• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

TO NIE BIBLIA...

Utworzono: czwartek, 20 marca 1997
KOMPANIA: Założenia biznesplanu

KOMPANIA: Założenia biznesplanu

TO NIE BIBLIA...

Zarząd Kompanii Węglowej przedstawił w tym tygodniu związkom zawodowym biznesplan na najbliższe lata. Dokument ten, który wejdzie w życie po zatwierdzeniu go na początku czerwca przez radę nadzorczą i walne zgromadzenie akcjonariuszy, nie budzi na ogół większych emocji, choć zakłada likwidację i łączenie niektórych kopalń, w efekcie czego liczba czynnych kopalń Kompanii Węglowej zmaleje do 15.

Tak naprawdę dokument ten potwierdza jedynie plany restrukturyzacyjne Kompanii Węglowej, które już od dłuższego czasu znane były nieoficjalnie stronie społecznej.

Nikogo zatem nie zaskoczyła informacja o wygaszeniu wydobycia w ZG "Bytom II", co ma nastąpić z końcem października tego roku, podobnie jak to, że wygaszenie wydobycia w KWK "Polska-Wirek" ma według planów nastąpić 31 października 2005 r.

Potwierdziły się również informacje o planowanym łączeniu kopalń - "Bytom III" i "Centrum", "Silesia" i "Brzeszcze" (1.01.2005 r.), "Pokój" i "Halemba" (1.01.2007 r.), jak i to, że kierownictwo Kompanii planuje połączenie kapitałowe kopalni "Bolesław Śmiały" z Południowym Koncernem Energetycznym na zasadach komercyjnych (1.01.2005 r.).

Tylko ten ostatni przypadek dowodzi, iż założenia biznesowe tak naprawdę nie muszą być ściśle realizowane, co podczas ostatnich dyskusji, np. w kopalni "Bolesław Śmiały", potwierdził sam prezes Kompanii, Maksymilian Klank.

Zresztą na odstępstwo od założeń biznesowych liczy po cichu załoga kopalni "Polska-Wirek", zdając się niejako na słowa prezesa Klanka, który przyznał niedawno, iż "biznesplan nie jest Biblią".

- Zapis mówiący o wygaszeniu wydobycia w naszej kopalni z końcem października przyszłego roku nie jest dla nas dobry, on nam przeszkadza - mówi Marceli Murawski, przewodniczący zakładowej organizacji "Sierpień 80" przy KWK "Polska-Wirek". - Czekamy jednak na decyzję kierownictwa Kompanii o przedłużeniu wydobycia do końca 2007 r. Czekamy z nadzieją, bowiem zarówno zarząd, jak i rada nadzorcza Kompanii pozytywnie zaakceptowały plan funkcjonowania naszego zakładu do tego czasu, jaki przedstawiło im kierownictwo kopalni.

Z tych też powodów założenia biznesplanu krytykuje Andrzej Chwiluk, przewodniczący ZZG w Polsce.

- Biznesplan Kompanii Węglowej jest niepotrzebną pisaniną, bowiem pomiędzy jego zapisami a rzeczywistością istnieje zbyt wiele rozbieżności.

Krytyczny, choć nie w stosunku do samych złożeń biznesplanu jest lider górniczej "Solidarności", Dominik Kolorz.

- To jest wyjątkowo spokojny biznesplan, przynajmniej jeśli chodzi o najbliższe półtora roku. Tak spokojny, że śmierdzi mi to jakąś zagrywką polityczną. Obawiam się, że do wyborów będzie realizowany wariant alternatywny, a później okaże się, że pozostanie tylko realizacja wariantu docelowego - uważa Dominik Kolorz.

Oba warianty biznesplanu Kompanii różnią się w zasadzie tylko wielkością redukcji wydobycia. Wariant alternatywny zakłada redukcję wydobycia o 7,2 mln ton w ciągu najbliższych trzech lat. Wariant docelowy to zaś redukcja rzędu 9,2 mln ton. (jac)

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Mury budynków na Jasnej Górze zostały podświetlone na biało i czerwono. Sponsorem i pomysłodawcą tej patriotycznej iluminacji z okazji 100-lecia niepodległości Polski była firma Tauron.

Wizja i sprawne państwo polskie

Dyskusja o polskiej doktrynie energetycznej, rozwoju gospodarki i gospodarce innowacyjnej...
O książce w siedzibie PGG opowiadały autorki oraz prezes spółki Tomasz Rogala

Górniczy fach w książce dla dzieci

Wizyty górników w przedszkolach i szkołach w związku z Barbórką...
Wieża szybu Karol była ostatnią, którą zlikwidowano w kopalni Kazimierz-Juliusz

Ostatnia zburzona wieża

W sobotę, 27 października, do historii przeszła wieża szybu Karol...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!