• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

BĘDZIE PODWYŻKA

Utworzono: czwartek, 15 maja 1997
JSW SA: Protest płacowy zakończony

JSW SA: Protest płacowy zakończony

BĘDZIE PODWYŻKA

Kilkuset górników kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej pikietowało w ubiegły wtorek siedzibę zarządu spółki, domagając się m.in. podwyżek płac, zwiększenia niektórych świadczeń oraz zgody na przyjęcie nowych pracowników.

Kilka dni wcześniej zdecydowana część załogi opowiedziała się w referendum za rozpoczęciem akcji protestacyjnej. Związkowcy zagrozili nawet, że jeżeli nie dojdzie do porozumienia z zarządem spółki, w piątek zablokują wysyłkę węgla.

- Jeden dzień strajku będzie kosztował nas więcej niż całe postulowane podwyżki - ostrzegali związkowcy w petycji skierowanej do zarządu JSW.

Związkowcy domagali się 10-procentowego wzrostu wynagrodzeń, wzrostu wartości posiłku profilaktycznego z 8 do 10 zł, uzupełnienia świadczeń rzeczowych oraz uzupełnienia stanu załogi dla zagwarantowania bezpiecznej pracy w kopalniach.

Ich zdaniem koszty takiej podwyżki nie przekroczyłyby 80 mln zł, co w porównaniu z przewidywanym w tym roku zyskiem Jastrzębskiej Spółki Węglowej (1,1 mld zł), nie zachwiałoby pozycji ekonomicznej spółki.

Sprawa stała się na tyle nabrzmiała, że głos zabrał sam wicepremier Jerzy Hausner.

- Pan Jarno jest prezesem tej spółki i to on bierze odpowiedzialność za jej funkcjonowanie. To nie ja podejmuję decyzje płacowe - oświadczył podczas poniedziałkowej wizyty w Katowicach. - Będę protestował, jeśli zostaną podjęte działania niszczące tę spółkę.

Prezes Leszek Jarno odbierając petycję związkową zaprosił jednocześnie przedstawicieli protestujących do negocjacji, które okazały się krótkie i owocne.

- Przedstawione nam propozycje spełniają nasze żądania - oświadczył po kilkudziesięciu minutach do zgromadzonego tłumu górników Sławomir Kozłowski, jeden z liderów "Solidarności" w JSW. Zgodnie z propozycjami zarządu JSW SA od 1 lipca stawki osobistego zaszeregowania w kopalniach spółki mają wzrosnąć o 3 proc., dodatkowo załoga otrzyma kilka premii o łącznej wartości 1100 zł netto na zatrudnionego. Wzrosnąć ma również wartość posiłku profilaktycznego do 10 zł.

Oprócz tego zarząd JSW wystąpił do organów nadzorczych o wypłatę nagrody z zysku za 2004 r. w wysokości 8,5 proc. rocznego wynagrodzenia. Porozumienie gwarantuje również uzupełnienie luk w zatrudnieniu.

Średni zarobek w kopalniach JSW za ubiegły rok, uwzględniający wszystkie dodatki, według informacji spółki, wyniósł 4090 zł brutto.

- Radykalne działania związków były uprawnione, gdyż od co najmniej 5 lat domagały się regulacji płacowych. Koniunktura na węgle koksowe spowodowała, że stało się to realne. Szkoda jednak, że z inicjatywą regulacji płacowych nie wyszedł zarząd spółki, a o swoje prawa musiały upomnieć się same załogi - ocenia Tadeusz Motowidło, poseł reprezentujący jastrzębskie środowisko górnicze. Informacja o wzroście zarobków załogi jastrzębskiej spółki rozbudziła oczekiwania pracowników innych spółek węglowych. Dziś przed siedzibą Kompanii Węglowej ma odbyć się manifestacja górników domagających się podwyżki wynagrodzeń.

- Nie będzie takiej sytuacji, że jak Jastrzębie dostanie 10 proc. podwyżki, to przeleje się to lawiną na inne spółki węglowe. Nie będzie tak, bo jesteśmy normalnymi ludźmi i wiemy, że, jeżeli jastrzębska spółka ma ponad 1 mld zysku, to nie zrobi łaski nikomu, przeznaczając z tej kwoty 5 proc. na wynagrodzenia tych, którzy ten zysk wypracowali - zapewniał we wtorek w Jastrzębiu Dominik Kolorz, lider górniczej "Solidarności".

JACEK SROKOWSKI

OPINIA NA GORĄCO

Sytuacja się nie pogorszy

Mówi LESZEK JARNO, prezes zarządu JSW SA:

Zakładamy, że wynegocjowane rozwiązania zostaną zrealizowane. Nie pogorszą one sytuacji spółki, bowiem wiążą się z wydatkiem rzędu 80 mln zł. W skali przewidywanego w tym roku zysku nie jest to wielkość, która uniemożliwiłaby inwestycje rozwojowe spółki. Nasze główne obawy w trakcie negocjacji płacowych dotyczyły tego, co może dziać się w przyszłości i w jaki sposób podjęte dzisiaj decyzje będą rzutować na lata następne. Według aktualnego oglądu sytuacji nie powinny one nieść zagrożeń dla dalszego funkcjonowania i rozwoju spółki. Jastrzębska Spółka Węglowa przyjęła do pracy 260 osób i wystąpiła o przyjęcie 320 kolejnych osób, przy czym decyzja ta musi być poprzedzona procedurą określającą możliwość przeniesienia pracowników z innych spółek węglowych do JSW. Po akceptacji Rady Nadzorczej taka procedura zostanie uruchomiona w kierunku przyjęć. Liczymy na zatrudnienie głównie młodych osób.

not.: jac

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!