• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

W tym roku największa górnicza spółka na inwestycje wyda prawie 3,2 miliarda złotych

Odbudowa potencjału

W minionym roku w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej pracowało średnio 41 ścian.
Autor: Krystian Krawczyk
W minionym roku w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej pracowało średnio 41 ścian.
Utworzono: czwartek, 28 marca 2019
Autor: Jacek Madeja
Źródło: Trybuna Górnicza

Wśród kluczowych inwestycji Polskiej Grupy Górniczej są: wymiana sprzętu i parku maszynowego, zbrojenie nowych ścian oraz odbudowa frontów wydobywczych. Dzięki temu spółka węglowa będzie mogła utrzymać swój potencjał wydobywczy na poziomie 30-32 mln t węgla rocznie.

PGG zaczęła solidnie zarabiać na produkcji węgla (w 2018 r. spółka wypracowała prawie 0,5 mld zł zysku), więc może znów myśleć o inwestycjach. Jak podkreśla wiceprezes PGG ds. produkcji Piotr Bojarski, to wręcz konieczność, aby spółka mogła myśleć o kontynuowaniu wydobycia węgla w kolejnych latach.

- Jak wszyscy pewnie doskonale pamiętają, lata 2013-2016 to był czas bardzo mocnych oszczędności i ograniczania właściwie wszystkich wydatków. Musieliśmy wtedy zawiesić większość działań inwestycyjnych. Teraz, kiedy przyszły lepsze lata, musimy nadrobić te ogromne zaległości. Stąd też w minionym roku na inwestycje przeznaczyliśmy ponad 2,4 mld zł, a w tym ta kwota sięgnie prawie 3,2 mld zł – podkreśla Bojarski.

Zakup nowego sprzętu będzie wiązał się z unowocześnieniem parku maszynowego i ma wpłynąć na poprawę efektywności. Natomiast kluczowe inwestycje obejmujące m.in. budowę nowych wyrobisk oraz udostępnienie nowych pokładów czy partii złóż mają zapewnić ciągłość wydobycia na dotychczasowym poziomie.

- Te działania inwestycyjne mają na celu utrzymanie naszego potencjału produkcyjnego, który kształtuje się na poziomie 30-32 mln t. Nie przewidujemy istotnego zwiększenia produkcji. W minionym roku, we wszystkich kopalniach PGG, pracowało średnio 41 ścian. I taki model produkcji, oparty o ok. 40-43 ściany utrzymane na biegu w danym momencie, jest naszym modelem docelowym – zaznacza Bojarski.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!