• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

W Mysłowicach uczczono setki górników poległych w miejscowej kopalni węgla

Pamięć w kamieniach

Uroczystości zorganizowano w 32. rocznicę jednej z najtragiczniejszych katastrof w polskim górncitwie
Autor: Witold Gałązka
Uroczystości zorganizowano w 32. rocznicę jednej z najtragiczniejszych katastrof w polskim górncitwie
Utworzono: czwartek, 14 lutego 2019
Źródło: Trybuna Górnicza

W Mysłowicach przed kościołem opodal szybu Bończyk poświęcono w niedzielę, 10 lutego, kamienne tablice z nazwiskami 238 górników, którzy zginęli przy pracy w miejscowej kopalni węgla kamiennego.

Uroczystość zorganizowali związkowcy Solidarności kopalni Mysłowice-Wesoła i stowarzyszenie „Pamięć” w 32. rocznicę jednej z najtragiczniejszych katastrof w polskim górnictwie. Rano 4 lutego 1987 r. w wybuchu metanu i pyłu węglowego 500 m pod ziemią w Mysłowicach zginęło 19 górników, a 20 zostało ciężko poparzonych.

Rodziny poległych, górnicy, mieszkańcy, parlamentarzyści, przedstawiciele PGG i SRK, dyrekcja kopalni zgromadzili się na mszy św. w górniczej parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Eucharystię koncelebrował kapelan Solidarności Regionu Śląsko-Dąbrowskiego ks. prałat Stanisław Puchała, który dokonał także poświęcenia czterech tablic.

Wyryto na nich aż 238 imion i nazwisk górników, którzy zginęli w kopalni Mysłowice. Przez dekadę tablice stały na terenie kopalni. Teraz - w związku z likwidacją starego zakładu w centrum miasta - zostały przeniesione na plac przed kościołem obok szybu Bończyk, przy ul. Mieczysława Jastruna. Krzysztof Urban - lider górniczej Solidarności w kopalni Mysłowice-Wesoła - zaznaczył, że ze względu na stan zachowania archiwów na tablicach upamiętniono jedynie górników poległych po 1945 r., lecz od zarania zakładu ofiar pracy pod ziemią było znacznie więcej. Kopalnia w Mysłowicach działała od 1837 r. Ostatnią tonę węgla wywieziono z niej na powierzchnię w listopadzie 2008 r.

Poległym hołd złożył również wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który akcentował znaczenie podtrzymywania pamięci i tożsamości w budowaniu wspólnoty. Zwrócił uwagę, że ogromna liczba nazwisk poległych w kopalni uzmysławia dramatyczną ofiarę, którą górnicy ponieśli dla bezpieczeństwa energetycznego narodu.

- Tablice przypominają też o godności pracy, która nie może być niszcząca ani niewolnicza. Jest poświęceniem, ale i wielką odpowiedzialnością - mówił Grzegorz Tobiszowski.

Wiceminister dodał, że uroczystość otwiera trzyletni ciąg upamiętnień setnej rocznicy powstań śląskich. - Myślimy dziś również o bardzo silnym wpisaniu się Mysłowic w przestrzeń powrotu Śląska do Macierzy, w historię niepodległości Polski – zaznaczył Tobiszowski.
Jedną z najważniejszych dat w dziejach mysłowickiej kopalni był 16 sierpnia 1919 r., kiedy oddziały Grenzschutzu otworzyły przed kopalnią ogień do górników i ich rodzin. Śmierć 7 pracowników, 2 kobiet i dziecka wywołała spontaniczne wzburzenie społeczne na Górnym Śląsku, dając impuls do wybuchu I powstania.

Ważne miejsce w historii mysłowicka kopalnia zajmuje też z wielu innych powodów. M.in. to właśnie w Mysłowicach po raz pierwszy na świecie zastosowano w 1901 r. podsadzkę hydrauliczną do wypełniania pustek po eksploatacji węgla.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!