• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Rząd i samorząd wspólnie przygotują obchody rocznic powstań śląskich

Razem dla historii

Po podpisaniu porozumienia marszałek Jakub Chełstowski i wojewoda Jarosław Wieczorek zaprezentowali dokument fotoreporterom
Autor: Bartłomiej Szopa
Po podpisaniu porozumienia marszałek Jakub Chełstowski i wojewoda Jarosław Wieczorek zaprezentowali dokument fotoreporterom
Utworzono: czwartek, 14 lutego 2019
Źródło: Trybuna Górnicza

W gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego podpisano w poniedziałek porozumienie, zgodnie z którym administracje rządowa i samorządowa połączą siły, aby w wyjątkowy sposób upamiętnić setne rocznice trzech powstań śląskich oraz powrotu Górnego Śląska do macierzy.

Podpisy na dokumencie złożyli marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i wicemarszałek Wojciech Kałuża oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. W uroczystości wziął udział także wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który podkreślił m.in., że porozumienie oznacza, iż administracje rządowa i samorządowa będą wspólnie pracować m.in. nad tym by wszystkim innym regionom Polski pokazać „jak ważny był to czas, jakie ofiary, poświęcenie i determinacja były tu, na naszych ziemiach”.

- Myślę, że 2019 rok będzie obfitował w wiele wydarzeń, gdzie jako strona rządowa i samorządowa będziemy celebrować godnie tę bardzo ważną dla naszego regionu i całego kraju rocznicę – mówił przed podpisaniem porozumienia marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

- To dla nas bardzo wyjątkowy dzień. Przed nami cztery lata ciężkiej pracy, cztery lata wyjątkowe dla województwa śląskiego. Będziemy upamiętniać w sposób szczególny i godny trzy powstania śląskie i powrót części Górnego Śląska do Polski w czerwcu 1922 roku. W ramach tych czterech lat zawiązujemy z panem marszałkiem współpracę, aby zarówno strona rządowa, jak i samorządowa mogły ze sobą godnie współpracować – wyjaśnił wojewoda Jarosław Wieczorek.

Przez zawarcie porozumienia wojewoda i marszałek zgodnie wyrazili wolę współpracy i zdecydowali się powołać Komitet Honorowy dla Uczczenia Setnej Rocznicy Powstań Śląskich oraz zespoły robocze odpowiedzialne za organizację i popularyzację obchodów. Jak zapowiedział marszałek Chełstowski, szczegółowa agenda planowanych wydarzeń ma pojawić się w marcu.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!