• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Ukochał country

Utworzono: czwartek, 12 czerwca 1997

Ukochał country

Boot Scootin Boogie" w wykonaniu duetu Brooks and Dunn, "I Still Believe In You" - Vince Gill a, "Trouble" - Travisa Tritta oraz przebój K. D. Lang "Miss Chatelaine" - te właśnie piosenki zabrzmiały ostatnio w audycji "W stylu country" emitowanej przez Polskie Radio Katowice. A wybrał je dla słuchaczy Wiesław Malicki, wielki miłośnik tego gatunku, na co dzień dyrektor Urzędu Górniczego do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych w Katowicach.

Nie są to najnowsze przeboje, ale za to wyjątkowo łatwo wpadają w ucho przeciętnego odbiorcy i raczej nigdy się nie zestarzeją, tak samo zresztą jak cała muzyka country. Piosenek Hanka Williamsa słucha się przecież do dziś, choć piosenkarz pożegnał się z tym światem przeszło pół wieku temu. Wciąż nagrywane są od nowa, mają niezliczoną ilość wykonań i żeby było śmieszniej nie tylko w stylu country.

Wiesław Malicki zainteresował się muzyką rodem z Nashville mniej więcej trzydzieści lat temu. Jeszcze przed swoją życiową podróżą po Stanach Zjednoczonych. Wówczas kupił pierwszy magnetofon szpulowy i nagrywał przeboje lansowane w radiowej "Trójce". Wychował się - podobnie jak całe jego pokolenie - na rock and rollu. Słuchał Presleya. Warto przy okazji wspomnieć, że po śmierci wspomnianego Hanka Williamsa, a był to 1953 r. country została zagłuszona właśnie przez rock and rolla nazywanego wówczas rockabilly. Presley podbijał serca młodych na całym świecie, ale zaczynał w taki sam sposób jak każdy artysta country, bo przecież sam wyrastał na amerykańskim południu.

Przemysł muzyczny country zachwiał się od ciosu rockabilly, lecz wkrótce odpowiedział nań ustami młodych wykonawców, mających wszelkie predyspozycje, by konkurować z królem rock and rolla, lecz adoptujących tylko niektóre jego cechy. I w taki oto sposób wylansowana została piosenka "16 Tons" w wykonaniu Tennessee Ernie Forda. Jej sukces należy przypisać między innymi rockandrollowemu akompaniamentowi. A same słowa... Mówią naturalnie o górniczej robocie w kopalniach Zachodniej Virginii. Czy jest to jeden z powodów, dla które Wiesław Malicki rzucił rock and rolla dla country?

- Ja po prostu lubię te klimaty, a że przewija się tam tematyka górnicza, to tym lepiej. Zresztą, country traktuje o życiu codziennym człowieka. Nie może więc w jej tekstach zabraknąć tematyki związanej z pracą - tłumaczy.

W 1979 r. Wiesław Malicki poleciał do Stanów Zjednoczonych na spotkanie z rodziną, która wyemigrowała za ocean z początkiem ubiegłego stulecia. Siostra jego ojca wyszła tu za mąż za niejakiego Kamińskiego i oboje osiedlili się w Buffalo. Wuj przez pewien czas pracował w kopalni węgla. Doprawdy trudno w to uwierzyć, ale na miejscu dowiedział się, że jeden z jego krewniaków Jimmy Kaye żywi podobne zainteresowania i co więcej, jest piosenkarzem country!

- No nie, sam nie mogłem w to uwierzyć. A oni - z kolei - byli mocno zdziwieni, gdy razem zaśpiewaliśmy utwór "My Shoes Keep Walkin Back to You". Notabene dostałem wówczas płytę z tym nagraniem zarejestrowaną właśnie przez mojego krewniaka. Nosił nazwisko Kaminski, ale występował jako Kaye. Mam ten album do dziś - wspomina Wiesław Malicki, który, nie mając wiele czasu na wojaże, długo nie zagrzał miejsca w Buffalo. Wnet ruszył na wycieczkę po całych Stanach. Podróżował po Pensylwanii, pojechał do Los Angeles, bywał w kasynach Las Vegas i zajrzał do Atlanty.

Szybki terenowy samochód, na głowie kapelusz kowbojski, na nogach skórzane, wysokie buty i oczywiście muzyka country sącząca się z radia niemal na okrągło. I tak przez dwa tygodnie non stop.

- Gdyby nie radio, można by zasnąć za kierownicą. Autostrada nie ma końca, a wokół preria. Coś fantastycznego, choć na dalszą metę nużące - przyznaje podróżnik.

Wiesław Malicki sięga do swej bogatej płytoteki każdego dnia.

- Weylon Jennings, Merle Haggard, George Jones, Johnny Cash, Marty Robbins, Bobby Bare, owszem, chętnie posłucham. Lecz dzisiejsze wykonania nie specjalnie mi imponują. Może poza Dwightem Yoakamem często wplatającym do swej muzyki elementy rock and rolla. Wydaje się, że niektórzy wykonawcy z Nashville zdradzili swój gatunek. No cóż, kiedyś już tak było. Historia lubi się powtarzać, a kryzys dotyka nie tylko gospodarkę, ale przemysł rozrywkowy również. Na szczęście są płyty, odtwarzacze CD i magnetofony. Do swoich ulubionych nagrań można więc wracać do woli. A co przyniesie życie? Czas pokaże - przyznaje Wiesław Malicki i trudno się z nim nie zgodzić.

Kajetan Berezowski

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!