• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

O przyszłości górniczej branży na XXVIII Szkole Eksploatacji Podziemnej w Krakowie

Chcą utrzymać pozycję liderów

Przedstawiciele laureatów konkursu „Bezpieczna kopalnia” wraz z członkami kapituły przyznającej te prestiżowe wyróżnienia
Autor: Maciej Dorosiński
Przedstawiciele laureatów konkursu „Bezpieczna kopalnia” wraz z członkami kapituły przyznającej te prestiżowe wyróżnienia
Utworzono: czwartek, 28 lutego 2019
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Źródło: Trybuna Górnicza

Ruch Marcel kopalni ROW należącej do Polskiej Grupy Górniczej kolejny raz triumfował w konkursie „Bezpieczna kopalnia”, który rozstrzygnięto podczas Szkoły Eksploatacji Podziemnej, 26 lutego w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego. Podpisano też pierwsze, historyczne porozumienie pomiędzy górniczymi spółkami o współpracy w zakresie nowych technologii.

Drugie miejsce w konkursie „Bezpieczna Kopalnia” ex equo zajęły JSW Borynia-Zofiówka-Jastrzębie ruch Jastrzębie oraz PGG kopalnia Sośnica. Trzecie miejsce przypadło kopalni Piast Ziemowit ruch Piast. Wyróżniono ZG Siltech i ZG Eko-Plus. Wielka kapituła konkursu wzięła pod uwagę m.in. brak wypadków śmiertelnych i ciężkich, liczbę wypadków lekkich, wypadkowość na tysiąc osób zatrudnionych oraz na milion ton wydobycia, występujące zagrożenia i liczebność załogi.

- Jak łatwo zauważyć, na liście najbezpieczniejszych zakładów od ubiegłego roku nie zaszły specjalne zmiany – podkreślił Piotr Wojtacha, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego.
Konkurs „Bezpieczna kopalnia” współorganizowała Fundacja Bezpieczne Górnictwo im. Wacława Cybulskiego, której celem jest promowanie dobrych praktyk w polskim górnictwie, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Dr Jerzy Kicki, przewodniczący komitetu organizacyjnego SEP, podczas gali w Teatrze im. J. Słowackiego podkreślił, że przed górnictwem stoją ciągłe wyzwania, jeśli chodzi o przyszłość.

- Dotyczy to zwłaszcza zobowiązań wobec energetyki. Ilość węgla napływającego do kraju z zagranicy to niemal 20 mln t, co jest wysoce niepokojące. Ten temat poruszymy na pewno podczas kolejnej edycji SEP. Niewątpliwy rozwój KGHM w kierunku innowacji, podobne działania w JSW i dokonania LW Bogdanki niektórych mile zaskoczyły – mówił dr Kicki.

Podczas gali LW Bogdanka Jastrzębska Spółka Węglowa i KGHM Polska Miedź podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy wprowadzaniu nowych technologii. To pierwsze tego typu porozumienie w historii polskiego górnictwa, które zakłada współpracę i dzielenie się doświadczeniami przy produkcji i ewentualnych akcji ratowniczych.

- Tylko rozwój pozwoli naszym spółkom utrzymać pozycję lidera – podkreślił Damian Ozon, prezes JSW.

Także Adam Wasil, prezes LW Bogdanka zapewnił, że spółka kładzie duży nacisk na nowoczesne technologie.

- Realizujemy program Kopalnia Inteligentnych Rozwiązań, od lat współpracujemy z ośrodkami naukowymi, w tym z Polską Akademią Nauk i Akademią Górniczo-Hutniczą. Zależy nam na tym, by być w czołówce nowoczesnych i nowatorskich firm na świecie. Łącząc nasze siły możemy szybciej osiągnąć te ambitne cele - mówił prezes Wasil.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!