• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Na rynku mamy za dużo importowanego surowca

Ponadmiliardowy zysk i zapłacony węgiel

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski wraz z marszałkiem województwa śląskiego Jakubem Chełstowskim zaprosili dziennikarzy na przedświąteczne spotkanie
Autor: Maciej Dorosiński
Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski wraz z marszałkiem województwa śląskiego Jakubem Chełstowskim zaprosili dziennikarzy na przedświąteczne spotkanie
Utworzono: czwartek, 25 kwietnia 2019
Autor: Maciej Dorosiński
Źródło: Trybuna Górnicza

Sektor górnictwa węgla kamiennego w 2018 r. miał 1,25 mld zł zysku. W tym czasie spółki węglowe wydały na inwestycje ponad 1 mld zł więcej niż w 2017 r. oraz odprowadziły do do budżetu 6,1 mld zł w postaci podatków i innych opłat. Średni zysk na tonie węgla wyliczono na 21,19 zł.

Dane dotyczące sektora zaprezentował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który spotkał się z dziennikarzami 18 kwietnia w Katowicach. Przedstawił także sytuację poszczególnych spółek. Przypomniał, że Polska Grupa Górnicza wypracowała w 2018 r. 493 mln zł zysku, a jej wynik jednostkowy na tonie węgla wyniósł 25 zł. Był to rekordowy rezultat w historii PGG, a także jej poprzedniczki, Kompanii Węglowej. Na inwestycje w PGG przeznaczono 2 mld zł.

Natomiast Jastrzębska Spółka Węglowa w ubiegłym roku osiągnęła 1,76 mld zł zysku, a jej przychody w porównaniu do 2017 r. wzrosły o 1 mld zł i wyniosły 9,8 mld zł.

Węglokoks w ubiegłym roku wydobył 2,5 mln t węgla, a jego zysk finansowy wyniósł 42 mln zł. Na inwestycje spółka przeznaczyła 210 mln zł.

Wiceszef resortu odniósł się także do sprawy importu węgla do Polski. Przypomnijmy, że w ub. roku do Polski sprowadzono rekordową ilość 19,7 mln t surowca. Pochodził on głównie z Rosji.

- Mamy na rynku zdecydowanie za dużo węgla, o jakieś 6 mln t – ocenił wiceminister. Zwrócił także uwagę, że energetyka nie odbiera surowca z kopalń, za co grożą jej kary finansowe.

Węgiel leżący na zwałach jest już zapłacony. Wyzwaniem jest jednak jego składowanie.

- Nie jest to zagrożenie na okres od kwietnia do lipca, ale z zapełnieniem zwałów możemy się zetknąć już na przełomie września i października. Trzeba sytuację analizować i nie dopuścić do zablokowania produkcji. Kopalnie muszą mieć, gdzie sypać. Tak jak nie można zatrzymać bloku energetycznego, tak nie można wstrzymać wydobycia w kopalniach – powiedział Tobiszowski.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!