• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Rola węgla i stali w Unii Europejskiej oraz przyszłość polskiego sektora węglowego tematy Kongresu Energy 24

Świat korzysta, Europa traci

W Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach specjaliści branży wydobywczej i energetycznej dyskutowali o stanowi o paliwach stałych w kontekście polityki klimatycznej
Autor: Maciej Dorosiński
W Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach specjaliści branży wydobywczej i energetycznej dyskutowali o stanowi o paliwach stałych w kontekście polityki klimatycznej
Utworzono: czwartek, 13 grudnia 2018
Źródło: Trybuna Górnicza

Kongres Energy24 to część szczytu klimatycznego COP24. W Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach przez dwa dni obradowali specjaliści branży wydobywczej i energetycznej.

- Musimy dać Polakom to, czego im potrzeba, czyli energię. Nadal jest miejsce dla węgla. Będziemy zmniejszać emisję, iść do przodu, ale pragmatycznie. Jesteśmy w stanie podołać temu wyzwaniu – mówił podczas kongresu Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Spotkanie otworzył Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, podkreślając, że to wcale nie Europa jest głównym graczem w światowej produkcji węgla.

- Europejscy producenci mają ambicję być liderami nowoczesnych metod eksploatacji i liderami wiedzy – zapewnił.

Dodał, że węgiel jest potężnym generatorem wartości.

- Świat korzysta z węgla. Europa traci – podkreślił przypominając, że PGG zapewnia swoich pracownikom zarobki o połowę wyższe od przeciętnych na Górnym Śląsku, wydała ponad 200 mln euro na urządzenia i wiedzę oraz w pierwszych 9 miesiącach roku wpłaciła 575 mln euro podatków.

W panelu dyskusyjnym zatytułowanym „Sektor wydobywczy jako element wytwarzania energii” udział wzięli prezesi wszystkich najważniejszych spółek górniczych i okołogórniczych, m.in. Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Węglokoksu, LW Bogdanka, Tauron Polska Energia.

- Większość rozmów z dziennikarzami rozpoczyna się od wyjaśnienia im różnicy między węglem energetycznym a koksującym – niezbędnym i strategicznym surowcem do produkcji stali – mówił Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Z kolei prezes Węglokoksu Sławomir Obidziński podkreślił, że mimo importu węgla nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

- W ubiegłym roku krajowe wydobycie węgla wyniosło 65,5 mln ton, a zużycie 74,1 mln ton, co oznacza deficyt krajowego węgla na poziomie 8,6 mln ton. Wobec zredukowania w tym roku polskiego eksportu węgla - nie ma potencjału, aby zapotrzebowanie na węgiel w Polsce wzrosło do poziomu wymagającego aż 17-18 mln ton węgla z importu. Sądzimy, że w tym roku import prawdopodobnie będzie za duży w stosunku do tego, co wynika z bilansu naszych potrzeb i wielkości krajowej produkcji. Prawdopodobnie te kilka milionów ton zasili zwały importerów, którzy sprowadzając węgiel z zagranicy ponoszą to ryzyko - wyjaśnił. 

Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, mówił, że od kilku dni słyszymy w Katowicach, że od węgla trzeba odstąpić.

- Wyautować go z miksu energetycznego w Europie i na świecie. Świat zużywa 7,7 mld ton węgla. Trzeba być oderwanym od rzeczywistości, by zachęcać do odstąpienia od tego paliwa. Blisko miliard ludzkości nie ma dostępu do energii. To poprawiło się dzięki Indiom, które upowszechniają węgiel. Świat potrzebuje paliwa bezpiecznego, taniego i powszechnie dostępnego i taki właśnie jest węgiel – mówił prezes Olszowski.

W kolejnym panelu pt. „Wyzwania celów polityki klimatyczno-energetycznej jako impuls do innowacyjnego rozwoju” dyskutowali naukowcy, dyrektorzy i przedstawiciele m.in. Euracoalu i Niemieckiego Stowarzyszenia Węgla Brunatnego.
Drugi dzień kongresu był poświęcony innowacyjności w polskim przemyśle energetycznym. Spółki zaprezentowały działania w zakresie rozwoju, implementacji nowych technologii i innowacji stosowanych w nowoczesnym górnictwie.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!