko, co jest naszą codziennością. Mamy największe zasoby węgla w Europie. I proszę się nie martwić, dopóki ja będę pełnić w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę na to, aby ktokolwiek zamordował polskie górnictwo – podkreślił prezydent. Te słowa przyjęto gromkimi oklaskami.

Obecny podczas uroczystości wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski przypomniał, że od pewnego czasu górnictwo zyskuje coraz bardziej pozytywną opinię, również w świecie biznesu.
- Jeśli głowa państwa była z nami i jest z nami, mówi o nas na forum międzynarodowym, to to jest siła bezdyskusyjna – przekonywał.

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia zasłużonym pracownikom spółki Tauron Wydobycie. Następnie stanął z nimi do wspólnego zdjęcia (fot.: Kajetan Berezowski)

Filip Grzegorczyk, prezes Grupy Tauron, przypomniał, że uczyniono już bardzo wiele dla ratowania kopalń należących do spółki Tauron Wydobycie.
- Rozpoczęty został gigantyczny, kilku miliardowy program inwestycyjny, aby nadrobić zaległości minionych lat, żeby nasze górnictwo w niedługim czasie uczynić rentownym i udowodnić, że trzy lata temu podjęto słuszne decyzje – mówił Grzegorczyk.

Wicepremier Beata Szydło, podobnie jak jej przedmówcy, podkreślała fakt znaczenia górnictwa węglowego dla gospodarki.
- Górnictwo i węgiel to nie jest tylko i wyłącznie akademicka dyskusja na szczycie klimatycznym, ale rzeczywistość naszej gospodarki i nasza przyszłość - przekonywała.

Z kolei Zdzisław Filip, prezes zarządu Tauron Wydobycie, przywołał jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomniał, że kopalnia Brzeszcze była jako jedyna w okresie międzywojennym polską kopalnią państwową węgla kamiennego. Dodał, że ten rok jest dla spółki Tauron Wydobycie trudny, ale dzięki wysiłkowi całej załogi udało się wypracować dobry wynik.

- W dalszym ciągu kontynuujemy procesy inwestycyjne w zakładach górniczych Brzeszcze i Janina – podkreślił Zdzisław Filip.

Podczas uroczystości podpisano również umowę z ZGH Bolesław, która przewiduje przejęcie do obszaru wydobywczego Grupy Tauron 150 pracowników.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!