• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Deputaty

Spływają powoli

- Przypominam, że wnioski można składać tylko do 23 kwietnia. Wypłaty po 10 tys. zł netto, bez podatku, rozpoczną się 1 czerwca – poinformował wiceminister Tobiszowski
Autor: Maciej Dorosiński
- Przypominam, że wnioski można składać tylko do 23 kwietnia. Wypłaty po 10 tys. zł netto, bez podatku, rozpoczną się 1 czerwca – poinformował wiceminister Tobiszowski
Utworzono: czwartek, 07 marca 2019
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Źródło: Trybuna Górnicza

Liczba złożonych wniosków w drugiej turze, zamykającej proces wypłacania odszkodowań za utracone prawo do bezpłatnego węgla, przekroczyła 6 500 sztuk.

Uprawnionych do świadczeń jest około 24 tys. osób. Jak podkreślił na konferencji w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, akcja przebiega wolno, ale bez zakłóceń.

- Przypominam, że wnioski można składać tylko do 23 kwietnia. To jest ostatni dzień. Przyjmuje je 18 punktów uruchomionych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, Jastrzębską Spółkę Węglową, Tauron Wydobycie oraz LW Bogdanka – wyliczał wiceminister.

Wnioski można także składać listownie. W tym jednak przypadku podpis uprawnionego musi być potwierdzony notarialnie lub przez właściwego dla adresu zamieszkania wnioskującego - wójta, burmistrza, prezydenta.

Wśród uprawnionych do otrzymania rekompensaty są wdowy, wdowcy, sieroty po pracowniku, emerycie lub renciście, a także emeryci i renciści i osoby przebywające na świadczeniach przedemerytalnych.

Ustawa o drugiej turze rekompensat weszła w życie 22 stycznia. Do końca lutego złożono 6 685 wniosków.

- Obecnie trwa ich weryfikacja. Wypłaty po 10 tys. zł netto, bez podatku, rozpoczną się 1 czerwca – poinformował wiceminister Tobiszowski i poprosił media o nagłaśnianie sprawy, bo to już ostatnia szansa na uzyskanie rekompensaty.

Pierwsza tura rekompensat, na którą przeznaczono 2,4 mld zł, została wypłacona na przełomie 2017 i 2018 r. Nie objęła jednak wszystkich osób. Na początku br. weszła w życie kolejna ustawa, która pozwoliła na wypłaty wcześniej pominiętym grupom. W sumie rekompensaty warte 240 mln zł może uzyskać 24 tys. osób.

- Zachęcam, aby skorzystać z tej możliwości – mówił Grzegorz Tobiszowski.

Szczegółowe informacje dotyczące składania wniosków oraz wymogów z tym związanych, listę punktów wraz z godzinami ich otwarcia, osoby uprawnione znajdą na stronach internetowych spółek oraz Ministerstwa Energii. Informacje są także udzielane od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00 pod numerem infolinii 32 757 45 54 oraz e-mailem rekompensaty (at) skr.com.pl.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Puchar Ministra Energii – wręczony zwycięzcom przez Grzegorza Tobiszowskiego - wywalczyła drużyna kopalni ROW w PGG, tuż za nią uplasowali się narciarze z kopalni Knurów-Szczygłowice w JSW

Puchar dla narciarzy z ROW

W Wiśle Cieńkowie rozegrano doroczne zawody górników w slalomie gigancie...
Laureaci Turnieju Wiedzy Górniczej 2019. Od lewej: Tomasz Draga, Łukasz Dubel, Adam Jankowski.

Zwyciężyła solidna wiedza

Emocji jak zwykle nie brakowało, ale wiedzy wystarczyło, żeby godnie...
W sztolni najlepiej zachował się dworzec, skąd kolejka zabierała przyszłych górników do chodnika

Oxford kryje się pod ziemią

Mówiliśmy o niej „Oxford” - tak swoją Zasadniczą Szkołę Górniczą...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!