• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Jubileusz, stulecie powstań śląskich i miłość do przemysłu

Muzeum Śląskie ma 90 lat

Dziś Muzeum Śląskie ma swoją siedzibę na terenach po nieistniejącej już kopalni Katowice
Autor: Bartłomiej Szopa
Dziś Muzeum Śląskie ma swoją siedzibę na terenach po nieistniejącej już kopalni Katowice
Utworzono: sobota, 26 stycznia 2019
Źródło: Trybuna Górnicza

Rok 2019 jest niezwykle ważny dla Muzeum Śląskiego, utworzonego przez Sejm Śląski 23 stycznia 1929 r. jako pomnik 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Od 90 lat jest miejscem dialogu z przeszłością, prezentując jednocześnie ważne dokonania współczesnej kultury.

Alicja Knast, dyrektor Muzeum, podczas konferencji prasowej 22 stycznia przedstawiła plan obchodów jubileuszu, a także stulecia powstań śląskich. Chwaliła się też osiągnięciami placówki.
- Pod względem rozpoznawalności placówek muzealnych jesteśmy na ósmym miejscu w kraju, przed Muzeum Łazienkami Królewskimi. W ubiegłym roku odwiedziło nas o 31 tys. więcej zwiedzających niż w 2017 r. – poinformowała.

Wspólne celebracje
Obchody 90-lecia rozpoczną się koncertem w NOSPR już 31 stycznia, któremu będzie towarzyszyć scenografia Marcela Sławińskiego i Katarzyny Sobańskiej, inspirowana projektami scenograficznymi ze zbiorów Centrum Scenografii Polskiej. W lutym Opera Śląska w Bytomiu wystawi „Cyganerię” Giacomo Pucciniego w scenografii ze zbiorów Muzeum Śląskiego, wykonaną w 1980 r. przez Wiesława Lange.

We wrześniu Teatr Śląski wystawi „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Inspirację do scenografii będą stanowić także dzieła Wiesława Lange. Z kolei jesienią Teatr Rozrywki w Chorzowie zaprasza na spektakl „Nie tylko Tango Milonga. Piosenki 1929 roku”. To właśnie w tym roku, kiedy powołano do życia Muzeum Śląskie, ten utwór został wykonany po raz pierwszy.

- Nie działamy w próżni, dlatego świętujemy razem z innymi instytucjami kultury, które są dla nas ważne. Celebrujemy jubileusz w różnych odsłonach – podkreśliła dyr. Knast.

Obchody będą miały bardzo zróżnicowany charakter: wystawy, koncerty, konferencje naukowe, panele dyskusyjne, edukacja. To inicjatywy skierowane do różnych grup wiekowych. Do młodego pokolenia – dwa projekty: „Młode muzea” i „Muzeum Śląskie oczyma dziecka”. Ich cel to zainteresowanie młodego pokolenia lokalną historią i bohaterami oraz uwrażliwienie na historię małych ojczyzn.

Ważnym elementem roku jubileuszowego będą konferencje branżowe: inwentaryzatorów, bibliotekarzy, muzealników, a przede wszystkim międzynarodowa konferencja „We are Museums”.

Dziedzictwo przemysłowe
Jak informuje Paweł Doś, rzecznik Muzeum, centralny punkt obchodów przypadnie na organizowaną w maju „Noc Muzeów”. Będzie też inauguracja nowego cyklicznego wydarzenia kulturalnego poświęconego fenomenowi dziedzictwa przemysłowego, łączącego różne dziedziny sztuki „Biennale Industrii”. Odbędzie się ono 26-29 września.

Zdaniem organizatorów Śląsk, jak żadne inne miejsce w Polsce, jest predestynowany do podjęcia tego wielkiego tematu związanego z rozwojem, różnorodnym przeobrażaniem się przemysłu i jego konsekwencjami ekonomicznymi, społecznymi i kulturowymi. Jak czytamy w komunikacie, „Muzeum Śląskie czuje się zobowiązane do postawienia tematu industrii w centrum zainteresowania artystów i badaczy”.

W Biennale Industrii weźmie udział amerykański kompozytor John Zorn. Artysta wraz z zespołem przygotuje muzyczny maraton odbywający się w różnych przestrzeniach muzeum. Wystąpią także polska grupa Karbido i urodzona w Chinach artystka Pan Daijing.
Z kolei w Galerii Jednego Dzieła zostaną zaprezentowane instalacja autorstwa Japonki Chiharu Shioty oraz wystawa prac Bartka Arobala Kociemby. Dodatkowo zorganizowana zostanie konferencja naukowa „Industria – Konteksty nieoczywiste”. Łącznie, jak zapowiadają organizatorzy, wydarzenie obejmie ponad 10 interdyscyplinarnych projektów.

W służbie ojczyzny
Muzeum Śląskie włącza się w obchody stulecia powstań śląskich, które będziemy świętować przez najbliższe lata. Chce pokazać wydarzenia lat 1919-1922 z nowej perspektywy, „wydobywając indywidualne historie i poszerzając spektrum zainteresowań badawczych oraz budując radość i dumę z życia na Górnym Śląsku”. Z tej okazji zorganizowana zostanie m.in. wystawa „Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku”. Ta ekspozycja pokaże indywidualne losy kobiet. Będą to zarówno te, które pełniły służbę dla ojczyzny na froncie, w szpitalach, w sztabie powstańczym, jak i te, które pozostawały w domach, czekając na mężów i radziły sobie z życiem w trudnych czasach. Wystawa otrzymała grant Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!