• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Spółki górnicze są w dobrej kondycji finansowej

Pół miliarda zysku w PGG

O sytuacji spółek węglowych wiceminister Grzegorz Tobiszowski mówił podczas briefingu zorganizowanego wspólnie z posłami PiS woj. śląskiego
Autor: Bartłomiej Szopa
O sytuacji spółek węglowych wiceminister Grzegorz Tobiszowski mówił podczas briefingu zorganizowanego wspólnie z posłami PiS woj. śląskiego
Utworzono: czwartek, 07 marca 2019
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Źródło: Trybuna Górnicza

Spółki węglowe bronią się pod względem finansowym – zapewniał Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, podczas briefingu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Zdradził, że Polska Grupa Górnicza miała w 2018 r. pół mld zł zysku, a na ten rok ma ambitne plany inwestycyjne.

- Jastrzębska Spółka Węglowa ma bardzo dobre wyniki. Polska Grupa Górnicza osiągnęła pół mld zł zysku, czyli tyle, ile zaplanowała, i prowadzi proces inwestycyjny. Mamy naprawdę śmiałe pomysły, jeśli chodzi o inwestycje w PGG – podkreślił wiceminister.

Niedługo PGG będzie świętować trzy lata. Przejęła kopalnie zadłużonej Kompanii Węglowej, a rok później także Katowickiego Holdingu Węglowego. Jak poinformował wiceminister Tobiszowski, ta część Grupy nadal jest deficytowa.

- Musimy pamiętać, że w 2018 r. aktywa byłego KHW były na dużym minusie i wymagały kosztownych inwestycji. Na szczęście przewidywany był większy minus, a jest mniejszy. Powoli odblokowujemy kolejne możliwości ścian i zwiększenia wydobycia, które będzie przynosiło zyski - powiedział wiceminister.

Zdaniem Tobiszowskiego zwiększający się import węgla do Polski to efekt luki, która powstała w wyniku niedoinwestowania w przeszłości KHW i KW.

- Nadrobienie inwestycji w sektorze wydobywczym to co najmniej 2-3 lata. W KHW kopalnie zastaliśmy w bardzo trudnej sytuacji. Od nowa konstruujemy kopalnię Wesoła, także Staszic jest trudnym zakładem. Budujemy strukturę sektora wydobywczego, aby osiągać dodatnie wyniki i zyski. Na dzisiaj mamy i płynność, i zysk – mówił Grzegorz Tobiszowski.

Jego zdaniem informacja o tym, że naszym rynkiem interesują się importerzy i do Polski wpływa dużo surowca, jest odpowiedzią na pytanie: „czy w kraju jest potrzebny węgiel”.

- Z różnych stron docierają do mnie pytania, po co są nam potrzebne kopalnie, węgiel? Patrząc na import: czy zamykanie kopalń jest na pewno w interesie polskiej racji stanu? Wydobywamy to, co założyliśmy. Jeśli chodzi o wykonanie planów w 2018 r., nie ma zbyt wielkich opóźnień. Import pokazuje chłonność polskiego rynku. Jednocześnie ci, którzy składują węgiel, a to już są miliony ton, pokazują, że Polska jest rynkiem dla węgla. Dobrze byłoby, żeby to był nasz węgiel. Dlatego będziemy dalej inwestować i wzmacniać sektor wydobywczy, szczególnie PGG – podsumował wiceminister energii.

W tym roku PGG będzie musiała rozpocząć spłatę odziedziczonych po KW i KHW zobowiązań wobec banków, które godząc się na restrukturyzację firm, przesunęły w czasie terminy spłaty obligacji.

- Na ten czas chcemy zdążyć z inwestycjami, żebyśmy spokojnie mogli utrzymywać płynność w naszych spółkach. Jak na razie - mówię to z ostrożnością - jest dobrze, ale nie należy być w euforii. W górnictwie trzeba zawsze bacznie patrzeć, co się dzieje i kontrolować zjawiska w przestrzeni gospodarczej - powiedział Grzegorz Tobiszowski.

Polska Grupa Górnicza dotąd oficjalnie nie podała swoich wyników za ubiegły rok. W styczniu br. prezes spółki Tomasz Rogala poinformował, że firma zamknęła miniony rok zyskiem, przekraczając wyniki zakładane w biznesplanie.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Tablicę w towarzystwie prałata Bernarda Czerneckiego i prezesa Daniela Ozona odsłoniła Barbara Trusiewicz, wdowa po górniku, który stracił życie w zeszłorocznej katastrofie.

Natura uczy wielkiej pokory

W cechowni ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, tuż obok figury świętej...
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!