• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Energetyka konwencjonalna musi się dostosować do nowych realiów

Jest miejsce dla węgla, ale...

Eksperci zauważają, że praca dużych elektrowni konwencjonalnych i odnawialnych może się wzajemnie uzupełniać.
Autor: Bartłomiej Szopa
Eksperci zauważają, że praca dużych elektrowni konwencjonalnych i odnawialnych może się wzajemnie uzupełniać.
Utworzono: piątek, 22 lutego 2019
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Źródło: Trybuna Górnicza

Energetyka zmienia się na naszych oczach, a to dopiero początek. Na pewno nadal będzie w niej miejsce dla węgla. Musi jednak stać się bardziej elastyczna, zadbać o zmniejszenie kosztów i ograniczenie emisji. Czytamy o tym w najnowszym raporcie przygotowanym przez Forum Energii pt. „Elastyczność krajowego systemu elektroenergetycznego”.

- Trwa gorąca dyskusja na temat budowy nowych źródeł wytwórczych i cen prądu. Nie zauważamy, jak szybko zmienia się energetyka. Jesteśmy w zupełnie innym punkcie niż 5 lat temu. Nowe technologie dają nowe możliwości. Kluczowe dla obniżenia kosztów funkcjonowania systemu energetycznego, ograniczenia emisji i poprawy bezpieczeństwa dostaw prądu jest zwiększenie elastyczności systemu energetycznego – podkreśla dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.

Jej zdaniem digitalizacja, OZE, magazyny energii, sieci, ciepłownictwo i elektromobilność będą tworzyły system energetyczny przyszłości. Już teraz technologie dają ogromne możliwości zwiększenia efektywności funkcjonowania systemu energetycznego.

Zdaniem Bogdana Czarneckiego z Instytutu Energetyki Oddział Gdańsk, jednego z autorów analizy, elastyczność systemu elektroenergetycznego to jeden z warunków bezpieczeństwa, niezawodności i jakości dostaw prądu.

- Konsekwentnie planowana i wdrażana poprawa elastyczności zwiększy w krótkiej perspektywie bezpieczeństwo pracy systemu i bezpieczeństwo dostaw energii, a w dłuższej zmniejszy koszty – zapewnia Czarnecki.

Zdaniem autorów raportu praca dużych elektrowni konwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii może się wzajemnie uzupełniać. Niezbędne będą kompleksowe zmiany, w tym zwiększenie elastyczności elektrowni węglowych, skrócenie czasu rozruchu, w tym ze stanu zimnego.

Obecnie w krajowym systemie elektroenergetycznym pracuje ok. 70 bloków węglowych o mocy powyżej 200 MW (ich łączna moc to ok. 21 GW), wybudowanych w większości w l. 70. Zostały zmodernizowane. Najpóźniej od 2021 r. będą musiały jednak spełnić jeszcze bardziej restrykcyjne normy.
Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Tablicę w towarzystwie prałata Bernarda Czerneckiego i prezesa Daniela Ozona odsłoniła Barbara Trusiewicz, wdowa po górniku, który stracił życie w zeszłorocznej katastrofie.

Natura uczy wielkiej pokory

W cechowni ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, tuż obok figury świętej...
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!