• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

W Mysłowicach uczczono setki górników poległych w miejscowej kopalni węgla

Pamięć w kamieniach

Uroczystości zorganizowano w 32. rocznicę jednej z najtragiczniejszych katastrof w polskim górncitwie
Autor: Witold Gałązka
Uroczystości zorganizowano w 32. rocznicę jednej z najtragiczniejszych katastrof w polskim górncitwie
Utworzono: czwartek, 14 lutego 2019
Źródło: Trybuna Górnicza

W Mysłowicach przed kościołem opodal szybu Bończyk poświęcono w niedzielę, 10 lutego, kamienne tablice z nazwiskami 238 górników, którzy zginęli przy pracy w miejscowej kopalni węgla kamiennego.

Uroczystość zorganizowali związkowcy Solidarności kopalni Mysłowice-Wesoła i stowarzyszenie „Pamięć” w 32. rocznicę jednej z najtragiczniejszych katastrof w polskim górnictwie. Rano 4 lutego 1987 r. w wybuchu metanu i pyłu węglowego 500 m pod ziemią w Mysłowicach zginęło 19 górników, a 20 zostało ciężko poparzonych.

Rodziny poległych, górnicy, mieszkańcy, parlamentarzyści, przedstawiciele PGG i SRK, dyrekcja kopalni zgromadzili się na mszy św. w górniczej parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Eucharystię koncelebrował kapelan Solidarności Regionu Śląsko-Dąbrowskiego ks. prałat Stanisław Puchała, który dokonał także poświęcenia czterech tablic.

Wyryto na nich aż 238 imion i nazwisk górników, którzy zginęli w kopalni Mysłowice. Przez dekadę tablice stały na terenie kopalni. Teraz - w związku z likwidacją starego zakładu w centrum miasta - zostały przeniesione na plac przed kościołem obok szybu Bończyk, przy ul. Mieczysława Jastruna. Krzysztof Urban - lider górniczej Solidarności w kopalni Mysłowice-Wesoła - zaznaczył, że ze względu na stan zachowania archiwów na tablicach upamiętniono jedynie górników poległych po 1945 r., lecz od zarania zakładu ofiar pracy pod ziemią było znacznie więcej. Kopalnia w Mysłowicach działała od 1837 r. Ostatnią tonę węgla wywieziono z niej na powierzchnię w listopadzie 2008 r.

Poległym hołd złożył również wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który akcentował znaczenie podtrzymywania pamięci i tożsamości w budowaniu wspólnoty. Zwrócił uwagę, że ogromna liczba nazwisk poległych w kopalni uzmysławia dramatyczną ofiarę, którą górnicy ponieśli dla bezpieczeństwa energetycznego narodu.

- Tablice przypominają też o godności pracy, która nie może być niszcząca ani niewolnicza. Jest poświęceniem, ale i wielką odpowiedzialnością - mówił Grzegorz Tobiszowski.

Wiceminister dodał, że uroczystość otwiera trzyletni ciąg upamiętnień setnej rocznicy powstań śląskich. - Myślimy dziś również o bardzo silnym wpisaniu się Mysłowic w przestrzeń powrotu Śląska do Macierzy, w historię niepodległości Polski – zaznaczył Tobiszowski.
Jedną z najważniejszych dat w dziejach mysłowickiej kopalni był 16 sierpnia 1919 r., kiedy oddziały Grenzschutzu otworzyły przed kopalnią ogień do górników i ich rodzin. Śmierć 7 pracowników, 2 kobiet i dziecka wywołała spontaniczne wzburzenie społeczne na Górnym Śląsku, dając impuls do wybuchu I powstania.

Ważne miejsce w historii mysłowicka kopalnia zajmuje też z wielu innych powodów. M.in. to właśnie w Mysłowicach po raz pierwszy na świecie zastosowano w 1901 r. podsadzkę hydrauliczną do wypełniania pustek po eksploatacji węgla.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!