• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Debata na International Mining Forum 2019 toczyła się wokół wyzwań stawianych górnictwu przez e-przemysłu

Skazane na Przemysł 4.0

Po dyskusjach panelowych uczestnicy oraz gospodarze IMF 2019 na konferencjach prasowych mogli szczegółowo podsumować dokonania JSW w ciągu dwóch lat od ostatniego Forum w 2017 roku.
Autor: Bartłomiej Szopa
Po dyskusjach panelowych uczestnicy oraz gospodarze IMF 2019 na konferencjach prasowych mogli szczegółowo podsumować dokonania JSW w ciągu dwóch lat od ostatniego Forum w 2017 roku.
Utworzono: czwartek, 18 kwietnia 2019
Autor: Witold Gałązka
Źródło: Trybuna Górnicza

Pod znakiem rewolucji przemysłowej 4.0 obradowało w Katowicach, Jastrzębiu-Zdroju, Krakowie i w kopalniach gospodarza – Jastrzębskiej Spółki Węglowej – dwudniowe 15. Międzynarodowe Forum Górnicze, które w czwartek i piątek, 11 i 12 kwietnia, zgromadziło ponad ośmiuset przedstawicieli branży, naukowców i polityków z wielu krajów świata.

Po wynalazkach pary i elektryczności trzecia w dziejach rewolucja przemysłowa dokonała się przez cyfryzację (programowaniе, automatyzacja, robotyzacjа i udoskonalona kontrolа procesów produkcji). W najnowszą – czwartą już erę – przemysł, a z nim górnictwo, wszedł dzięki internetowi i sieciom informacyjnym, pozwalającym na całkowitą, bezustanną komunikację ludzi i maszyn, które nabyły w efekcie np. zdolność samonaprawy czy inteligentnego wyboru parametrów pracy. Doniosłym skutkiem jest spotęgowanie wydajności oraz bezpieczeństwa.

- Autobus z rewolucją przemysłową 4.0 już jedzie, trzeba do niego wsiąść i podejmować zdecydowane działania! - mówił prof. Józef Dubiński, ciesząc się, że formuła forum nie ogranicza się do paneli, lecz (w drugim dniu na sesjach wyjazdowych) daje szansę uczestnictwa szerokim kadrom technicznym kopalń. Zachęcał do entuzjazmu i odwagi we wdrażaniu innowacji, które pozwolą polskiemu górnictwu skonfrontować się ze światowym.

- Kopalnie są skazane na przemysł 4.0, nie ma innego wyjścia – potwierdzali m.in. prof. Stanisław Prusek, szef GIG, i Jonasz Drabek z Ministerstwa Energii.

Prof. Krzysztof Krauze z AGH w Krakowie, porównując konferencję do tej sprzed dwóch lat, nie krył zaskoczenia.

- Zwykle na konferencjach poruszane są bardzo ogólne sprawy, tymczasem JSW pokazała tym razem wyraźne kierunki rozwoju technologii, znalazła się w poważnym światowym gronie. Ma możliwości i chce wykorzystać szansę na rozwój w modelu 4.0, co więcej: w zamkniętym obiegu – od węgla po wodór, włókna węglowe, nanostruktury, bez emisji CO2. To przyszłościowy kierunek, który nie ogranicza się do wydobycia surowca i spalenia go! - chwalił.

Daniel Ozon, lider jastrzębskiej spółki, która pozostaje największym dostawcą węgla koksowego w UE, podkreślał gwarancje rosnącego popytu na kilka najbliższych dekad. Przypomniał inicjatywy nowoczesnego zagospodarowania terenów po kopalni Krupiński i plany wdrożenia pod ziemią superkombajnów (jak kotwiący bolter miner do robót przodkowych czy autonomiczny kompleks ścianowy marki Joy-Komatsu do pracy w ekstremalnych warunkach). Nakreślił plan stworzenia „inteligentnej kopalni”.
- Wspólnie mamy szanse zbudować nowoczesny i przyjazny środowisku sektor branży wydobywczej na miarę XXI w. – proponował.

Zauważył, iż po raz pierwszy inwestycje JSW wsparł właśnie Europejski Bank Inwestycyjny, co jest ewenementem na tle nieprzyjaznego stosunku finansów do górnictwa. Szanse związane z miejscem węgla koksowego na liście 27 surowców krytycznych UE potwierdzał Maurits Bruggink z unijnego stowarzyszenia CRM Alliance.

Miejsce polskiego górnictwa z JSW na czele wśród najważniejszych partnerów podkreślił m.in. obecny na IMF 2019 ambasador Australii Paul Wojciechowski.

- Polska i Australia tworzą koalicję państw, które górnictwo traktują poważnie. W innowacyjności nasze kopalnie należą do najlepszych na świecie, ale np. w zakresie paliwa wodorowego przyszłości możemy uczyć się także od JSW! - mówił dyplomata.
- Jednoznacznie powinno wybrzmieć, że surowce krytyczne są potrzebne, aby świat mógł funkcjonować. Ich wartość będzie wzrastać, bo są to zasoby nieodnawialne. Musimy korzystać z nich efektywnie – apelował prof. Józef Dubiński.
Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!