• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Energetyka konwencjonalna musi się dostosować do nowych realiów

Jest miejsce dla węgla, ale...

Eksperci zauważają, że praca dużych elektrowni konwencjonalnych i odnawialnych może się wzajemnie uzupełniać.
Autor: Bartłomiej Szopa
Eksperci zauważają, że praca dużych elektrowni konwencjonalnych i odnawialnych może się wzajemnie uzupełniać.
Utworzono: piątek, 22 lutego 2019
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Źródło: Trybuna Górnicza

Energetyka zmienia się na naszych oczach, a to dopiero początek. Na pewno nadal będzie w niej miejsce dla węgla. Musi jednak stać się bardziej elastyczna, zadbać o zmniejszenie kosztów i ograniczenie emisji. Czytamy o tym w najnowszym raporcie przygotowanym przez Forum Energii pt. „Elastyczność krajowego systemu elektroenergetycznego”.

- Trwa gorąca dyskusja na temat budowy nowych źródeł wytwórczych i cen prądu. Nie zauważamy, jak szybko zmienia się energetyka. Jesteśmy w zupełnie innym punkcie niż 5 lat temu. Nowe technologie dają nowe możliwości. Kluczowe dla obniżenia kosztów funkcjonowania systemu energetycznego, ograniczenia emisji i poprawy bezpieczeństwa dostaw prądu jest zwiększenie elastyczności systemu energetycznego – podkreśla dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.

Jej zdaniem digitalizacja, OZE, magazyny energii, sieci, ciepłownictwo i elektromobilność będą tworzyły system energetyczny przyszłości. Już teraz technologie dają ogromne możliwości zwiększenia efektywności funkcjonowania systemu energetycznego.

Zdaniem Bogdana Czarneckiego z Instytutu Energetyki Oddział Gdańsk, jednego z autorów analizy, elastyczność systemu elektroenergetycznego to jeden z warunków bezpieczeństwa, niezawodności i jakości dostaw prądu.

- Konsekwentnie planowana i wdrażana poprawa elastyczności zwiększy w krótkiej perspektywie bezpieczeństwo pracy systemu i bezpieczeństwo dostaw energii, a w dłuższej zmniejszy koszty – zapewnia Czarnecki.

Zdaniem autorów raportu praca dużych elektrowni konwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii może się wzajemnie uzupełniać. Niezbędne będą kompleksowe zmiany, w tym zwiększenie elastyczności elektrowni węglowych, skrócenie czasu rozruchu, w tym ze stanu zimnego.

Obecnie w krajowym systemie elektroenergetycznym pracuje ok. 70 bloków węglowych o mocy powyżej 200 MW (ich łączna moc to ok. 21 GW), wybudowanych w większości w l. 70. Zostały zmodernizowane. Najpóźniej od 2021 r. będą musiały jednak spełnić jeszcze bardziej restrykcyjne normy.
Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Puchar Ministra Energii – wręczony zwycięzcom przez Grzegorza Tobiszowskiego - wywalczyła drużyna kopalni ROW w PGG, tuż za nią uplasowali się narciarze z kopalni Knurów-Szczygłowice w JSW

Puchar dla narciarzy z ROW

W Wiśle Cieńkowie rozegrano doroczne zawody górników w slalomie gigancie...
Laureaci Turnieju Wiedzy Górniczej 2019. Od lewej: Tomasz Draga, Łukasz Dubel, Adam Jankowski.

Zwyciężyła solidna wiedza

Emocji jak zwykle nie brakowało, ale wiedzy wystarczyło, żeby godnie...
W sztolni najlepiej zachował się dworzec, skąd kolejka zabierała przyszłych górników do chodnika

Oxford kryje się pod ziemią

Mówiliśmy o niej „Oxford” - tak swoją Zasadniczą Szkołę Górniczą...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!