• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Nazwa od złoża

Wydobycie węgla w nowym zakładzie mogłoby się rozpocząć za 4-5 lat
Autor: JSW
Wydobycie węgla w nowym zakładzie mogłoby się rozpocząć za 4-5 lat
Utworzono: czwartek, 14 lutego 2019
Źródło: Trybuna Górnicza

Decyzja o wydzieleniu ze struktur kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie odrębnego zakładu to pierwszy krok do uruchomienia nowej kopalni.

Wydobycie węgla w nowym zakładzie mogłoby się rozpocząć za 4-5 lat.

Decyzję o wyodrębnieniu nowego zakładu podjął najpierw zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a następnie pod koniec stycznia br. zaakceptowała ją rada nadzorcza. To zwieńczenie kilkumiesięcznego procesu, który umożliwi rozpoczęcie prac nad budową nowej kopalni.

Nowy zakład ma wydobywać węgiel ze złoża Bzie-Dębina 2-Zachód oraz Bzie-Dębina 1-Zachód, które do tej pory należały do bazy zasobowej kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. W pierwszym przypadku spółka ma już koncesję na wydobycie, a zasoby węgla są szacowane na niespełna 114 mln t. Jeśli chodzi o złoże Bzie-Dębina 1-Zachód, to wg szacunków znajduje się w nim prawie 71,5 mln t, a JSW planuje pozyskanie koncesji do końca br. Co ważne ok. 95 proc. zasobów w złożach Bzie-Dębina to węgiel koksowy typu 35. Jak argumentują przedstawiciele górniczej spółki wyodrębnienie nowego zakładu z największej trzyruchowej kopalni JSW ma na celu zintensyfikowanie robót górniczych w tym rejonie, a co za tym idzie, szybsze rozpoczęcie wydobycia węgla koksowego.

- Jak wszyscy doskonale wiedzą, kopalnia zespolona to trzy ruchy. Przez to zarządzanie zakładem jest już na tyle skomplikowane, że uznaliśmy, iż znacznie efektywniejsze będzie wydzielenie z tych struktur i zasobów całkiem nowego zakładu – stworzenie osobnej dyrekcji z osobnymi celami zarządczymi. Dzięki temu będziemy mogli rozpocząć efektywne prace nad produkcją z Bzia – argumentował na łamach Trybuny Górniczej Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Tablicę w towarzystwie prałata Bernarda Czerneckiego i prezesa Daniela Ozona odsłoniła Barbara Trusiewicz, wdowa po górniku, który stracił życie w zeszłorocznej katastrofie.

Natura uczy wielkiej pokory

W cechowni ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, tuż obok figury świętej...
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!