• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce obchodzi w tym roku 20. rocznicę powstania

Platforma dla gmin górniczych

Dzięki inicjatywie Jerzego Buzka, przewodniczącego Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego, do regionów górniczych zostaną skierowane środki finansowe na transformację
Autor: Witold Gałązka
Dzięki inicjatywie Jerzego Buzka, przewodniczącego Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego, do regionów górniczych zostaną skierowane środki finansowe na transformację
Utworzono: czwartek, 14 marca 2019
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

W tym roku mija 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, organizacji reprezentującej samorządy działające na terenach, pod którymi prowadzona była lub jest nadal eksploatacja górnicza.

Czy nadchodzący nieuchronnie termin brexitu może zaszkodzić gminom górniczym? Otóż z pewnością tak. Wychodzenie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej skutecznie hamuje prace nad unijnym budżetem. Skutkiem będzie ograniczenie puli dostępnych dla beneficjentów środków finansowych. Może też zmienić się spojrzenie na alokacje środków dla krajów, które dotychczas były największymi beneficjentami funduszy unijnych - w tym właśnie Polski. Przed takim scenariuszem ostrzegał ostatnio w Jastrzębiu-Zdroju dr Jan Olbrycht, europarlamentarzysta.

I z tego m.in. względu bardzo istotne jest, że dzięki inicjatywie Jerzego Buzka, przewodniczącego Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego, do regionów górniczych zostaną skierowane środki finansowe na transformację. Będzie to kwota nie mniejsza niż 5 mld euro. Śląsk ma otrzymać wsparcie w ramach uruchomionej pod koniec 2017 r. unijnej inicjatywy dotyczącej transformacji regionów górniczych Coal Regions in Transition. Powstała również specjalna platforma, której celem jest zbieranie projektów mogących wspomóc transformacje regionów górniczych. Marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski uznał tę ideę za cenną i wartościową.

- Forum współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy regionami górniczymi, wsparte doradztwem eksperckim, to istotny katalizator, który przyśpiesza i wzmacnia proces transformacji przemysłowej regionu. Jako region szeroko współpracujący z Ministerstwem Energii chcemy być przede wszystkim skuteczni – zadeklarował.

- Przy marszałku województwa został powołany Zespół Regionalny, który zajmie się koordynacją działań samorządu i monitorowaniem projektów. Nasze Stowarzyszenie otrzymało zaproszenie do prac w ramach tego właśnie gremium – podkreśla Paweł Mocek, dyrektor Biura SGGP.

Koordynowaniem działań Stowarzyszenia w kwestiach pozyskiwania środków na konkretne przedsięwzięcia w ramach gmin górniczych zajmie się już nowy zarząd, na czele którego stanęła prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman. Jej zastępcą został Franciszek Dziendziel, wójt gminy Pawłowice. W składzie zarządu znaleźli się ponadto: Jacek Latko - burmistrz Libiąża, Adam Grzesiuk - wójt gminy Puchaczów (woj. lubelskie), Leszek Żogała - wójt gminy Gierałtowice, oraz Marcin Połomski - burmistrz Rydułtów. Marcin Połomski będzie ponadto delegatem Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce do prac w Zespole Regionalnym dla Inicjatywy Transformacji Regionów Górniczych w województwie śląskim.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Tablicę w towarzystwie prałata Bernarda Czerneckiego i prezesa Daniela Ozona odsłoniła Barbara Trusiewicz, wdowa po górniku, który stracił życie w zeszłorocznej katastrofie.

Natura uczy wielkiej pokory

W cechowni ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, tuż obok figury świętej...
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!