• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Jastrzębska Spółka Węglowa może sfinalizować rozmowy dotyczące pozyskania środków na inwestycje

Jest zgoda na zakup PBSz

Specjaliści PBSz budują m.in. nowy szyb Bzie-Dębina dla JSW
Autor: Witold Gałązka
Specjaliści PBSz budują m.in. nowy szyb Bzie-Dębina dla JSW
Utworzono: czwartek, 11 kwietnia 2019
Autor: Jacek Madeja
Źródło: Trybuna Górnicza

Akcjonariusze Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyrazili zgodę na ustanowienie zabezpieczeń majątkowych. Decyzja otwiera drogę do uzyskania długoterminowych kredytów i pożyczek, których wartość przekroczy 1 mld zł.

Akcjonariusze podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia JSW zgodzili się, aby w ramach zabezpieczenia w związku z udzieleniem finansowania, ustanowić hipotekę oraz objąć zastawami rejestrowymi takie składniki majątku jak ZORG Ruch Zofiówka, ZORG KWK Knurów-Szczygłowice oraz ZORG KWK Pniówek (ZORG to skrót od zorganizowana część przedsiębiorstwa – przyp. red.). Oprócz tego decyzja dotyczy objęcia zastawami rejestrowymi m.in. wybranych rachunków bankowych spółki.

Taki pakiet zabezpieczeń jest konieczny, aby spółka mogła sfinalizować pozyskanie finansowania. Chodzi o długoterminowe finansowanie na okres 7-8 lat w postaci kredytów i pożyczek.

„Planowane do pozyskania finansowanie zostanie przeznaczone na finansowanie inwestycji realizowanych przez GK JSW, i na finansowanie innych celów ogólnokorporacyjnych GK JSW w tym na finansowanie obrotowe oraz w ramach kredytu akwizycyjnego sfinansowanie nabycia przez Spółkę akcji spółki Przedsiębiorstwo Budowy Szybów SA” - można przeczytać w uzasadnieniu uchwały. W przypadku kupna PBSz, na które JSW musi przeznaczyć 204 mln zł, połowa tej kwoty ma pochodzić właśnie z pieniędzy uzyskanych od instytucji finansowych, a reszta ze środków własnych spółki.

Oprócz tego JSW równolegle prowadzi negocjacje z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w sprawie udzielenia finansowania w kwocie 58,5 mln euro. Te pieniądze również mają zostać przeznaczone na realizację projektów inwestycyjnych.

Warto przypomnieć, że JSW nie ma obecnie żadnych zobowiązań z tytułu spłaty kredytów czy wykupu obligacji.

Chińczycy pożyczą pieniądze
Największy na świecie chiński Industrial and Commercial Bank of China pożyczy (w ramach konsorcjum) 760 mln zł Jastrzębskiej Spółce Węglowej na inwestycje oraz kupno 95,01 proc. akcji Przedsiębiorstwa Budowy Szybów - poinformowała JSW we wtorek, 9 kwietnia, w raporcie giełdowym.

Oprócz Chińczyków do konsorcjum kredytującego weszły: Agencja Rozwoju Przemysłu, Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Kasa Opieki SA i PKO BP. Poręczycielem będzie spółka zależna JSW - JSW Koks. Chodzi o kredyt odnawialny na 360 mln zł (na 5 lat z możliwością przedłużenia do 7 lat), pożyczkę terminową na 100 mln zł oraz kredyty terminowe w dolarach amerykańskich równowartości 300 mln zł.
JSW przeznaczy pieniądze m.in. na inwestycje w grupie oraz nabycie większościowego pakietu akcji PBSz SA.

Pekiński ICBC ma ponad 3,3 bln dolarów aktywów, zatrudnia niemal pół mln pracowników, a od 2012 r. ma oddział w Warszawie.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!