• Redakcja
  • Jagiellońska 6/10, 40-035 Katowice
  • Zadzwoń do nas +48 32428 87 12
  • wydawnictwo@gornicza.com.pl

Uwaga! W związku z zagrożeniem koronawirusem COVID-19, Wydawnictwo Górnicze czasowo pracuje zdalnie spoza siedziby firmy.
W sprawach administracyjnych i reklamowych prosimy o kontakt pod nr tel. 510 094 751 oraz e-mail rmordak@gornicza.com.pl
W sprawach redakcyjnych prosimy o kontakt pod nr tel. 510 094 753 oraz e-mail redakcja@gornicza.com.pl

Strona główna > Wiadomości > Wydawnictwo Górnicze z nagrodą specjalną XIV edycji konkursu dziennikarskiego Silesia Pres
Utworzono: 6 czerwca 2019

Prestiżową nagrodę specjalną otrzymało Wydawnictwo Górnicze w XIV edycji konkursu dzienikarskiego Silesia Press 2019 za wydawany od ćwierćwiecza tygodnik "Trybuna Górnicza" oraz jej wersję internetową - portal netTG.pl.

Podczas uroczystej gali wręczenia "Śląskich Pulitzerów" - jak popularnie określa się nagrody Silesia Press - która odbyła się w środę o godz. 13. w katowickim hotelu Monopol, wyróżnienie z rąk Marii Trepińskiej (pomysłodawczyni i organizatorki konkursu), Agnieszki Bożek (szefowej Wydziału Obsługi Zarządu i Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach) oraz Marka Błońskiego (sekretarza jury), odebrali szefowie Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Uzasadniając wyróżnienie Marek Błoński - sekretarz jury podkreślił, że choć pretekstem jest jubileusz 25-lecia wydawnictwa, to jednak nagrodę przyznano "nie tylko za te cyferki":

- Postanowiliśmy wyróżnić zespół dziennikarski wydawnictwa, które obecne jest na rynku medialnym od 25 lat. Jak wiemy, utrzymanie się przez taki czas na trudnym rynku nie jest dzisiaj łatwe. Honorujemy wydawnictwo, którego produkty i tytuły - mogę to powiedzieć z całym przekonaniem - zna w branży każdy od górników po menedżerów górniczych - mówił Marek Błoński, szef katowickiego oddziału Polskiej Agencji Prasowej.

- Dostrzegliśmy też jednak dużo szerszy kontekst, niż tylko stricte branżowy. Wszystkie newsy i informacje specjalistyczne osadzone są bardzo mocno w kontekście całej gospodarki, a przede wszystkim w kontekście regionu. Portal nettg.pl nie jest już tylko specjalistycznym portalem górniczym, ale portalem o regionie i gospodarce (również o górnictwie) - dodał, kończąc żartobliwym odniesieniem do sytuacji w górnictwie węglowym:
- Życzymy wydawnictwu kolejnego ćwierćwiecza! Chociaż wiemy, że Robert Biedroń zamknie ostatnią kopalnię w 2030 r... A zatem przynajmniej do tego momentu! Ale wiemy też, że procesy polikwidacyjne trwają potem co najmniej kilkanaście lat, będą długotrwałe, więc przyszłość macie przed sobą jeszcze równie długą!

- Jest to nagroda dla wszystkich świetnych dziennikarzy i redaktorów, którzy pracowali z nami przez tych 25 lat, a wielu z Państwa widzę tutaj na sali! To nagroda dla Was! - podkreśliła Anna Zych, dziękując za wyróżnienie.

- Pewnie nie wszyscy pamiętają, że na początku swego funkcjonowania "Trybuna Górnicza" wychodziła na zielonym papierze. Tę zieleń - niezależnie od panującej koniunktury - traktowaliśmy zawsze jako przejaw optymizmu i nadziei. A jutro do Państwa rąk, do rąk naszych Czytelników, trafi zupełnie odnowiony numer "Trybuny Górniczej", z nowym layoutem i nową winietą. I chociaż zieleni z początków pisma nie będzie, my nie tracimy optymizmu! - zapowiedziała Anna Zych.

Specjalnymi wyróżnieniami - oprócz Wydawnictwa Górniczego - uhonorowano także prof. Mariana Zembalę (wybitnego kardiochirurga, szefa Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu) za pomoc w popularyzacji wiedzy medycznej i idei zdrowia w mediach i przyjazną współpracę i zrozumienie okazywane dziennikarzom.
Za znakomite felietony o życiu codziennym (opublikowane m.in. w książce pt. "Pomiędzy być a żyć" i w audycjach diecezjalnego Radia eM) nagrodę specjalną otrzymał także ks. Piotr Brząkalik (proboszcz w Katowicach-Szopienicach, duszpasterz trzeźwości w Archidiecezji Katowickiej).

Silesia Press to najważniejszy regionalny (i jeden z najbardziej znaczących w Polsce) konkurs dziennikarski, którego laureatami od czerwca 2006 r., kiedy wręczono nagrody pierwszej edycji, są najwybitniejsi autorzy prasowi, radiowi i telewizyjni oraz przedstawiciele mediów na Śląsku.

Nagrodę Silesia Press ustanowiło i przyznaje Stowarzyszenie Media dla Integracji Europejskiej w Katowicach. Honorowy patronat sprawuje Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, a partnerami są miasto Katowice, ING Bank Śląski oraz Tauron Dystrybucja.

W jury, które oceniało dorobek śląskich dziennikarzy, zasiadali w tym roku Anna Sekudewicz (Polskie Radio Katowice), Marek Twaróg (Dziennik Zachodni), Marek Błoński (Polska Agencja Prasowa), Aleksandra Fudala (TVP Katowice), Anna Czernecka (TVN), Józef Krzyk (Gazeta Wyborcza w Katowicach) i Jan Dziadul (wybitny publicysta związany od końca lat 80. z tygodnikiem "Polityka").