• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Andrzej Duda uczestniczył w uroczystościach barbórkowych spółki Tauron Wydobycie

Prezydent obrońcą węgla

Prezesi: Grupy Tauron – Filip Grzegorczyk i Tauron Wydobycie – Zdzisław Filip, wręczyli prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie szpadę górniczą
Autor: Kajetan Berezowski
Prezesi: Grupy Tauron – Filip Grzegorczyk i Tauron Wydobycie – Zdzisław Filip, wręczyli prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie szpadę górniczą
Utworzono: czwartek, 06 grudnia 2018
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Polski przemysł górniczy stanowi jeden z fundamentów naszej gospodarki, stanowi o naszym bezpieczeństwie energetycznym – te słowa prezydenta RP mocno wybrzmiały podczas tegorocznej uroczystości barbórkowej spółki Tauron Wydobycie. Górnicy nie pozostali głowie państwa dłużni. Andrzej Duda otrzymał od nich szpadę górniczą, wspaniałe górnicze insygnium.

W swym wystąpieniu podczas akademii barbórkowej 4 bm. w Brzeszczach prezydent bronił polskiego węgla. Nawiązał do odbywającej się w Katowicach konferencji klimatycznej COP24.

- Jesteśmy jej organizatorem, ale jesteśmy tam również po to, aby mówić prawdę w sposób wolny od poprawności politycznej, dyktowanej często przez obce, niepolskie interesy - kontynuował Duda.
Zaznaczył, że Polska zaproponowała w trakcie konferencji w Katowicach przyjęcie deklaracji o sprawiedliwym i solidarnym zmienianiu gospodarczym świata, żeby oszczędzić klimat.

- To oznacza przede wszystkim uwzględnianie interesów społecznych ludzi, miejsc pracy, dbałość o rodzinę, o to wszystko, co jest naszą codziennością. Mamy największe zasoby węgla w Europie. I proszę się nie martwić, dopóki ja będę pełnić w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę na to, aby ktokolwiek zamordował polskie górnictwo – podkreślił prezydent. Te słowa przyjęto gromkimi oklaskami.

Obecny podczas uroczystości wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski przypomniał, że od pewnego czasu górnictwo zyskuje coraz bardziej pozytywną opinię, również w świecie biznesu.
- Jeśli głowa państwa była z nami i jest z nami, mówi o nas na forum międzynarodowym, to to jest siła bezdyskusyjna – przekonywał.

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia zasłużonym pracownikom spółki Tauron Wydobycie. Następnie stanął z nimi do wspólnego zdjęcia (fot.: Kajetan Berezowski)

Filip Grzegorczyk, prezes Grupy Tauron, przypomniał, że uczyniono już bardzo wiele dla ratowania kopalń należących do spółki Tauron Wydobycie.
- Rozpoczęty został gigantyczny, kilku miliardowy program inwestycyjny, aby nadrobić zaległości minionych lat, żeby nasze górnictwo w niedługim czasie uczynić rentownym i udowodnić, że trzy lata temu podjęto słuszne decyzje – mówił Grzegorczyk.

Wicepremier Beata Szydło, podobnie jak jej przedmówcy, podkreślała fakt znaczenia górnictwa węglowego dla gospodarki.
- Górnictwo i węgiel to nie jest tylko i wyłącznie akademicka dyskusja na szczycie klimatycznym, ale rzeczywistość naszej gospodarki i nasza przyszłość - przekonywała.

Z kolei Zdzisław Filip, prezes zarządu Tauron Wydobycie, przywołał jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomniał, że kopalnia Brzeszcze była jako jedyna w okresie międzywojennym polską kopalnią państwową węgla kamiennego. Dodał, że ten rok jest dla spółki Tauron Wydobycie trudny, ale dzięki wysiłkowi całej załogi udało się wypracować dobry wynik.

- W dalszym ciągu kontynuujemy procesy inwestycyjne w zakładach górniczych Brzeszcze i Janina – podkreślił Zdzisław Filip.

Podczas uroczystości podpisano również umowę z ZGH Bolesław, która przewiduje przejęcie do obszaru wydobywczego Grupy Tauron 150 pracowników.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!