• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

SRK gospodaruje nieruchomościami, które wielkością przekraczają powierzchnię Siemianowic Śląskich

Ożywić tereny pogórnicze

Kopalnia Makoszowy ma szansę być przykładem kompleksowej rewitalizacji, w której oprócz gminy wezmą udział prywatni przedsiębiorcy i KSSE.
Autor: Maciej Dorosiński
Kopalnia Makoszowy ma szansę być przykładem kompleksowej rewitalizacji, w której oprócz gminy wezmą udział prywatni przedsiębiorcy i KSSE.
Utworzono: piątek, 22 lutego 2019
Autor: Jacek Madeja
Źródło: Trybuna Górnicza

Wraz z przejęciem Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego Spółka Restrukturyzacji Kopalń w znacznej mierze zwiększyła majątek, którym gospodaruje. Obecnie SRK dysponuje ponad 13 tys. działek o łącznej powierzchni ponad 2900 ha. Wiele z nich to bardzo atrakcyjne tereny dla potencjalnych nabywców.

Ostatnie lata, które upłynęły pod znakiem intensywnej restrukturyzacji branży górniczej, wiązały się z przekazaniem nierentownych zakładów oraz tzw. majątku nieprodukcyjnego do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Te procesy spowodowały powstanie zasobu obejmującego ponad 2900 ha, zlokalizowanego na terenie trzech województw: śląskiego (2613 ha), małopolskiego (293 ha) oraz dolnośląskiego (104 ha). Jak podkreślają przedstawiciele spółki, to jedynie czasowe posiadanie, bo głównym zadaniem SRK zaraz po likwidacji zamkniętych kopalń jest rewitalizacja i rekultywacja pogórniczych terenów, a następnie ich sprzedaż, dzierżawa bądź przekazanie gminom.

W minionym roku przychody SRK ze sprzedaży majątku były rekordowe i wyniosły ponad 55 mln zł. Jak podkreślają przedstawiciele spółki, ma to związek zarówno z intensyfikacją działań sprzedażowych, jak i dodatkowym majątkiem, który wpłynął do SRK wraz z przejęciem KW i KHW.

- Nieruchomości, które posiada spółka, to również duże obszary o bardzo dobrej lokalizacji, niejednokrotnie znajdujące się w centrach miast, o dogodnym położeniu i skomunikowaniu. Fakt, że jeszcze do niedawna na tych terenach funkcjonowały zakłady górnicze sprawia, że nieruchomości są uzbrojone w media albo istnieje możliwość ich doprowadzenia - wylicza Maciej Szymczak, dyrektor Biura ds. Zagospodarowania Majątku SRK.Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Tablicę w towarzystwie prałata Bernarda Czerneckiego i prezesa Daniela Ozona odsłoniła Barbara Trusiewicz, wdowa po górniku, który stracił życie w zeszłorocznej katastrofie.

Natura uczy wielkiej pokory

W cechowni ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, tuż obok figury świętej...
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!