• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Czeskim ratownikom przyszli z pomocą ich polscy koledzy

Metan znów zabił

Dzień po katastrofie koledzy górników, którzy stracili życie zapalili przy wejściu do kopalni znicze
Autor: maciej dorosiński
Dzień po katastrofie koledzy górników, którzy stracili życie zapalili przy wejściu do kopalni znicze
Utworzono: czwartek, 03 stycznia 2019
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

W przedświąteczną niedzielę cała Polska pogrążyła się w żałobie. Tym razem tragiczna wiadomość dotarła z należącej do czeskiej spółki węglowej OKD kopalni CSM w Stonawie. Metan zabił tam 13 górników, w tym 12 Polaków.

Jak poinformowały służby wojewody śląskiego, byli wśród nich mieszkańcy: Zabrza, Chałupek, Gliwic, Jastrzębia-Zdroju, Mysłowic, Goleszowa i Cieszyna oraz powiatu będzińskiego.

Trzech górników pochodziło z województw: kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Czeskim ratownikom przyszli z pomocą ich polscy koledzy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Dostarczyli specjalistyczny sprzęt. W chwili katastrofy w zagrożonym rejonie przebywało 23 górników. Dziesięciu udało się wyprowadzić na powierzchnię. Dwaj najciężej ranni trafili do szpitali. To również Polacy. Na miejsce wypadku udali się premierzy rządów Polski i Czech, Mateusz Morawiecki oraz Andrej Babisz.

- To ogromna tragedia dla wszystkich Polaków i Czechów. W tym trudnym dniu szczególnie mocno pokażmy solidarność i poczucie narodowej wspólnoty – mówił szef polskiego rządu.
Następnie złożył wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim bliskim ofiar katastrofy.

„Panie Boże, miej w swojej opiece Rodziny Górników. RIP” - napisał z kolei na Twitterze prezydent Andrzej Duda, który ogłosił niedzielę, 23 grudnia 2018 r., dniem żałoby narodowej.

Szefowie rządów Polski i Czech rozmawiali także o pomocy rodzinom ofiar. Andrej Babisz zapewnił, że dopilnuje, aby rodziny ofiar otrzymały sprawiedliwe odszkodowanie, w którym partycypowałaby także spółka OKD. Jak wiadomo, polscy górnicy nie byli zatrudnieni bezpośrednio przez koncern, ale spółkę świadczącą usługi na rzecz kopalni.

Boleslav Kowalczyk, prezes zarządu spółki OKD, przekazując kondolencje rodzinom poległych górników przyznał, że była to największa od 28 lat katastrofa, jaka dotknęła czeskie górnictwo węgla kamiennego. W październiku 1990 r. wybuch metanu w kopalni Barbora w Karwinie zabił 30 górników.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Puchar Ministra Energii – wręczony zwycięzcom przez Grzegorza Tobiszowskiego - wywalczyła drużyna kopalni ROW w PGG, tuż za nią uplasowali się narciarze z kopalni Knurów-Szczygłowice w JSW

Puchar dla narciarzy z ROW

W Wiśle Cieńkowie rozegrano doroczne zawody górników w slalomie gigancie...
Laureaci Turnieju Wiedzy Górniczej 2019. Od lewej: Tomasz Draga, Łukasz Dubel, Adam Jankowski.

Zwyciężyła solidna wiedza

Emocji jak zwykle nie brakowało, ale wiedzy wystarczyło, żeby godnie...
W sztolni najlepiej zachował się dworzec, skąd kolejka zabierała przyszłych górników do chodnika

Oxford kryje się pod ziemią

Mówiliśmy o niej „Oxford” - tak swoją Zasadniczą Szkołę Górniczą...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!