• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Jubileusz, stulecie powstań śląskich i miłość do przemysłu

Muzeum Śląskie ma 90 lat

Dziś Muzeum Śląskie ma swoją siedzibę na terenach po nieistniejącej już kopalni Katowice
Autor: Bartłomiej Szopa
Dziś Muzeum Śląskie ma swoją siedzibę na terenach po nieistniejącej już kopalni Katowice
Utworzono: sobota, 26 stycznia 2019
Źródło: Trybuna Górnicza

Rok 2019 jest niezwykle ważny dla Muzeum Śląskiego, utworzonego przez Sejm Śląski 23 stycznia 1929 r. jako pomnik 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Od 90 lat jest miejscem dialogu z przeszłością, prezentując jednocześnie ważne dokonania współczesnej kultury.

Alicja Knast, dyrektor Muzeum, podczas konferencji prasowej 22 stycznia przedstawiła plan obchodów jubileuszu, a także stulecia powstań śląskich. Chwaliła się też osiągnięciami placówki.
- Pod względem rozpoznawalności placówek muzealnych jesteśmy na ósmym miejscu w kraju, przed Muzeum Łazienkami Królewskimi. W ubiegłym roku odwiedziło nas o 31 tys. więcej zwiedzających niż w 2017 r. – poinformowała.

Wspólne celebracje
Obchody 90-lecia rozpoczną się koncertem w NOSPR już 31 stycznia, któremu będzie towarzyszyć scenografia Marcela Sławińskiego i Katarzyny Sobańskiej, inspirowana projektami scenograficznymi ze zbiorów Centrum Scenografii Polskiej. W lutym Opera Śląska w Bytomiu wystawi „Cyganerię” Giacomo Pucciniego w scenografii ze zbiorów Muzeum Śląskiego, wykonaną w 1980 r. przez Wiesława Lange.

We wrześniu Teatr Śląski wystawi „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Inspirację do scenografii będą stanowić także dzieła Wiesława Lange. Z kolei jesienią Teatr Rozrywki w Chorzowie zaprasza na spektakl „Nie tylko Tango Milonga. Piosenki 1929 roku”. To właśnie w tym roku, kiedy powołano do życia Muzeum Śląskie, ten utwór został wykonany po raz pierwszy.

- Nie działamy w próżni, dlatego świętujemy razem z innymi instytucjami kultury, które są dla nas ważne. Celebrujemy jubileusz w różnych odsłonach – podkreśliła dyr. Knast.

Obchody będą miały bardzo zróżnicowany charakter: wystawy, koncerty, konferencje naukowe, panele dyskusyjne, edukacja. To inicjatywy skierowane do różnych grup wiekowych. Do młodego pokolenia – dwa projekty: „Młode muzea” i „Muzeum Śląskie oczyma dziecka”. Ich cel to zainteresowanie młodego pokolenia lokalną historią i bohaterami oraz uwrażliwienie na historię małych ojczyzn.

Ważnym elementem roku jubileuszowego będą konferencje branżowe: inwentaryzatorów, bibliotekarzy, muzealników, a przede wszystkim międzynarodowa konferencja „We are Museums”.

Dziedzictwo przemysłowe
Jak informuje Paweł Doś, rzecznik Muzeum, centralny punkt obchodów przypadnie na organizowaną w maju „Noc Muzeów”. Będzie też inauguracja nowego cyklicznego wydarzenia kulturalnego poświęconego fenomenowi dziedzictwa przemysłowego, łączącego różne dziedziny sztuki „Biennale Industrii”. Odbędzie się ono 26-29 września.

Zdaniem organizatorów Śląsk, jak żadne inne miejsce w Polsce, jest predestynowany do podjęcia tego wielkiego tematu związanego z rozwojem, różnorodnym przeobrażaniem się przemysłu i jego konsekwencjami ekonomicznymi, społecznymi i kulturowymi. Jak czytamy w komunikacie, „Muzeum Śląskie czuje się zobowiązane do postawienia tematu industrii w centrum zainteresowania artystów i badaczy”.

W Biennale Industrii weźmie udział amerykański kompozytor John Zorn. Artysta wraz z zespołem przygotuje muzyczny maraton odbywający się w różnych przestrzeniach muzeum. Wystąpią także polska grupa Karbido i urodzona w Chinach artystka Pan Daijing.
Z kolei w Galerii Jednego Dzieła zostaną zaprezentowane instalacja autorstwa Japonki Chiharu Shioty oraz wystawa prac Bartka Arobala Kociemby. Dodatkowo zorganizowana zostanie konferencja naukowa „Industria – Konteksty nieoczywiste”. Łącznie, jak zapowiadają organizatorzy, wydarzenie obejmie ponad 10 interdyscyplinarnych projektów.

W służbie ojczyzny
Muzeum Śląskie włącza się w obchody stulecia powstań śląskich, które będziemy świętować przez najbliższe lata. Chce pokazać wydarzenia lat 1919-1922 z nowej perspektywy, „wydobywając indywidualne historie i poszerzając spektrum zainteresowań badawczych oraz budując radość i dumę z życia na Górnym Śląsku”. Z tej okazji zorganizowana zostanie m.in. wystawa „Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku”. Ta ekspozycja pokaże indywidualne losy kobiet. Będą to zarówno te, które pełniły służbę dla ojczyzny na froncie, w szpitalach, w sztabie powstańczym, jak i te, które pozostawały w domach, czekając na mężów i radziły sobie z życiem w trudnych czasach. Wystawa otrzymała grant Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!