• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Branża wydobywcza podsumowała miniony rok

Zaangażowanie przyniosło efekt

Prof. Monika Hardygóra została Osobowością Roku w konkursie Górniczy Sukces Roku. Statuetkę wręczyli jej wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz prezes GIPH Janusz Olszowski
Autor: Maciej Dorosiński
Prof. Monika Hardygóra została Osobowością Roku w konkursie Górniczy Sukces Roku. Statuetkę wręczyli jej wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz prezes GIPH Janusz Olszowski
Utworzono: czwartek, 17 stycznia 2019
Autor: Maciej Dorosiński
Źródło: Trybuna Górnicza

Górniczy Koncert Noworoczny, który odbył się w poniedziałek, 14 stycznia, w Filharmonii Śląskiej w Katowicach, był doskonałą okazją do podsumowania minionych 12 miesięcy w branży górniczej. O ocenę roku 2018 pokusili się Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, oraz Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, która zorganizowała koncert oraz przyznała nagrody w konkursie Górniczy Sukces Roku.

- Chcę podziękować wam wszystkim - zarządom, braci górniczej, związkom zawodowym, otoczeniu górniczemu, środowisku naukowemu i eksperckiemu oraz samorządowcom za ten rok. Za wysiłek, za zaangażowanie i za to, że branża znajduje się w zupełnie innym miejscu. Dziś mówimy o jej perspektywach - powiedział wiceminister Tobiszowski i zapowiedział, że rok 2019 w branży będzie przebiegać pod znakiem digitalizacji.

Pozytywnie poprzednie 12 miesięcy ocenił także szef GIPH.

- Miniony rok był dobry dla górnictwa. Był niezwykle intensywny i bogaty w ważne wydarzenia – stwierdził prezes Olszowski.

Przypomniał, że Rada Ministrów przyjęła Program dla górnictwa węgla kamiennego i wprowadzono do niego – na wniosek Izby - rozdział pt. „Wpływ płatności publicznoprawnych górnictwa węgla kamiennego na funkcjonowanie państwa”.

- Myślę, że z punktu widzenia działalności Izby, jednym z ważniejszych wydarzeń roku 2018 było uchwalenie odpowiedniej zmiany ustawy Prawo geologiczne i górnicze, która rozwiązała problem wygaśnięcia w roku 2020 ponad 20 koncesji na wydobywanie węgla – przyznał prezes Izby.

W czasie koncertu uhonorowano laureatów 10 edycji konkursu Górniczy Sukces Roku. Nagrody przyznano w trzech kategoriach – Osobowość, Innowacyjność i Ekologia.

Zasłużone nagrody i muzyczna uczta
Prof. Monika Hardygóra, dziekan ydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, została pierwszą kobietą, która otrzymała tytuł Osobowości Roku w konkursie Górniczy Sukces Roku organizowanym przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową. Ponadto po raz pierwszy w historii statuetki laureatom wręczał przedstawiciel rządu. Otrzymali je oni w czasie Górniczego Koncertu Noworocznego z rąk wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego oraz prezesa GIPH Janusza Olszowskiego.

Poza prof. Hardygórą w konkursie nagrodzono Lubelski Węgiel Bogdanka w kategorii Innowacyjność oraz Główny Instytut Górnictwa w kategorii Ekologia. Kapituła przyznała także dwa wyróżnienia. W kategorii Innowacyjność uhonorowano Polską Grupę Górniczej i COIG za wdrożenie platformy internetowej „Elektroniczny Formularz Ofertowy” w PGG oraz spółkę Elektrometal za system transmisji internetu rzeczy EMIR-19.

Bogdanka otrzymała nagrodę za innowacyjną technologię drążenia wyrobisk chodnikowych. Prezes spółki z Lubelszczyzny Artur Wasil odbierając statuetkę przyznał, że należy się ona pracownikom, którzy odpowiadali za wdrożenie tego rozwiązania, i dlatego jeszcze na scenie przekazał ją kierownikowi działu górniczego Pola Stefanów Dawidowi Osowskiemu i kierownikowi oddziału robót przygotowawczych Karolowi Wiśniewskiemu.

Nagrodę dla Głównego Instytutu Górnictwa za EKO-Patrol odebrał dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek.

W czasie koncertu wręczono także odznaczenia i stopnie górnicze. W tym roku minister energii wyróżnił Odznaką Honorową ,,Zasłużony dla Górnictwa RP” wiceprezesów spółki Elgór+Hansen Jerzego Braszczoka i Dariusza Macierzyńskiego. Stopnie górnicze otrzymali prezes Elektrometal SA Andrzej Wojtyła (generalny dyrektor górniczy III stopnia), prezes Fabryki Maszyn i Urządzeń Omag Łukasz Dziędziel (dyrektor górniczy I stopnia) i wiceprezes Elektromontażu EG Andrzej Płonka (dyrektor górniczy III stopnia). Wyróżnienia te przekazali wiceminister Tobiszowski oraz prezes PGG i szef rady GIPH Tomasz Rogala.

Na Górniczym Koncercie Noworocznym uhonorowana została także GIPH. Otrzymała ona od Fundacji Rodzin Górniczych medal „Przyjaciel Fundacji”.

Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, oraz artystów z Teatru Roma - Pauliny Janczak i Damiana Aleksandra.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!