• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Wyjątkowe nabożeństwo i koncert w Katowicach-Panewnikach

Przy największej szopce

Mszy św. poprzedzającej koncert przewodniczył katowicki biskup pomocniczy Marek Szkudło
Autor: Bartłomiej Szopa
Mszy św. poprzedzającej koncert przewodniczył katowicki biskup pomocniczy Marek Szkudło
Utworzono: czwartek, 07 lutego 2019
Autor: Bartłomiej Szopa
Źródło: Trybuna Górnicza

Msza święta oraz koncert kolęd zorganizowane w miniony czwartek w bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach-Panewnikach przyciągnęły do świątyni prawdziwe tłumy. W uroczystości, której inicjatorami były Polska Grupa Górnicza oraz klasztor O.O. Franciszkanów w Panewnikach udział wzięli m.in. członkowie zarządu PGG oraz szefowie kopalń wchodzących w skład spółki.

- Górnicze Kolędowanie to wspólny pomysł ojca Alana Ruska, proboszcza panewnickiej parafii, oraz dyrekcji kopalni Wujek. Związki parafii i górników są bardzo bliskie i trwają od wielu lat. Pojawił się więc pomysł, by w tym roku, pod koniec okresu bożonarodzeniowego, zorganizować takie właśnie wydarzenie. W organizację zaangażowali się nie tylko górnicy z kopalni Wujek, ale z całej PGG – wyjaśnił Trybunie Górniczej rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

W Górniczym Kolędowaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele zarządu oraz dyrektorzy kopalń PGG.

Kolędy wykonała orkiestra górnicza PGG pod dyrekcją Mirosława Kaszuby. Koncert poprzedziła msza święta pod przewodnictwem katowickiego biskupa pomocniczego Marka Szkudło. Duchowni uczestniczący w nabożeństwie wyrazili po jego zakończeniu nadzieję, że zorganizowane w tym roku Górnicze Kolędowanie stanie się początkiem pięknej tradycji. Sądząc po liczbie wiernych, którzy po mszy zostali by wsłuchiwać się w dźwięki kolęd, a w wielu przypadkach także śpiewać wspólnie z muzykami orkiestry PGG – parafianie też na to liczą.

- Na pewno ta tradycja będzie kontynuowana przez najbliższe lata – wyjaśnił rzecznik PGG.

Przypomnijmy, że szopka bożonarodzeniowa w panewnickiej bazylice to największa w Europie szopka ołtarzowa zbudowana wewnątrz świątyni, wznoszona przez zakonników i wiernych w okresie świąt Bożego Narodzenia. Można ją oglądać od Bożego Narodzenia do pierwszych dni lutego.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!