• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Wśród inwestorów w KSSE spółka powiązana z węglowym gigantem

Polskie firmy górą

Na spotkaniu z inwestorami i dziennikarzami KSSE podsumowała I kwartał 2019 r. W tym okresie w Strefie pojawiło się 13 inwestycji za ponad 1,1 mld zł
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Na spotkaniu z inwestorami i dziennikarzami KSSE podsumowała I kwartał 2019 r. W tym okresie w Strefie pojawiło się 13 inwestycji za ponad 1,1 mld zł
Utworzono: czwartek, 28 marca 2019
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Źródło: Trybuna Górnicza

W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna przyciągnęła do regionu 13 nowych projektów inwestycyjnych. Ich wartość wynosi ponad 1,1 mld zł.

- Te projekty pozwolą przedsiębiorcom utworzyć ponad 450 nowych miejsc pracy i utrzymać dotychczasowe zatrudnienie na poziomie ponad 2,4 tys. pracowników. Niektóre z firm inwestują już w strefie po raz szósty – mówi dr Janusz Michałek, prezes KSSE, i podkreśla wagę tzw. reinwestycji, które powodują, że nowy kapitał „wsiąka w tkankę regionu, ukorzenia się”.

Dodaje, że to też efekt zmian w prawie i zlikwidowania granic stref. Wśród inwestorów jest duża grupa polskich firm. Wiceszefowa KSSE, prof. Barbara Piontek informuje, że pierwszy kwartał 2019 r. zdecydowanie należy do polskich firm.
– Polscy przedsiębiorcy zrealizują aż ponad 60 proc. wszystkich projektów pozyskanych przez nas od początku tego roku o wartości ponad 250 mln zł – podkreśla prof. Barbara Piontek, wiceprezes KSSE.

Pozostałe inwestycje to kapitał koreański, niemiecki i włoski. Wśród branż palmę pierwszeństwa dzierży branża metalowa, a za nią motoryzacyjna i elektryczna. Na nieco dalszych pozycjach: IT, tworzywa sztuczne, poligrafia, branża spożywcza, meblarska i chemiczna.

A konkrety? Koreańska firma Foosung Poland zainwestuje w Kędzierzynie-Koźlu 368 mln zł i do końca 2020 r. zatrudni co najmniej 80 pracowników. Inwestor, z branży chemicznej, wybuduje zakład produkcyjno-usługowy nieorganicznych związków fluorowych wykorzystywanych jako komponent do produkcji baterii akumulatorowych.

JSW IT Systems rozbuduje infrastrukturę techniczną, uruchomi nowe procesy biznesowe, przez co zwiększy moce produkcyjne dotychczasowego zakładu spółki w Jastrzębiu Zdroju. Firma zainwestuje blisko 9,4 mln zł, zatrudni co najmniej 3 nowych pracowników i utrzyma 219 stanowisk pracy.

Dużą inwestycję zrealizuje także Cobex Polska, firma z niemieckim kapitałem, działająca w branży elektrycznej. Inwestor rozbuduje zakład w Raciborzu i wdroży do produkcji elektrody węglowe grafityzowane o dużych średnicach, katody grafityzowane oraz katody „Ready to Use”. Firma zatrudni co najmniej 24 pracowników, utrzyma zatrudnienie na poziomie blisko 320 osób i zainwestuje 175 mln zł.

KSSE od lat jest motorem branży automotive, więc podium zamyka niemiecki inwestor z branży motoryzacyjnej Kirchhoff Polska, który rozbuduje w Gliwicach hale i kupi zautomatyzowane wyposażenie, aby zwiększyć moce produkcyjne w zakresie stalowych elementów do samochodów produkowanych z wykorzystaniem technologii tłoczenia i technologii zgrzewania. To ramy silnika, progi do samochodów, belki poprzeczne pod tylne kanapy i inne elementy struktury podwozia, zderzaki przednie, elementy chroniące pieszych przed dostaniem się pod samochód. Firma zainwestuje ponad 172 mln zł.

Polski GAPPAG wybuduje zakład produkcyjny z zapleczem badawczo-rozwojowym i uruchomi nową linię produkcyjną mebli dla dzieci. Firma zatrudni w Częstochowie 5 nowych pracowników i zainwestuje 2,2 mln zł. Ekoinstal Holding (polska średnia firma z branży metalowej) kupi nowe maszyny i urządzenia oraz wybuduje halę produkcyjno-magazynową o powierzchni 5 tys. mkw. Firma zatrudni w Świętochłowicach kilku nowych pracowników i zainwestuje 27 mln zł.

Sokpol (duża firma z polskim kapitałem, działająca w branży spożywczej) rozbuduje infrastrukturę produkcyjną, zaplecze logistyczne oraz kupi maszyny i urządzenia produkcyjne. Zainwestuje co najmniej 124 mln zł.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!