• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Protesty po publikacji o wynikach kopalń w ogólnopolskiej prasie

Rzeczpospolita antywęglowa

Kolejny rok z rzędu górnictwo węgla kamiennego uzyskało dodatni wynik finansowy, redukując przy tym koszty oraz stale poprawiając wydajność pracy i zwiększając nakłady na inwestycje
Autor: Bartłomiej Szopa
Kolejny rok z rzędu górnictwo węgla kamiennego uzyskało dodatni wynik finansowy, redukując przy tym koszty oraz stale poprawiając wydajność pracy i zwiększając nakłady na inwestycje
Utworzono: czwartek, 14 marca 2019
Autor: Witold Gałązka
Źródło: Trybuna Górnicza

Prezesi spółek górniczych oraz liderzy górniczych central związkowych zaprotestowali w listach otwartych do redakcji dziennika „Rzeczpospolita” przeciwko manipulacjom rujnującym wizerunek branży.

To reakcja na artykuł Barbary Oksińskiej pt. „Ceny węgla rosną, a wyniki kopalń i tak na minusie”, który ukazał się 6 marca. „Stwierdzenia o stratach zakładów wydobywczych, pomimo dobrej koniunktury na rynku węgla, nie mają żadnego odzwierciedlenia w faktach, zostały wyrwane z kontekstu i stawiają spółki wydobywcze w niekorzystnym świetle. Naszym zdaniem wymowa tekstu jest manipulacją. Wprowadza opinię publiczną oraz inwestorów w błąd” - napisali z oburzeniem szefowie PGG (prezes Tomasz Rogala i wiceprezes ds. finansowych Andrzej Paniczek), JSW (wiceprezesi: ds. technicznych Tomasz Śledź oraz ds. płacy i polityki społecznej Artur Wojtków), Tauron Wydobycie (prezes Zdzisław Filip i wiceprezes Andrzej Okoń), Węglokoksu (prezes Sławomir Obidziński i wiceprezes ds. handlowych Tomasz Heryszek), LW Bogdanka (wiceprezesi: ds. rozwoju Dariusz Dumkiewicz oraz ds. pracowniczych i społecznych Adam Partyka). Podkreślili, że wszystkie spółki (poza Tauronem) uzyskały w 2018 r. dodatnie wyniki finansowe, zwiększając przy tym inwestycje. Wpłaciły też ponad 5 mld zł podatków.

Stanowczy sprzeciw „wobec kolejnych medialnych ataków wymierzonych w polskie górnictwo” wystosowali również przedstawiciele Solidarności (Jarosław Grzesik, Bogusław Hutek), ZZG w Polsce (Arkadiusz Siekaniec), PZZ Kadra (Krzysztof Stefanek) i WZZ Sierpień 80 (Przemysław Skupin).

„Sam tytuł artykułu daleko odbiega od prawdy, a tekst powiela mity i ugruntowuje wśród Polaków nieprawdziwy, skrzywiony obraz rozbuchanej kosztowo, roszczeniowej branży, do której ciągle trzeba dopłacać” – napisali związkowcy. Przypomnieli o nadmiernym imporcie węgla i postawili pytanie: „Czy takimi publikacjami ktoś chce uderzyć w polskich producentów, aby osłabić naszą pozycję na rynku i pomóc prywatnym importerom?”.

Kolejny rok z rzędu górnictwo węgla kamiennego uzyskało dodatni wynik finansowy, redukując przy tym koszty oraz stale poprawiając wydajność pracy i zwiększając nakłady na inwestycje.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Puchar Ministra Energii – wręczony zwycięzcom przez Grzegorza Tobiszowskiego - wywalczyła drużyna kopalni ROW w PGG, tuż za nią uplasowali się narciarze z kopalni Knurów-Szczygłowice w JSW

Puchar dla narciarzy z ROW

W Wiśle Cieńkowie rozegrano doroczne zawody górników w slalomie gigancie...
Laureaci Turnieju Wiedzy Górniczej 2019. Od lewej: Tomasz Draga, Łukasz Dubel, Adam Jankowski.

Zwyciężyła solidna wiedza

Emocji jak zwykle nie brakowało, ale wiedzy wystarczyło, żeby godnie...
W sztolni najlepiej zachował się dworzec, skąd kolejka zabierała przyszłych górników do chodnika

Oxford kryje się pod ziemią

Mówiliśmy o niej „Oxford” - tak swoją Zasadniczą Szkołę Górniczą...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!