• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Krajobraz po bitwie

Utworzono: czwartek, 12 czerwca 1997
Rozmowa z MAKSYMILIANEM KLANKIEM, prezesem Zarządu Kompanii Węglowej SA

Krajobraz po bitwie

Rozmowa z MAKSYMILIANEM KLANKIEM, prezesem Zarządu Kompanii Węglowej SA

- Przebieg związkowej manifestacji, której celem było przekazanie projektu układu zbiorowego był niezwykle gwałtowny. Przekroczono granice agresji bez żadnego istotnego powodu.

- Ja tego nie jestem w stanie zrozumieć. Czy żeby przekazać dokument trzeba było demolować budynek? Czy w atmosferze szantażu i dyktatu można rozmawiać o istotnych dla firmy kwestiach? Z kim prowadzona jest ta walka? Te pytania nasuwają się same. W moim odczuciu to walka organizatorów protestu samych ze sobą. Dla mnie najważniejsza jest przyszłość firmy, o której nie można rozmawiać w atmosferze zagrożenia i szantażu.

- Propozycje złożone przez związkowców sprowadzają się w gruncie rzeczy do przeznaczenia całego zysku wynikającego z obecnej koniunktury na wzrost płac.

- Na początku roku była mowa o tym, że jeżeli utrzymany zostanie korzystny trend wzrostu przychodów firmy, wtedy w połowie roku będzie możliwy wzrost wynagrodzeń. I tak też się stało, wynagrodzenia wzrosły o 2,5 proc. A możliwy do uzyskania jest poziom 3,2 proc. Nie zapominajmy, że w Kompanii Węglowej SA są nadal kopalnie, które notują straty, a firma korzysta z pomocy publicznej. Musimy przede wszystkim płacić w pełni zobowiązania publiczno- i cywilnoprawne. Dobrą koniunkturę na światowym rynku węgla chcemy wykorzystać przede wszystkim na inwestycje, które pozwolą na efektywne i bezpieczne prowadzenie wydobycia. Kto dziś nie wykorzysta dobrego czasu dla węgla na rozsądny rozwój firmy, jutro znajdzie się na dnie. Dobra koniunktura daje swego rodzaju kredyt bez odsetek, który należy wykorzystać racjonalnie, a nie w całości konsumować. Hossa nie potrwa wiecznie, zwłaszcza jeżeli chodzi o węgiel energetyczny. Kto tego nie rozumie, wykazuje złą wolę wobec efektywności firmy, w której pracuje i która stwarza mu materialne utrzymanie.

Jeżeli teraz, kiedy są sprzyjające warunki nie będziemy inwestować we własną firmę, to załogi nam tego nie wybaczą. Kto nie inwestuje we własną firmę, nie inwestuje w siebie. Górnicy powinni mieć przekonanie, że naszą wspólną powinnością jest budowanie dobrych podstaw ekonomicznych firmy, stworzenie bezpiecznych warunków pracy i godnej zapłaty za pracę. Przywileje płacowe są istotne dla branży, ale nie można żyć sentymentami. Gospodarka rynkowa wymusza rachunek ekonomiczny. Na płace, niezależnie od tego, jak jej składowe nazwiemy, można przeznaczyć tylko tyle, ile się wypracuje. W układzie zbiorowym mogą się pojawić kolejne przywileje, dlaczego nie? Pozostaną one jednak pustym zapisem, jeżeli nie stworzymy w firmie solidnych podstaw ekonomicznych.

To jest naszą wspólną powinnością - zarówno zarządu, jak i tych wszystkich ludzi, którzy przyszli pod budynek Kompanii i powybijali szyby kawałkami metalowych prętów.

Wszyscy jesteśmy zobowiązani do tego, żeby zapewnić stabilne miejsca pracy w Kompanii Węglowej. Jestem przekonany, że zwycięży sposób myślenia dla dobra firmy.

Sytuacja Kompanii Węglowej SA jest dziś o wiele lepsza niż rok temu. Wynika to z ogromnej pracy organizacyjnej, stałego porządkowania struktury zarządzającej i racjonalizacji procesu wydobywczego. Pomaga nam dobra koniunktura, ale nie odnotowujemy wzrostu wydajności pracy. Powtarzam to ciągle - koniunktura skończy się szybciej niż się spodziewamy, więc starajmy się chronić to, co już udało się osiągnąć i wykorzystajmy dobry okres rynkowy dla ustabilizowania sytuacji Kompanii Węglowej.

Rozmawiał: JAN CZYPIONKA

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!