• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Szefowie resortu energii rozmawiali ze związkowcami z JSW na temat sytuacji w spółce

Konflikt zażegnany?

Minister Krzysztof Tchórzewski poinformował, że pieniądze z Funduszu Stabilizacyjnego JSW mogą zostać przeznaczone jedynie na wydatki i inwestycje związane z działalnością spółki
Autor: Jacek Madeja
Minister Krzysztof Tchórzewski poinformował, że pieniądze z Funduszu Stabilizacyjnego JSW mogą zostać przeznaczone jedynie na wydatki i inwestycje związane z działalnością spółki
Utworzono: sobota, 26 stycznia 2019
Autor: Jacek Madeja
Źródło: Trybuna Górnicza

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej od kilkunastu dni była napięta – po odwołaniu dwóch członków zarządu reprezentatywne związki zawodowe powołały sztab protestacyjno-strajkowy. Wszystko wskazuje na to, że po spotkaniu strony rządowej ze stroną społeczną konflikt został zażegnany. Związkowcy dostali zapewnienie, że środki z Funduszu Stabilizacyjnego JSW mogą zostać przeznaczone jedynie na inwestycje związane z działalnością spółki.

Kością niezgody były zmiany w zarządzie spółki – rada nadzorcza, zanim związkowcy wtargnęli na posiedzenie, zdążyła odwołać wiceprezesów Jolantę Gruszkę i Artura Dyczkę. Przedstawiciele strony społecznej odczytali to jako wstęp do usunięcia prezesa Daniela Ozona. Alarmowali, że tym samym rząd chce przeznaczyć pieniądze z Funduszu Stabilizacyjnego JSW (spółka zgromadziła na nim 1,85 mld zł) na budowę nowego bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka. Sprzeciwiali się planom odwołania prezesa JSW, który ich zdaniem skutecznie bronił „zaskórniaków” spółki przed zakusami rządu.

Kryzys w spółce miały zażegnać rozmowy ze stroną rządową. Rozmowy, które trwało ponad cztery godziny, odbyły się w poniedziałek, 21 stycznia, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

- Spotkanie poświęcone było omówieniu spraw związanych z funkcjonowaniem JSW. Wyjaśniliśmy także pewne nieporozumienia i niedomówienia, które wynikały z różnych, rozbieżnych komunikatów – zaznaczył Krzysztof Tchórzewski, minister energii. Jednoznacznie wykluczył możliwość zaangażowania środków z Funduszu Stabilizacyjnego JSW w budowę nowego bloku energetycznego w Ostrołęce i zapewnił, że pieniądze te mogą być wykorzystane jedynie na wydatki i inwestycje związane z funkcjonowaniem spółki.
– Na dzisiaj sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej została uspokojona. Istnieje spora szansa, że konflikt zostanie zażegnany – powiedział po spotkaniu Roman Brudziński, wiceszef Solidarności w JSW.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!