• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

DŻULE ZAMIAST TON

Utworzono: czwartek, 17 kwietnia 1997

DŻULE ZAMIAST TON

Tańszy węgiel dla energetyki zawodowej, to nie jest jedynie hipotetyczna możliwość. Odmienny od dotychczasowego model dostaw i rozliczeń Katowicki Holding Węglowy SA od półtora roku praktykuje już z Elektrociepłowniami Warszawskimi. Trwają negocjacje z kilkoma dalszymi odbiorcami.

Co druga tona "katowickiego" węgla trafia do energetyki zawodowej. Prezes Zarządu KHW SA, Stanisław Gajos twierdzi, że poszukiwaniu nowych rozwiązań w handlu z tą grupą odbiorców sprzyja daleko posunięte już uporządkowanie rynku węgla.

- Wyraźnie wysychają rozmaite boczne strumyki z zagadkowymi substytutami, trafiającymi do odbiorców w niezbyt jasnych okolicznościach z wykorzystywaniem pogmatwanych koneksji. Taki mało przejrzysty bieg rzeczy przede wszystkim szkodzi producentom węgla - podkreśla Gajos.

Możliwości obniżenia ceny dla energetyki, a przynajmniej powstrzymania jej wzrostu, szef spółki dostrzega w dwóch zwłaszcza obszarach: transporcie i szeroko rozumianej przeróbce. W pierwszym przypadku producent węgla ma wprawdzie ograniczone możliwości wpływania na jego koszty. Zdecydowanie bardziej zainteresowany jest odbiorca. Prezes Gajos sądzi jednak, że nowe Prawo transportowe, a nade wszystko - zaostrzająca się konkurencja, złamią cenowy dyktat kolei. Gra przeróbką miałaby natomiast być - już jest - istotnym elementem nowego modelu relacji z energetyką i ciepłownictwem, bo do takich właśnie dużych podmiotów jest adresowana oferta KHW SA.

- Rzecz w przejściu z tradycyjnego rozliczania się w tonach na operowanie wielkością, zawartej w węglu, energii chemicznej. Innymi słowy, odbiorca kupowałby nie, jak dotąd, określoną masę węgla, lecz, mierzoną w GJ, zawartą w nim ilość ciepła. Także on sam miałby następnie u siebie czytelną relację między tym, co kupił, a tym, co następnie wytworzył z zakupionego węgla - tłumaczy Stanisław Gajos.

Przy takim modelu energetyka musiałaby się zdecydować na przyjmowanie węgla nie, jak teraz, w kilkunastu sortymentach, lecz dwóch-trzech.

- Idealnie byłoby, aby w dużych kopalniach, masowo produkujących węgiel z przeznaczeniem dla energetyki, cały proces przeróbczy sprowadzał się do odsiania tych sortymentów, które z powodów technologicznych nie nadają się do spalenia w elektrowni. Cała reszta, to już tylko kwestia określenia poziomu siarki. Rezygnacja z głębokich, zatem i bardzo kosztownych, procesów przeróbczych pozwoliłaby nam zaoferować węgiel na korzystniejszych warunkach - wyjaśnia prezes Gajos.

Taki model rozliczeń w GJ jest już - powtórzmy - "trenowany" z Elektrociepłowniami Warszawskimi. Teraz chodzi o to, aby go upowszechnić, bo wtedy w większym zakresie można by zracjonalizować koszty przeróbki. Zaawansowane są już w tej sprawie rozmowy m.in. z Elektrownią "Połaniec" oraz grupą EdF. Docelowo uproszczoną przeróbkę miałyby stosować największe kopalnie spółki - "Murcki", "Staszic" i "Wesoła". Profil pozostałych byłby natomiast podporządkowany wytwarzaniu bogatego zestawu sortymentów i specjalistycznych mieszanek.

- Spore oszczędności na etapie przeróbki oznaczałyby albo rezygnację z podwyższania cen naszego węgla, albo wręcz ich obniżkę - deklaruje Stanisław Gajos.

Jak atrakcyjna byłaby ta cenowa ulga? Szef spółki odpowiada, że przy eksperymentalnym właściwie dotąd zakresie rozliczeń z płaceniem za GJ, za wcześnie jeszcze na precyzyjną kalkulację.

- Przy tak masowym towarze duży odbiorca natychmiast odczuwa minimalną nawet obniżkę ceny. W grę wchodzą bardzo konkretne pieniądze - zapewnia.

JERZY CHROMIK

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Mury budynków na Jasnej Górze zostały podświetlone na biało i czerwono. Sponsorem i pomysłodawcą tej patriotycznej iluminacji z okazji 100-lecia niepodległości Polski była firma Tauron.

Wizja i sprawne państwo polskie

Dyskusja o polskiej doktrynie energetycznej, rozwoju gospodarki i gospodarce innowacyjnej...
O książce w siedzibie PGG opowiadały autorki oraz prezes spółki Tomasz Rogala

Górniczy fach w książce dla dzieci

Wizyty górników w przedszkolach i szkołach w związku z Barbórką...
Wieża szybu Karol była ostatnią, którą zlikwidowano w kopalni Kazimierz-Juliusz

Ostatnia zburzona wieża

W sobotę, 27 października, do historii przeszła wieża szybu Karol...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!