• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Fundamenty "Rozwoju"

Utworzono: czwartek, 15 maja 1997

Fundamenty "Rozwoju"

Katowicki "Rozwój" jest jednym z niewielu klubów piłkarskich na Śląsku, które prowadzą na tak szeroką skalę pracę z młodzieżą, a już na pewno w tym gronie jest jedynym klubem o górniczym rodowodzie.

W ubiegłą sobotę na obiektach sportowych katowickiego "Rozwoju" rozegrano I Międzynarodowy Turniej Dziesięciolatków "Małolat 2004". Ideą turnieju było promowanie piłki nożnej w środowisku szkolnym.

-Wychowanie młodzieży to główna strategia naszego klubu -podkreśla Romuald Oryńczak, dyrektor Klubu Sportowego "Rozwój". -Młodzież jest największym kapitałem naszego klubu. Ona ma stanowić jego fundament.

Budowie solidnych podstaw mają służyć m.in. takie turnieje, jak wspomniany "Małolat".

-Chłopcy, mnie nie interesuje wynik. Chcę tylko byście pokazali, co potraficie najlepszego, to czego nauczyliście się podczas treningów -przekonywał swoich podopiecznych trener Sławomir Mogilan.

Właściwe podejście do młodzieży zdało egzamin. Młodzi zawodnicy "Rozwoju" okazali się bezkonkurencyjni wśród 10 zespołów biorących udział w sobotnim turnieju.

To oczywiście nie jedyny dowód na dobrą pracę z młodzieżą w "Rozwoju". W ubiegłym sezonie żadna z 10 drużyn młodzieżowych nie zajęła w swoich rozgrywkach niższego miejsca niż trzecie. Ponadto podopieczni "Rozwoju" cyklicznie zasilają reprezentację śląska w różnych kategoriach wiekowych. Na dodatek, trzon zespołu seniorów, występującego w III lidze stanowią właśnie wychowankowie klubu.

Niestety, katowicki "Rozwój" jest jednym z niewielu klubów piłkarskich na Śląsku, które prowadzą na tak szeroką skalę pracę z młodzieżą, a już na pewno w tym gronie jest jedynym klubem o górniczym rodowodzie.

"Rozwój" jest typowym klubem środowiskowym, od początku istnienia związany z pobliską kopalnią "Wujek". Obecnie klub jest wyłączony ze struktur kopalni, działa samodzielnie, co nie oznacza, że związek z kopalnią nie jest bliski. Podstawą funkcjonowania klubu jest umowa reklamowa z kopalnią -nazwa KWK "Wujek" widnieje w logo zespołu.

-Tutaj nie ma żadnej fikcji. Są wyniki, są pieniądze -podkreśla Oryńczak.

Również załoga "Wujka" opodatkowuje się na rzecz klubu, bowiem większość młodych zawodników to dzieci pracowników kopalni.

-"Wujek" to chyba jedyna kopalnia, która zachowała rozsądek nie odwracając się od własnego klubu sportowego. Stworzono tu określonej grupie ludzi możliwość zarządzania majątkiem sportowym kopalni. Ta baza nie uległa degradacji, lecz w dalszym ciągu funkcjonuje z pożytkiem dla środowiska -podkreśla dyrektor klubu.

Być może w przyszłości obiekty te zostaną przejęte przez miasto, na co po cichu liczą działacze "Rozwoju", bowiem stadion przy ul. Zgody jest największym tego typu obiektem sportowym w Katowicach. Stadion GKS leży w Chorzowie -ot, taki paradoks administracyjny.

-Tu można stworzyć naprawdę reprezentacyjny obiekt, ale by tak się stało, muszą się jednak dogadać władze Katowic z zarządem Katowickiego Holdingu Węglowego -mówi Oryńczak.

Działacze "Rozwoju" liczą na pozytywne wyniki rozmów, gdyż największym obciążeniem dla klubu jest utrzymanie obiektów. Poza tym baza sportowa wymaga inwestycji, bowiem związane jest to z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych, a także, jak podkreśla dyrektor klubu, jest ona podstawą wychowania i wyszkolenia młodzieży.

-Wyszkolić w Polsce zawodnika na światowym poziomie jest bardzo trudno. Wszystkiemu jest winna uboga baza treningowa. Podstawą są boiska trawiaste. Nie można szkolić młodzieży np. na boisku żużlowym, bowiem piłkarz trenowany w takich warunkach nabiera pewnych złych nawyków. Z tego względu wszystkie grupy młodzieżowe trenują na boiskach trawiastych, w tym na głównej płycie stadionu. Bez względu na szkody i koszty związane z regeneracją murawy wpuszczamy najmłodsze roczniki na boisko trawiaste -przekonuje Oryńczak.

Równie istotna jest ekipa szkoleniowa.

-Kilka lat temu postawiłem na młodych zawodników wywodzących się z naszego zespołu, utożsamiających się z tym środowiskiem, którzy poza tym mają pewne predyspozycje pedagogiczne -zauważa dyrektor klubu. -Drzwi są otwarte dla wszystkich chętnych, dopiero w trakcie treningów następuje naturalna selekcja. Nikt jednak nie może poczuć się odrzucony. Zwracam na to szczególną uwagę trenerom.

Docelowo "Rozwój" chce posiadać 15 drużyn młodzieżowych, począwszy od drużyny dziewięciolatków, kończąc na juniorach. Nabór młodzieży jest prowadzony głównie w oparciu na współpracy z pobliskimi szkołami.Długofalowym celem pracy z młodzieżą jest nie tylko wyszkolenie piłkarzy na poczet własnej III-ligowej drużyny seniorskiej, ale także drużyn klas wyższych.

Do tej pory "Rozwój" wychował kilku piłkarzy, którzy z powodzeniem radzili sobie w ekstraklasie, nie tylko polskiej. Najbardziej znanym wychowankiem "Rozwoju" jest Tomasz Zdebel, wielokrotny reprezentant Polski, na codzień zawodnik Bundesligi.

Jacek Srokowski

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!