• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Po raz kolejny ratownicy górniczy z CSRG potwierdzili swoją światową klasę

Wspólne ćwiczenia

Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach
Autor: ARC/CSRG
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach
Utworzono: czwartek, 25 kwietnia 2019
Autor: Witold Gałązka
Źródło: Trybuna Górnicza

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu wzięła udział we wspólnych ćwiczeniach z zespołami austriackimi i niemieckimi w Alpach.

Imprezę Austriaccy ratownicy zorganizowali na terenie kopalin odkrywkowej i w wyrobiskach tunelu badawczego na górze Erzberg. Jest to prastary ośrodek górnictwa rud żelaza w Styrii w łańcuchu Alp Kruszcowych (których najwyższy szczyt - Gößeck – wznosi się na wysokości 2215 m n.p.m.). Kopalnie na zboczach Erzbergu działały już w czasach rzymskich. Skalne bezdroża tej góry słyną też z jednego z największych na świecie wyścigów motocyklowych klasy enduro, który rozgrywany jest w starych odkrywkach w maju i czerwcu każdego roku od 24 lat.

Do wspólnych zmagań zaprosili Polaków austriaccy gospodarze.

- W pierwszym dniu pobytu w Austrii odbyły się warsztaty ratownicze, natomiast następny dzień wypełniły ćwiczenia, w których uczestniczyło także wojsko. Zadaniem naszych ratowników było odnalezienie dwóch poszkodowanych osób, wydostanie ich z zawału skalnego oraz zastosowanie podstawowego zaopatrzenia medycznego. Dodatkowym utrudnieniem było całkowite zadymienie wyrobisk - opisuje Robert Wnorowski, rzecznik prasowy CSRG w Bytomiu.

Po raz kolejny ratownicy górniczy z CSRG potwierdzili swoją światową klasę. Polakom za akcję wystawiono doskonałe noty, m.in. za profesjonalizm i zaangażowanie w wykonywane zadanie.

Po powrocie ratownicy podzielili się wrażeniami na spotkaniu z prezesem dr. inż. Piotrem Buchwaldem i zarządem CSRG. Szef stacji osobiście podziękował ekipie ratowników za bardzo wysoką ocenę, jaką wystawili im gospodarze-organizatorzy ćwiczeń.

Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu (której początki sięgają 1908 r.) była inicjatorem utworzenia międzynarodowej organizacji International Mines Rescue Body (Międzynarodowego Zespołu ds. Ratownictwa Górniczego). Porozumienie o współpracy w 2001 r. podpisali przedstawiciele dziewięciu państw: Australii, Wielkiej Brytanii, Francji, Czech, Rumunii, Republiki Południowej Afryki, Słowacji, Polski i USA. Obecnie IMRB zrzesza już 22 państwa.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!