• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Laureat Oscara uczci powstania śląskie multimedialnym widowiskiem na Stadionie Śląskim

Pamięć zaklęta w muzyce

Jakub Chełstowski, marszałek śląski, Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor i Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Stanu Prezydenta RP, przedstawili program obchodów stulecia powstań śląskich
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Jakub Chełstowski, marszałek śląski, Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor i Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Stanu Prezydenta RP, przedstawili program obchodów stulecia powstań śląskich
Utworzono: czwartek, 21 marca 2019
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Źródło: Trybuna Górnicza

Masakra przed kopalnią Mysłowice, do której doszło 15 sierpnia 1919 r., była kroplą, która przelała czarę goryczy na Śląsku i doprowadziła do wybuchu pierwszego powstania śląskiego.

Oddział Grenzschutzu zabił siedmiu górników, dwie kobiety i 13-letniego chłopca. Rannych zostało wiele osób. Ich dokładna liczba nie jest znana. Niemal sto lat temu doszło do pierwszego zrywu powstańczego, a po nim, w kolejnych latach, do dwóch następnych.

W Muzeum Śląskim w poniedziałek 18 marca uroczyście zainaugurowano obchody stulecia. Potrwają cztery lata i mają mieć ogromny rozmach.

Atrakcji będzie wiele, ale najważniejszą - wydarzenie multimedialne, w tym wykonanie 31 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie skomponowanego specjalnie na tę okazję utworu Jana A. P. Kaczmarka, laureata Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel". Będą też wydarzenia edukacyjne i sportowe. Budżet obchodów przekroczy tylko w tym roku 15 mln zł. To środki samorządu wojewódzkiego i jego instytucji kultury oraz partnerów.

W konferencji inaugurującej 100-lecie powstań śląskich uczestniczyli przedstawiciele władz regionu: Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, oraz Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, a także przedstawiciele rządu, posłowie, reprezentanci najważniejszych regionalnych instytucji, ludzie kultury, nauki oraz kilkudziesięciu samorządowców.

Zaprezentowano film, logo promujące 100-lecie powstań i najważniejsze wydarzenia obchodów "Roku Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego".

Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Stanu Prezydenta RP, podkreślił, że rocznica powstań wpisuje się w obchody niepodległości Polski. Dlatego Andrzej Duda objął je swoim patronatem.

- To okazja, aby spojrzeć na dawne wydarzenia jako na doświadczenia, na podstawie których można budować nowoczesne państwo polskie – poinformował.

Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, zapewnił:
- Dzieło, widowisko multimedialne, które zostanie stworzone, mamy zamiar pokazywać przez najbliższe lata w różnych miejscach kraju. Chcemy, aby historia o powstaniach śląskich dotarła do jak najszerszego grona osób.

- Wielkie wydarzenia powinny być obudowane muzyką. Zostaje wówczas coś trwałego, pamięć zaklęta w muzykę, która może być kontynuowana, żyje jako rodzaj komunikatu. Opowiem o wielkiej idei, wielkim wydarzeniu, jakim były powstania śląskie. O tym, ile znaczyły dla Śląska i Polski. O historii trzeba cały czas mówić. Następne pokolenia muszą być wprowadzane do tego fascynującego ogrodu, jakim jest historia Polski. Musi w tym być obecna także muzyka, bo ona daje poczucie siły, radości, czegoś wyjątkowego. Słowo jest ważne, ale muzyka jest jeszcze ważniejsza – powiedział podczas inauguracji obchodów w Muzeum Śląskim w Katowicach Jan A. P. Kaczmarek.

Koncert na Stadionie Śląskim ma być transmitowany przez telewizję publiczną. Jan A. P. Kaczmarek podkreślił, że jest obecnie na etapie tworzenia muzyki, uczy się Śląska. W tym celu odwiedzi m.in. Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Zapowiedział, że jego utwór w sierpniu wykona Zespół Pieśni i Tańca Śląsk oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej.

Marszałek Chełstowski zapowiedział współpracę przy obchodach rocznicy powstań ze śląskimi samorządami i instytucjami kultury oraz przeznaczenie środków na badania naukowe. Informacje o obchodach można będzie znaleźć na stronie powstania.slaskie.pl. To m.in. koncert plenerowy muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego na terenie Muzeum Śląskiego, defilada wojskowa w rocznicę śmierci Wojciecha Korfantego, gra miejska, mobilna wystawa historyczna, bieg z flagą, nocne zwiedzanie budynku urzędu wojewódzkiego.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!