• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Górnicze wiano

Utworzono: czwartek, 20 lutego 1997
UNIA EUROPEJSKA:

UNIA EUROPEJSKA:

Górnicze wiano

Wraz z wejściem do Unii Europejskiej Polska stanie się największym producentem oraz konsumentem węgla kamiennego we Wspólnocie.

Kiedy w 1951 roku podpisano w Paryżu traktat powołujący Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, odbudowa Starego Kontynentu wymagała znacznych ilości surowców energetycznych. Popyt znacznie przewyższał podaż i obawa przed brakami zdominowała politykę w tym zakresie. Władze Wspólnoty wręcz zachęcały do zwiększania produkcji przez otwieranie nowych kopalń i zawieranie długoterminowych umów na dostawy. W najlepszych latach w kopalniach pracowało 1250 tys. ludzi.

Jednak z uwagi na coraz wyższe koszty produkcji, konkurencję węgla importowanego oraz alternatywnych źródeł energii, takich jak gaz czy ropa naftowa, przemysł węglowy Wspólnoty Europejskiej zaczął chylić się ku upadkowi. Ostatnią kopalnię węgla kamiennego zamknięto w Holandii w 1974 r., w Belgii w 1992 r., w Portugalii w 1994 r., a we Francji stało się to zaledwie kilka dni temu. Obecnie tylko trzy kraje Unii Europejskiej są producentami węgla kamiennego - Niemcy, Wielka Brytania oraz Hiszpania. Wielce prawdopodobne, że w ostatnim z wymienionych krajów przemysł wydobywczy w najbliższych latach również zakończy swój żywot. Rząd w Madrycie każdego roku musi wspierać rodzimy przemysł węglowy (kilkadziesiąt niewielkich, głównie prywatnych kopalń) dotacją w wysokości ok. 1 mld euro.

Zdecydowanie większą kwotą subsydiowane jest górnictwo niemieckie - 10 czynnych kopalń, wydobywających ponad 28 mln ton rocznie otrzymuje od państwa ponad 3 mld euro. Niemcy stopniowo redukują pomoc publiczną, a także wydobycie i zatrudnienie. W przyszłym roku dotacja ma wynieść ok. 2,8 mld euro, a wydobycie spaść do ok. 26 mln ton.

Jednak w ostatnim czasie coraz częściej pojawia się w Niemczech pytanie o zasadność likwidacji rodzimego przemysłu węglowego. Nawet federalny minister gospodarki Werner Mueller ostrzegł przed pochopną rezygnacją z węgla w kontekście likwidacji elektrowni jądrowych. Za niebezpieczną uznał koncepcję zawężania głównych nośników energii do ropy naftowej i gazu ziemnego.

Również Brytyjczycy po latach odwrotu od węgla zaczynają z większą łaskawością spoglądać na czarny kruszec. Po okresie stałego spadku produkcji w Zjednoczonym Królestwie w 2001 r. nastąpił jej wzrost o 900 tys. ton do poziomu 31,5 mln ton. W 2002 r. nastąpił wzrost o dalsze 1,8 mln ton i to zarówno w kopalniach odkrywkowych, jak i głębinowych.

Po zamknięciu w 2004 r. największej kopalni Selby (Yorkshire) pozostanie 10 kopalń. Mimo że przemysł węglowy (po 1995 roku wyłącznie prywatny) przestał otrzymywać subsydia, w wyniku decyzji Unii Europejskiej z maja 2001 r., cztery kopalnie otrzymały od rządu pomoc w postaci 25 mln funtów na pokrycie strat za 2001 r. i różnic między cenami na rynkach światowych a kosztami własnymi. Rząd przedsięwziął także środki pozwalające ustabilizować rynek węgla.

Mimo że państwa Unii Europejskiej wydobywają coraz mniej węgla kamiennego, to jednak Wspólnota jest nadal sporym konsumentem tego surowca. Co roku kraje piętnastki zużywają blisko 250 mln ton węgla. Największym konsumentem są Niemcy (ok. 60 mln ton). Dla porównania Polska zużywa ok. 80 mln ton.

To sprawia, że Unia coraz bardziej uzależnia się od zewnętrznych źródeł dostaw. Głównymi eksporterami węgla do Unii Europejskiej są RPA, Kolumbia, Australia, Indonezja, USA oraz Polska, która jednak lada dzień stanie się członkiem Wspólnoty, co stwarza zupełnie nową perspektywę. Komisja Europejska w dokumencie z 2000 r. określającym strategię energetyczną, zwanym Zieloną Księgą wyraźnie zaznacza: "Produkcja węgla na podstawie kryteriów ekonomicznych nie ma perspektyw zarówno w Unii Europejskiej, jak i w państwach kandydujących. Przyszłość węgla może być utrzymana jedynie w ramach bezpieczeństwa zaopatrzenia w energię Unii Europejskiej". Dla jednych w naszym kraju słowa te brzmią złowieszczo, inni wczytują się w nie z optymizmem, mając na uwadze to, iż Unia Europejska chcąc zachować choćby część suwerenności energetycznej, musi posiadać jakiś rezerwuar surowcowy. Dlaczego nie miałby nim być polski węgiel?

(jac, kaj)

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!