• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Pielęgnują górniczą tradycję

Depozytariusze przekazali pamiątki związane z kultem św. Barbary walnie przyczyniając się do decyzji o wpisaniu św. Barbary  na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Zostali za to wyróżnieni
Autor: Kajetan Berezowski
Depozytariusze przekazali pamiątki związane z kultem św. Barbary walnie przyczyniając się do decyzji o wpisaniu św. Barbary na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Zostali za to wyróżnieni
Utworzono: czwartek, 13 grudnia 2018
Źródło: Trybuna Górnicza

W Zabrzu nie fedruje już żadna kopalnia, lecz górnicze tradycje są tu kontynuowane. O patronce ludzi węgla się mówi, pisze i otacza ją wyjątkowym kultem.

Najpierw zjazd na poziom 170, gdzie mieści się kaplica św. Barbary, a następnie wspólne biesiadowanie. Tak przedstawiał się porządek górniczego święta wszędzie na Śląsku, także w kopalni Guido, za czasów, gdy fedrowano tu węgiel. Tegoroczna msza miała wyjątkowo świąteczną oprawę. Celebrował ją, pochodzący z górniczej rodziny, ks. bp Jan Kopiec, zwierzchnik diecezji gliwickiej, w asyście duchownych archidiecezji katowickiej, w tym ks. prałata Stanisława Puchały, kapelana podziemnej kaplicy patronki górników. W swej homilii wspomniał on o tym, że śląscy górnicy od dawien dawna widzieli w św. Barbarze pośrednika pomiędzy tym ciężkim ludzkim życiem na ziemi a Bogiem. Górnictwo zaś przez lata służyło ludziom zaspokajając ich doczesne potrzeby i walnie przyczyniło się do rozwoju Śląska.

- Mimo zmieniającej się rzeczywistości Barbórka jest dla nas do dziś nie tylko okazją do wspólnej zabawy, ale także zadumy nad ludzkim losem i nad wartością ludzkiego życia. Ten klimat podziemia, w którym się znajdujemy, pomaga nam wyobrazić sobie ciężką górniczą pracę i daje poczucie braterstwa, którego tak bardzo nam dziś potrzeba – mówił bp Jan Kopiec.

Kopalnia kształtuje osobowość

Głos zabrał także ks. Karol Macura, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Drogomyślu.

- Kopalnia kształtuje osobowość. Przychodząc tutaj, przynosimy z sobą rodzinne wychowanie, nasz dom, ale kopalnia kształtuje i zmienia. Zasadne jest zatem zadanie pytania: „jacy jesteśmy”? Ukształtowani przez kopalnię, gdy powracamy na powierzchnię – mówił ks. Macura.

Obecni byli również ks. radca Henryk Reske, zastępca biskupa diecezjalnego Kościoła Ewangelicko-Ausgsburskiego w Katowicach oraz ks. Kornel Undas, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Mikołowie.

Druga część obchodów barbórkowych odbyła się na terenie kompleksu Sztolnia Królowa Luiza, wchodzącej w skład zabytkowej kopalni węgla. Depozytariusze, którzy przyczynili się do powstania i sukcesu projektu wpisu Barbórki na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zostali wyróżnieni pamiątkowymi kopiami ministerialnej decyzji. Były wśród nich osoby prywatne i instytucje z wielu miast Śląska, w tym z Mysłowic, Bytomia, Zabrza, Rudy Śląskiej i Radzionkowa.

- Każdy z nas dostarczył materiały związane z kultem patronki górników, fotografie, zdjęcia, publikacje, dokumenty. Czujemy się tym wyróżnieniem zaszczyceni – powiedział w imieniu depozytariuszy Jan Stolot z Zabrza-Rokitnicy.

Część kultury regionu
Dla wszystkich zebranych koncertowała orkiestra dęta kopalni Guido pod dyrekcją Henryka Mandrysza.

Odbyła się również promocja I tomu niezwykłej książki poświęconej kultowi św. Barbary, autorstwa Beaty Piechy-van Schagen pt. „Kult św. Barbary wśród górników kopalń węgla kamiennego na Górnym Śląsku”. Publikacja powstała w efekcie realizacji projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe, priorytet: Kultura ludowa i tradycyjna". Autorka opisuje i analizuje w niej przejawy górniczej czci oddawanej patronce w kopalniach Bytomia, Zabrza i Gliwic. Jest to jedno z pierwszych naukowych całościowych opracowań tego zagadnienia.

Przypomnijmy, że w lipcu br. Barbórka górników węgla kamiennego na Górnym Śląsku została uznana za wyjątkowy fenomen kulturowy i wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Przeżywana co roku w regionie uroczystość jest elementem szerszego zjawiska, jakim jest kult świętej Barbary pielęgnowany przez górników na terenie kopalń. Praktykowane nabożeństwa i odmawiane modlitwy, wizerunki świętej obecne w każdej cechowni czy wspomniane wspólnotowe świętowanie 4 grudnia były i są ważnym elementem kultury regionu.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!